11-08-22
Powiat chojnicki. W pierwszych godzinach akcji działania skupiły się na udrożnieniu głównych szlaków komunikacyjnych
Pięć lat temu...
Nawałnica, która przetoczyła się przez teren kraju w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku wyrządziła wiele szkód.
Działania prowadzące do ich usunięcia trwały wiele dni i zaangażowały dużą ilość sił i środków zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego kraju.
Wichura na terenie województwa pomorskiego spowodowała śmierć 5 osób i wyrządziła wiele szkód materialnych. W okresie od 11 do 30 sierpnia odnotowano 5047 interwencji związanych z usuwaniem jej skutków. Należy zaznaczyć, że wiele z tych zdarzeń było długotrwałych, dlatego otrzymaliśmy wsparcie strażaków ze szkół pożarniczych, a także z województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego (53 pojazdy i 265 ratowników). Łącznie w działaniach na terenie woj. pomorskiego brało udział 2268 zastępów PSP, 3045 zastępów OSP KSRG i 1139 zastępów OSP spoza KSRG.
W pierwszych godzinach akcji działania skupiły się na udrożnieniu głównych szlaków komunikacyjnych. Priorytetem było ratowanie zagrożonego życia i ewakuacji ludności z najbardziej zagrożonych miejsc. Następnie zabezpieczano uszkodzone dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych. Kolejne zagrożenie pojawiło się na rzece Brda oraz Wielkim Kanale Brdy. Strażacy przy pomocy wojska usuwali powalone przez nawałnice drzewa, które zatamowały swobodny przepływ wody. Zapadła też decyzja o przeniesieniu sztabu Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego do miejscowości Rytel.
Film składa się głównie z materiałów udostępnionych przez strażaków biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Tłem dźwiękowym są wybrane nagrania z rejestratora rozmów telefonicznych i korespondencji radiowej Stanowiska Kierowania PSP w Chojnicach. Przez pierwszą godzinę Stanowisko Kierowania odebrało 113 połączeń telefonicznych o łącznej długości 1 godz. 29 min. W trakcie pierwszej doby dyżurni stanowiska obsłużyli 1407 połączeń telefonicznych o łącznej długości ponad 25 godzin oraz prowadzili przez 14 godzin korespondencję radiową.
KP PSP CHOJNICE
Link do filmu: https://youtu.be/tm8rBmOWWLQ
BRUSY – PIĘĆ LAT PO NAWAŁNICY
Dokładnie 5 lat temu, 11 sierpnia 2017 roku, przez Polskę przeszła tragiczna w skutkach nawałnica. Najwięcej szkód wichura wyrządziła w powiatach chojnickim i kościerskim. W gminie Brusy ponad 50 rodzin straciło dach nad głową.
- Dzisiaj prawie wszystko zostało już naprawione i odbudowane. Pracy mieliśmy co niemiara – mówi Witold Ossowski, burmistrz Brus.
- Straty były bardzo duże, bo tutaj należy podkreślić, że my byliśmy gminą najbardziej poszkodowaną, jeżeli chodzi o zniszczenia budynków mieszkalnych i gospodarczych. Uszkodzonych było ponad 1000 budynków – opowiada burmistrz.
Straty poniosło aż 500 gospodarstw. Ówczesna wartość szkód w sektorze prywatnym została oszacowana na 13 milionów złotych. Straty w mieniu komunalnym oszacowano z kolei na 20 milionów złotych. 90 kilometrów dróg wymagało późniejszych napraw.
Największe straty odnotowano jednak w drzewostanach. Tylko na terenie gminy Brusy zniszczeniu uległo aż 13 tysięcy hektarów lasów. Sprzątanie i urządzanie terenów leśnych na nowo trwało kolejnych kilka lat. W pierwszych dniach akcji usuwania skutków nawałnicy, na terenie gminy Brusy pracowało 10 tysięcy strażaków z 70 jednostek z całej Polski. Pracowali oni nie tylko przy udrażnianiu dróg, ale także przy zabezpieczaniu uszkodzonych budynków oraz niesieniu pomocy bezpośrednio poszkodowanym osobom.
Nie bez znaczenia było także późniejsze wsparcie finansowe.
- Do naszych mieszkańców trafiła pomoc na poziomie około 20 mln złotych. Drugie tyle trafiło do naszego samorządu. To były pieniądze z budżetu państwa, ale też stanowiące pomoc od samorządów z całej Polski. Naszych mieszkańców wspierał także Caritas Polska. Pomoc płynęła też od osób prywatnych i od firm – mówi dalej Ossowski.
Gdyby nie wsparcie zewnętrze, odbudowa wszystkiego tego, co zostało zniszczone po nawałnicy, trwałaby dużo dłużej.
- Dzisiaj należy za tę pomoc jeszcze raz podziękować. Jestem wdzięczny władzom rządowym. Tutaj przecież była u nas ówczesna Pani premier, Beata Szydło, która też inwentaryzowała nasze potrzeby na miejscu. Zaangażowany był Pan wojewoda Dariusz Drelich. Była też pomoc od samorządu województwa pomorskiego na czele z Panem marszałkiem Mieczysławem Strukiem – wylicza burmistrz.
W piątą rocznicę nawałnicy Gmina Brusy nie planuje żadnych oficjalnych uroczystości. Jedynym punktem programu upamiętniającym to wydarzenie, będzie spotkanie przedstawicieli Straży Pożarnej z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem. Wcześniej wojewoda odwiedzi też kilka rodzin z terenu gminy Brusy, które po nawałnicy skorzystały z rządowej pomocy.
UM Brusy
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.