12-02-18
Region. W ubiegłym roku odebrali 1 294 028 zgłoszeń, z czego 1 052 750 było fałszywych
Podziękowania dla operatorów nr 112
Był koniec grudnia 2017 roku, gdy w gdańskim WCPR zadzwonił telefon. Dziewięcioletnia Lenka prosiła o pomoc dla cioci, która straciła przytomność. Zimna krew operatora pozwoliła opanować sytuację.
To tylko jedna z wielu sytuacji, z którymi na co dzień mają do czynienia operatorzy numeru 112. Dziś (12.02) w związku z Europejskim Dniem Numeru Alarmowego 112 pracownikom Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego (obsługujących zgłoszenia również z pow. chojnickiego) w imieniu Wojewody Pomorskiego podziękował Andrzej Spiker, dyrektor generalny Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
- Zdaję sobie sprawę jak wymagający to zawód, ileż potrzeba wiedzy by pokierować, podpowiedzieć czy uspokoić człowieka potrzebującego pomocy. Macie Państwo nasz wielki szacunek – powiedział Andrzej Spiker.
Uroczystość, połączona z wręczeniem dyplomów i upominków, odbyła się w sali im. J. Piłsudskiego PUW w Gdańsku.
Kim są ludzie, którzy na co dzień ratują innym zdrowie, mienie a bywa, że i życie? Solidnie wykształceni, władającymi językami obcymi z dużymi pokładami empatii , wytrwałości i odporności. W gdańskim WCPR zatrudnionych jest 71 osób. W ubiegłym roku odebrali 1 294 028 zgłoszeń, z czego 1 052 750 było fałszywych. – Część tych połączeń to telefony niezawinione przez właścicieli aparatów. Czasami poprzez niewłaściwe użytkowanie np. dotknięcie klawiszy aparat sam wybiera połączenie alarmowe – tłumaczy Justyn Kamiński, szef gdańskiego WCPR. – Niestety, nie brakuje też umyślnych „żartów” . Dzwonią i dzieci, i dorośli. Choć to przykra statystyka to jednak nie odstająca od średniej w innych państwach europejskich.
Warto podkreślić, że gdańskie CPR jest w czołówce polskich centrów - odbierających najwięcej zgłoszeń pod numer alarmowy 112.
Rozmawiając z operatorem pamiętaj:
- Po wykonaniu bezpłatnego połączenia na numer alarmowy 112 cierpliwie czekaj na połączenie z operatorem;
- Po zgłoszeniu się operatora bardzo krótko opisz zdarzenie, które chcesz zgłosić. Odpowiadaj na pytania operatora;
- Podaj dokładny adres lub sposób dotarcia na miejsce zdarzenia, udziel dodatkowych informacji, o które poprosi Cię operator, podaj swoje dane tak, aby służby mogły się z Tobą skontaktować w wypadku zaistnienia jakichkolwiek niejasności;
- Nie rozłączaj się do czasu wyraźnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez operatora numerów alarmowych
Przez 2017 rok operatorzy pracujący w Centrach Powiadamiana Ratunkowego w całej Polsce odebrali prawie 19 mln zgłoszeń na numer alarmowy 112.
Ułatwienia dla osób niedosłyszących przy zgłaszaniu na numer 112 – kliknij
Pomorski Urząd Wojewódzki
Jak wygląda praca w centrum powiadamiania ratunkowego? – Obejrzyj film:
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.