20-06-18
Powiat chojnicki. POLICJA APELUJE
ROZMOWA PRZEZ TELEFON JEST NIEBEZPIECZNA PODCZAS KIEROWANIA

Policjanci pełniący służbę na drogach powiatu chojnickiego niestety pomimo wielu akcji Policji i nagłaśnianiu w środkach masowego codziennie ujawniają wykroczenia dotyczące korzystania z telefonu podczas kierowania pojazdem.

Każdego dnia podczas prowadzonych działań ujawniają wykroczenia polegające właśnie na prowadzeniu rozmów bez korzystania z zestawów głośnomówiących, podczas jazdy. Wśród tych osób znalazły się wykroczenia popełniane przez kierujących wszystkimi rodzajami pojazdów, w tym rowerzystów. Użytkownicy dróg niejednokrotnie nie zwracają uwagi na to, że trzymanie jedną ręką telefonu, a drugą kierownicy powoduje rozkojarzenie wynikające z prowadzonej rozmowy i prowadzić może do niewłaściwej oceny sytuacji na drodze, a w konsekwencji poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

Przypomnijmy, że w myśl art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Wbrew często błędnym opiniom, przepis ten nie dotyczy jedynie kierujących samochodami. Dotyczy on również kierujących innymi rodzajami pojazdów, w tym rowerzystów, motorowerzystów czy motocyklistów. Za popełnienie wymienionego wyżej wykroczenia przepisy przewidują mandat karny w wysokości 200 zł i 5 punktów.
Policjanci działając na terenie powiatu chojnickiego niestety codziennie ujawniają od kilku do kilkunastu wykroczeń dotyczących korzystania z telefonu podczas kierowania pojazdem. W grupie kontrolowanych kierowców są zarówno użytkownicy pojazdów mechanicznych, ale także rowerzyści.

Pamiętajmy, że rozmowa przez telefon podczas jazdy rowerem jest równie niebezpieczna, jak podczas jazdy samochodem. Trzymanie jedną ręką telefonu, a drugą kierownicy roweru, rozkojarzenie wynikające z prowadzonej rozmowy, prowadzi niejednokrotnie do niewłaściwej oceny sytuacji na drodze. Zajęci rozmową nie zwracamy uwagi na obowiązuje znaki drogowe, na innych uczestników ruchu, co w konsekwencji może doprowadzić do przykrych dla nas sytuacji np. do tego, że będziemy uczestniczyć w zdarzeniu drogowym albo przewrócimy się na rowerze i doznamy obrażeń ciała, czy też uszkodzimy sobie rower.
Mając na względzie własne i innych bezpieczeństwo, kierownicę powinniśmy trzymać obiema rękami. Chcąc porozmawiać przez telefon, zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu i zejdźmy z roweru, a jeżeli jest to możliwe, to po prostu rozmowę kontynuujmy dopiero po dotarciu do celu. Takie właśnie zachowanie uchroni wszystkich uczestników ruchu przed tragicznymi konsekwencjami, takimi jak utrata zdrowia, a nawet życia.

mat. KPP Chojnice

 

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.