Artykuł reklamowy
Piłka nożna najpopularniejszym sportem na świecie

Futbol to bez wątpliwości sport, który dostarcza wielu emocji. Niezwykle dynamiczny, pełny niespodziewanych zwrotów sytuacji oraz wartkich akcji, zrzesza miliardy ludzi na całym świecie. Oglądany zarówno na ekranie, jak i z boiska stanowi pokaz kunsztu i umiejętności piłkarskich. Bez wątpienia właśnie za to podbił on serca swoich fanów. W czym jeszcze tkwi jego fenomen? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj nieznane dotąd tajemnice tego sportu!

Piłka nożna — trudne początki

Mówi się, że początki nie zawsze bywają łatwe — i tak właśnie było też w przypadku futbolu... Sięgają one bowiem aż XII wieku! To właśnie wtedy na Wyspach Brytyjskich pod wpływem Celtów, Rzymian oraz innych wielkich cywilizacji, rozpoczęto rozgrywki, które polegały na kopaniu do siebie piłki. Niestety musiały minąć wieki, zanim cały świat usłyszał o tej grze. Nastąpiło to dopiero 700 lat później! Wszystko za sprawą rewolucji przemysłowej, która w XIX w. stała się przyczyną wielu zmian. Sam futbol stał się natomiast sportem niepiśmiennej klasy robotniczej. Dlatego też po raz pierwszy zasady tej gry spisano dopiero w 1845 r. Do tej pory reguły gry ustalano zazwyczaj przed samym meczem.

Piłkarska gorączka
Piłkarskie emocje ogarnęły cały świat. Nic więc dziwnego, że piłkarze stają się nie tylko ikonami sportu, ale i dumą narodową poszczególnych krajów. Ich kariera oraz życie prywatne zbudzają tyle samo emocji, co same rozgrywki. Kto bowiem nie słyszał o słynnym Christiano Ronaldo w ciele, którego ponoć znajduje się jedynie 7% tłuszczu? Sport ten wiąże się również z ogromnymi przedsięwzięciami, jakimi są stadiony piłkarskie. Największy z nich znajduje się w północnokoreańskim Pjongjang i może zmieścić aż 150 tys. widzów! To jednak nic w porównaniu z tym, ilu widzów ogląda każdego dnia skróty meczów z całego świata

Spór z rugbistami
Współczesne początki piłki nożnej owiane są również wieloma kontrowersjami. Początkowy brak reguł gry doprowadził bowiem do tego, że dozwolone było zarówno kopanie piłki, jak i podawanie jej do siebie za pomocą rąk. Tak też doszło do podziału tej dyscypliny na 2 pomniejsze — futbol oraz rugby. Spisanie zasad piłki nożnej, które wykluczały spotykanie piłki ręką, pogłębiło jednak podział pomiędzy zwolennikami piłki nożnej a rugby. Z tego też powodu dochodziło do wielu konfliktów pomiędzy fanami tych dwóch dyscyplin. Ostatecznie jednak w 1863 r. doprowadziło to do powstawania w Londynie The Football Association – pierwszej organizacji na świecie, która zajęła się zarządzaniem rozgrywkami piłkarskimi.

Kolejne sukcesy
Angielscy fani futbolu bardzo szybko rozreklamowali te sport w pozostałych krajach. W 1904 r. w Paryżu powołano Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA), która już w 1930 zorganizowała pierwsze mistrzostwa świata. W pierwszym mundialu udział wzięło aż 13 drużyn z 3 kontynentów. Wśród nich pojawili się reprezentanci krajów takich jak Rumunia, Francja, Belgia raz nieistniejąca już dziś Jugosławia. Puchar zwycięzcy przypadł drużynie z Urugwaju. Zaszczytne drugie miejsce zajęła Argentyna, a trzecie — drużyna z USA. Polska przystąpiła do rozgrywek dopiero w 1938 r., zajmując 15. miejsce. Największe osiągnięcia przypisuje się natomiast reprezentacji Kazimierza Górskiego, która w 1978 r. zajęła 3. miejsce.

Piłka nożna obecnie
Szacuje się, że na świecie istnieje aż 4 miliardy fanów futbolu! Tym samym jest to najchętniej oglądana oraz opłacana dyscyplina sportowa świata. Szczególne miejsce zajmuje europejskie Champions League, które stało się najbardziej dochodową imprezą klubową w historii sportu. Sam awans do tych prestiżowych rozgrywek wiąże się z nagrodą wysokości 15,25 mln euro dla zakwalifikowanej drużyny. Nie są to jednak jedyne rozgrywki klubowe — obecnie bowiem na świecie pond 200! Istnieje również wiele federacji, które zrzeszają w rozgrywkach poszczególne kluby piłkarskie. Największa z nich — FIFA, kontroluje aż 209 pomniejszych federacji! Nie wspominając już o ligach piłkarskich, z których najmniejsza liczy aż 2 drużyny (Wyspy Scilly należące do UK)!





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.