28-08-20
Powiat chojnicki. KOMUNIKAT
Policjanci od początku pandemii sprawdzają czy mieszkańcy przestrzegają kwarantanny - zachęcamy do zainstalowania aplikacji „Kwarantanna Domowa”

Funkcjonariusze pełniący służbę na terenie powiatu chojnickiego od początku ogłoszenia pandemii wspierają służby sanitarne w walce z koronawirusem. W ostatnim czasie liczba osób objętych kwarantanną wzrasta nie tylko w naszym powiecie, ale i na terenie naszego województwa. Policjanci podczas codziennych kontroli sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się pod wskazanymi adresami, jak również czy nie potrzebują dodatkowej pomocy. W związku z tym, że objęto ścisłym nadzorem osoby, które mogą być zarażone, policjanci wyposażeni są w pakiety ochronne, które w razie konieczności używają.

Policjanci na bieżąco otrzymują informacje dotyczące osób podlegających domowej kwarantannie. Umundurowani funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach oraz podległych komisariatów i posterunków policji wyposażeni w środki ochrony osobistej, na bieżąco sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się pod wskazanymi adresami. Sprawdzają ponadto czy osoby te przestrzegają zasad bezpieczeństwa, i czy potrzebują pomocy lub wsparcia.

Funkcjonariusze dokonują sprawdzeń miejsc kwarantanny telefonicznie jak również z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. Policjanci nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną, nie wchodzą do domów i mieszkań. Mundurowi wyposażeni są w środki ochrony sanitarnej, których w razie konieczności mogą użyć. W razie potrzeby bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną policjanci będą postępować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych. Przypominamy, że każda osoba odbywająca kwarantannę może zainstalować na swoim telefonie aplikację „kwarantanna domowa”- wszelkie informacje dotyczące instalacji tej aplikacji można znaleźć na stronie chojnickiej komendy (TUTAJ).

Sprawdzenia miejsc, w których przebywają osoby objęte kwarantanną przebiegają dotychczas bez zastrzeżeń. Mieszkańcy powiatu chojnickiego oraz osoby przebywające czasowo na terenie naszego powiatu stosują się do poleceń i wytycznych służb sanitarnych w zakresie obowiązkowej kwarantanny.

Przypominamy, że osoby które nie stosują się do przymusowej kwarantanny, mogą zostać ukarane przez inspekcję sanitarną grzywną w kwocie do 30.000 zł.

Apelujemy o zachowanie spokoju i wzajemne wsparcie. Każda osoba objęta kwarantanną domową musi być odpowiedzialna i nie narażać innych na ryzyko zarażenia. W razie zaobserwowania sytuacji, że osoby objęte izolacją nie stosują się do obowiązujących przepisów prosimy o informowanie o tym bezpośrednio policjantów pod numerem alarmowym 112.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.