18-06-19
Powiat chojnicki. SP 1 i 2 w Czersku
„Pierwsze prawo jazdy”- czerscy policjanci
przeprowadzili egzamin na kartę rowerową

Pod okiem policjantów z czerskiego komisariatu w Szkołach Podstawowych — nr 1 i 2 w Czersku odbył się egzamin na kartę rowerową. Egzamin podzielony był na dwa etapy. W pierwszej kolejności uczniowie musieli przystąpić do testu, potem czekał na nich sprawdzian umiejętności praktycznych. Karta rowerowa jest niedocenianym dokumentem, tymczasem nie tylko uprawnia do jazdy rowerem w ruchu drogowym, ale potwierdza znajomość przepisów i umiejętność ich przestrzegania.

W szkołach podstawowych na terenie Czerska odbył się egzamin na kartę rowerową. Dzieci biorące udział w egzaminie aby uzyskać swoje pierwsze uprawnienia do kierowania rowerem musiały wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego oraz samemu pokonać na jednośladzie wyznaczony tor przeszkód.

W egzaminie uczestniczyło blisko 200 uczniów. Z pozytywnym wynikiem udało się to większości 10-latków biorących udział w sprawdzianie. Uczniowie podstawówek potraktowali bardzo poważnie ubieganie się o swój pierwszy dokument, upoważniający do poruszania się rowerem po drogach publicznych.

Egzamin podzielony był na dwa etapy. W pierwszej części kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test.

Natomiast druga część to był sprawdzian umiejętności praktycznych. Uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor i sygnalizować wykonywane manewry pamiętając o obowiązujących przepisach.

Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwał doświadczony funkcjonariusz sierż. Sztab. Tomasz Goncz. Stróże prawa, oprócz egzaminowania, udzielali młodym cyklistom dobrych rad na temat bezpiecznego poruszania się rowerem i pieszo, szczególnie teraz przed zbliżającymi się wakacjami.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami, karta rowerowa jest dziś jedynym dokumentem uprawniającym do jazdy na dwóch kółkach przed skończeniem osiemnastego roku życia, czyli 17-latek, by legalnie jeździć rowerem musi ją posiadać. W momencie, gdy kończy "osiemnastkę" automatycznie może legalnie jeździć rowerem okazując policji dowód osobisty

Młodym kierowcom jednośladów życzymy szerokiej drogi i bezpiecznych wakacji.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.