22-01-21
POMORSKIE. Pokrywa lodu jest bardzo cienka
POLICJA: Utonął wędkarz, 12-latek skuwał lód prętem
Policja z okolicznych powiatów (człuchowski i kościerski) informuje o dwóch zdarzeniach na akwenach pokrytych lodem. Jedno z nich zakończyło się tragicznie.
POWIAT CZŁUCHOWSKI. Tragedia w na stawach w Jezierniku, utonął wędkarz. Policjanci apelują, aby nie wchodzić na zamarznięte akweny
Wczoraj po godzinie 14.00 policjanci z Rzeczenicy otrzymali informację, że w pobliżu miejscowości Jeziernik na granicy powiatów człuchowskiego i szczecineckiego załamał się lód pod wędkarzem. Natychmiast na miejsce pojechali policjanci z Rzeczenicy oraz strażacy i pogotowie ze Szczecinka. Wędkarza udało się wyciągnąć spod lodu jednak mimo przeprowadzonej akcji reanimacyjnej nie udało się przywrócić mu czynności życiowych. Policjanci apelują, aby nie wchodzić na zamarznięte stawy i jeziora.
„Wędkarz wpadł pod lód na stawie w pobliżu Jeziernika”, taką informację wczoraj (czwartek 21 stycznia) otrzymał dyżurny w komendzie w Człuchowie. Natychmiast w to miejsce zostali wysłani policjanci z Rzeczenicy. Jednocześnie na miejsce zostali skierowani ratownicy i strażacy ze Szczecinka. Na miejscu strażacy podjęli akcję poszukiwawczą i wyciągnęli spod lodu wędkarza, jednak mimo przeprowadzonej akcji reanimacyjnej nie udało się przywrócić mu czynności życiowych.
Policjanci ustalili, że 65-letni mieszkaniec powiatu szczecineckiego przyjechał rano na ryby na staw w pobliżu Jeziernika, na rybach był również jego znajomy, który zrobił sobie przerwę w łowieniu i pojechał na kilka godzin do domu, a gdy wrócił na staw nie znalazł kolegi, zauważył jednak, że na brzegu stoi jego samochód, a w miejscu gdzie łapał ryby lód jest załamany. Natychmiast powiadomił o tym służby ratownicze. Niestety mimo akcji ratunkowej i wyciągnięcia mężczyzny spod lodu, nie udało się uratować mu życia.
Policjanci apelują, aby nie wchodzić na zamarznięte jeziora, stawy czy rzeki, zachowajmy zdrowy rozsądek i nie ryzykujmy swojego życia. Pamiętajmy również, aby pod żadnym pozorem nie pozwalać dzieciom wchodzić na lód. Porozmawiajmy z nimi o niebezpieczeństwie, jakie wiąże się z wchodzeniem na zamarznięte akweny.
POWIAT KOŚCIERSKI. 12-latek skuwał lód prętem. Nieostrożna zabawa mogła skończyć się tragicznie
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie zapobiegli tragedii. Funkcjonariusze na jeziorze Gałęźnym w Kościerzynie zauważyli 12-latka, który stojąc na tafli lodu daleko od brzegu skuwał lód prętem. Było niebezpiecznie, groziło załamanie się pokrywy. Zimowa aura przyciąga wiele osób w rejony akwenów. Jednakże wchodzenie na lód lub nieostrożna zabawa na pomoście mogą sprawić, że znajdziemy się w wodzie, a grube ubrania będą ograniczać nam ruchy. Takie sytuacje mogą zakończyć się tragicznie.
Wczoraj ok. godz. 11.30 kościerscy policjanci patrolujący zamarznięte akweny zauważyli na jeziorze Gałęźnym w Kościerzynie młodego chłopaka, który był daleko od brzegu i skuwał metalowym prętem otwory w lodzie. Sytuacja była bardzo niebezpieczna, groziło załamaniem lodu. Funkcjonariusze natychmiast podbiegli na pomost, zwrócili uwagę chłopcu i poinstruowali go co ma robić.
12-latek bezpiecznie zszedł z tafli lodu. Chłopiec został przekazany rodzicom.
Na szczęście policjanci zjawili się w tym miejscu w odpowiednim czasie, a ich szybka reakcja być może zapobiegła tragedii.
Policjanci przypominają, że choć od kilku dni trwa zimowa aura i w wielu miejscach spadł śnieg lub pojawiły się przymrozki to należy bardzo uważać, szczególnie jeśli wybieramy się w rejony jezior lub stawów. Nawet jeśli widzimy pokrywę lodu, to jest ona bardzo cienka. Nie wchodźmy na taflę, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne. Lód może załamać się i wpadniemy do wody. Grube, ciężkie, zimowe ubrania błyskawicznie nasiąkną wodą i utrudnią nam poruszanie się. Sytuacja może skończyć się tragicznie. Nie powinniśmy również podczas spacerów pozwalać naszym zwierzakom wchodzić na lód. Rzucanie zabawek by aportowały, biegnąc po lodzie, może skończyć się ich śmiercią, kiedy wpadną pod taflę. Zachowajmy także ostrożność podczas wchodzenia na wszelkiego rodzaju pomosty lub kładki. Mogą być one oblodzone lub mokre. Łatwo na takiej nawierzchni poślizgnąć się i także wpaść do wody. Wiele osób ryzykuje, wchodząc na pomosty i przechodząc za lub wchodząc na barierki czy na lód tylko po to, by zrobić dobre zdjęcie na profil na portalu społecznościowym. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze „selfie” nie jest warte naszego zdrowia lub życia. Zima to również czas, kiedy część osób wybiera się na ryby. Nawet jeśli chcemy łowić na znanym nam zbiorniku, na którym lód wydaje się móc nas utrzymać, nie wolno ryzykować wejścia. Temperatury jedynie oscylują w pobliżu zera lub niewiele poniżej. Pokrywa lodu nie jest wytrzymała, szczególnie jeśli naruszymy ją, wykonując w niej przerębel, w którym chcemy łowić.
Policjanci regularnie patrolują wszelkiego rodzaju akweny, jednakże wybierając się w takie miejsca, zawsze kogoś poinformujmy. Jeśli zauważymy, że ktoś uległ wypadkowi, lub jest się w sytuacji zagrażającej jego życiu, a znajduje się na lodzie lub w wodzie, natychmiast wezwijmy pomoc. Udzielenie pomocy w takich wypadkach jest bardzo trudne i niebezpieczne, dlatego natychmiast należy powiadomić służby ratunkowe.
KPP Kościerzyna, KPP Człuchów
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.