20-09-20
Powiat chojnicki. Zaproszenie
Plenerowa wystawa fotografii "Z wysoka"

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na plenerową wystawę zdjęć Michała Szyszki, która znajduje się przed budynkiem ChCK, od strony Wzgórza Ewangelickiego. Michał Szyszka przygodę z obrazem rozpoczął około rok temu z połączenia dwóch pasji.


Fotografie autorstwa Michała Szyszki można oglądać na wystawie plenerowej przed budynkiem Chojnickiego Centrum Kultury.   |  fot. ChCK


Od zawsze ciągnęło go ku górze. Zaczęło się od nauki chodzenia na szczudłach w chojnickim teatrze, następnie zajął się modelarstwem zdalnie sterowanym, a w zeszłym roku zakupił swojego pierwszego drona. Wtedy właśnie narodziła się pasja fotografowania. Dzięki temu jest w stanie uchwycić „z wysoka” najciekawsze i często nieoczywiste miejsca w naszym regionie, dzieląc się swoimi obserwacjami z innymi.

Wielokrotnie sam jestem zaskoczony tym, co widzę zanim nacisnę spust migawki. Dobrym przykładem może być ujście rzeki Chocina do jeziora Karsińskiego, które w technice "top down" - centralnie z góry, wygląda "potwornie" (zdjęcie jest dostępne na mojej stronie na facebooku). Niejednokrotnie zaskoczyło mnie ułożenie zabudowań w naszym mieście, którego nie da się dostrzec z normalnej perspektywy oraz odkrywam na nowo to, w jak pięknym miejscu żyjemy - opowiada autor zdjęć.

Często bawi się różnymi technikami fotografii, np. zamykając fragment kadru w "małą planetę". W takim przypadku stara się podkreślić ciekawy obiekt w niecodzienny sposób. Dobrym przykładem jest Chojnicki Ratusz, budynek CEW Chojnice, czy dwie wieże kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Chojnicach. Dron daje również niesamowitą możliwość wykonania zdjęcia panoramicznego - 360 stopni. Po publikacji takiej fotografii widz może rozejrzeć się dookoła i poczuć się tak, jakby był tam osobiście.

Uwagę odbiorców stara się przyciągać również dzięki geometrii i kolorystyce. Najczęściej wykonuje zdjęcia w tak zwanej "złotej godzinie", kiedy słońce pojawia się lub zachodzi za horyzontem. Dzięki temu może wydobyć z fotografii niesamowite kolory. Często poświęca dużo czasu by wykonać dobre zdjęcie, ale nie wszystko da się zaplanować, czasem trzeba mieć po prostu szczęście. Pojawiające się ptaki w kadrze, tęcza, czy magiczne ułożenie chmur nadaje fotografii wyjątkowy klimat.

Ładne zdjęcie to nie wszystko... dla mnie bardzo istotne jest, aby przekazać też coś więcej. Zawsze kiedy poświęcam swoją uwagę miejscom, które mają znaczenie dla naszego miasta, regionu, dołączam rys historyczny. Staram się przybliżyć wydarzenia, które miały miejsce, np w Dolinie Śmierci, gdzie doszło do egzekucji obywateli polskich przeprowadzone przez okupantów niemieckich lub zwyczajnie opowiadam, kto zamieszkiwał zabytkowe kamienice w Chojnicach, kiedy powstały i co w nich odkryto.

- W swojej pasji bardzo cenię sobie kontakt z odbiorcami, którzy często dziękują mi za przywołanie miłych wspomnień z miejsc, które uwieczniam na fotografii. Często są to osoby, które dawno już opuściły nasze tereny i dzięki moim zdjęciom mogą obserwować, jak zmienia się nasz region i wspominają stare, dobre czasy. Wszystkie prace publikuję na swojej stronie: https://www.facebook.com/flyc0ne, na którą wszystkich serdecznie zapraszam - podsumowuje fotograf.

Ł. Sajnaj

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.