6-09-20
POMORSKIE. Wieś i zagroda – zwycięzcy z pow. chojnickiego i starogardzkiego
Piękna Wieś Pomorska 2020. Zobacz wyniku konkursu


Borzechowo. Fot. mat. UMWP


Komisja oceniła 13 wsi i 10 zagród z trzynastu pomorskich powiatów. Decyzja nie była łatwa, ale za najpiękniejszą wieś uznano Borzechowo w gminie Zblewo. Wybrano także najpiękniejszą zagrodę, którą okazało się gospodarstwo państwa Stoltmann z Windorpu w gminie Brusy.


Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w tym roku nie odbędzie się tradycyjna, uroczysta gala wręczenia nagród.

Wyjątkowy konkurs
W 2020 r. komisja oceniła 13 wsi i 10 zagród z trzynastu pomorskich powiatów. – Bardzo cieszy duża liczba zgłoszeń zwłaszcza w kategorii zagroda. Ocenialiśmy naprawdę piękne zagrody – informuje Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. – Uznanie budziły zwłaszcza te, w których prowadzona jest zarówno produkcja roślinna, jak i zwierzęca, czyli chów i hodowla zwierząt. W takich przypadkach bardzo trudno utrzymać ład i porządek w zagrodzie, jak również prawidłowo zorganizować przestrzeń funkcjonalną, technologiczną i organizacyjną gospodarstwa – dodaje. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w tym roku nie będzie organizowana gala podsumowująca konkurs. – Ale Wszystkich laureatów odwiedzimy w ich wsiach oraz zagrodach, aby pogratulować i wręczyć nagrody – zapewnia dyrektor Pałkowski.

Najpiękniejsze wsie

Pierwsze miejsce w kategorii „Wieś” zdobyło Borzechowo (gmina Zblewo). – I nagrodę przyznano za udaną odpowiedź wsi na współczesne wyzwania kulturowe, społeczne i środowiskowe. Stanowi ją harmonijne połączenie trzech czynników: tradycji regionalnej, wiejskiego charakteru krajobrazu i rozwiązań chroniących klimat – wyjaśnia dr Anna Górka z Politechniki Gdańskiej, członek komisji konkursowej. – Na szczególne uznanie zasługuje wysoka świadomość wartości wizualnych krajobrazu wsi i jej otoczenia, której wyrazem jest przedstawiona prezentacja – dodaje.
Borzechowo

Zobacz prezentację zwycięskiej wsi Borzechowo w gminie Zblewo - TUTAJ


Na drugim miejscu uplasowało się Tuchomko (gmina Tuchomie), a trzecie miejsce na podium zajęło Stanowo (gmina Dzierzgoń. Zwycięska wieś otrzymała 30 tys. zł. Kolejne miejsca zostały nagrodzone odpowiednio 20 i 10 tys. zł. – Wybór zwycięzców był trudny. Dlatego komisja zdecydowała się przyznać także trzy wyróżnienia. Otrzymały je: Sławoszyno (gmina Krokowa), Nadziejewo (gmina Czarne) oraz Mikoszewo (gmina Stegna) – informuje Pałkowski. Wyróżnione wsi otrzymały po 10 tyś zł.

oraz zagrody
Drugą kategorią konkursową jest wybór najpiękniejszej zagrody. Za tą najpiękniejszą w województwie komisja uznała zagrodę państwa Beaty i Mirosława Stoltmann ze wsi Windorp w gminie Brusy. – Co ciekawe, w zeszłym roku najpiękniejsza pomorska zagroda również była w gminie Brusy – dodaje przedstawiciel UMWP. Zwycięzcy oprócz tytułu otrzymali 5 tyś zł. Drugie miejsce i 4 tys. zł otrzymała pani Anna Przepióra-Nadolska ze wsi Karwieńskie Błoto Pierwsze (gmina Krokowa).Trzecie miejsce zajął Seweryn Pepliński z miejscowości Krąg w gminie Starogard Gdański. Również w tej kategorii przyznano trzy wyróżnienia po tysiąc zł. Otrzymali je: Dorota i Ryszard Szreder z Żukowa, Edyta Noszczak-Szapiel z Nadziejewa (gmina Czarne) oraz Ryszarda Turo z miejscowości Krastudy w gminie Mikołajki Pomorskie.

Piękna Wieś Pomorska
Wybory najpiękniejszej wsi i zagrody w województwie pomorskim to już tradycja. Konkurs służy poprawie estetyki i stanu środowiska pomorskich wsi i zagród, których mieszkańcy wykazują się gospodarnością oraz działaniami na rzecz ochrony i pielęgnacji dziedzictwa kulturowego oraz kształtowania krajobrazu naturalnego. Każdego roku wybierana jest najpiękniejsza wieś i najpiękniejsza zagroda. Najpiękniejsza wieś otrzymuje 30 tys. zł., a najpiękniejsza zagroda 5 tys. zł.

Aleksander Olszak
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.