13-01-20
Powiat chojnicki. Pikieta w Chojnicach
„Jesteśmy tu dla ludzi i dla sędziów,
żeby czuli nasze wsparcie”

Tak wyjaśniali swoją sobotnią obecność pod Sądem Rejonowym w Chojnicach adwokaci z Chojnic i Człuchowa. Odbyła się tam pikieta popierająca Marsz Tysiąca Tóg.


Marsz Tysiąca Tóg odbył się w sobotę o godz. 15.00 w wielu Polskich miastach. Na chojnicki przybyło ponad 20 osób.   |  fot. A. Zajkowska

- Protest jest potrzebny ponieważ zmiany, które planuje wprowadzić ustawodawca, ewidentnie naruszają podstawowy porządek ustrojowy, który jest w Polsce, czyli trójpodział władzy. Ustawa, tak zwana kagańcowa, ma na celu podporządkowanie sobie przez władzę sędziów - mówią adwokaci Leszek Jutrzenka Trzebiatowski, Dorota Gliszczyńska i Michał Szałek.

- Dołączyliśmy do protestu przede wszystkim żeby chronić ludzi. Żeby nie musieli się obawiać, że idąc do sądu będzie z góry znany wynik ich sprawy. Przykładowo, jeśli będziemy mieli sprawę z organami państwa, gdzie z drugiej strony jest skarb państwa, to sprawa z góry będzie przegrana. Albo, jeżeli będzie jakaś osoba ze świecznika to też z góry można zakładać jaki będzie finał. Chcemy żeby przepisy prawa po prostu nie były fikcją. Żeby sędzia był niezawisły, tak jak przewidują polskie przepisy - dodają adwokaci.

Fale protestów środowisk sędziowskich oraz osób wspierających ich spowodowane są przyjęciem przez Sejm RP w dniu 20 grudnia projektu ustawy o zmianie ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym.

A. Zajkowska

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.