12-08-21
Gm. Karsin. Polski Ład
APEL DO RADNYCH GMINY KARSIN

Jestem (myślę, że wielu mieszkańców również) ogromnie zdziwiony podejściem władz gminnych w Karsinie do programu rządowego „Polski Ład”. Przeczytałem na  portalu internetowym WIZJALOKALNA.PL, że Gmina Karsin złożyła do tego programu trzy  wnioski (bo tyle można), wnioski dotyczą budowy jednej drogi (2 mln zł), ścieżki rowerowej z Karsina do granicy z Gminą Czersk (1,2 mln zł) oraz dokończenia trwającej od 10 lat budowy budynku urzędu, który kosztował dotąd ponad 5 mln zł, a drugie tyle jeszcze potrzeba na dokończenie tej najdroższej inwestycji w historii gminny (wniosek na 4 mln). Łącznie na kwotę 7,2 mln zł, chociaż sądzę, że te kwoty są nie doszacowane.

Takie podejście uważam za wielkie nieporozumienie, z tego programu można otrzymać dofinansowanie sięgające, aż 95 %, najwyższe kiedy jakiekolwiek można było pozyskać. Czy naprawdę w Karsinie jest tak pięknie, że nie ma żadnych potrzeb.  Gdzie jest budowa mola we Wielu (już kilka artykułów w tym temacie było), gdzie są inne drogi , gdzie są inne ścieżki rowerowe, chodniki itp ? My mieszkańcy słyszymy, że od 12 lat nie można postawić 1 lampy oświetleniowej bo nie ma pieniędzy, a tutaj takie podejście do możliwości ich pozyskania.
Zaciągane są kredyty w wielomilionowych kwotach, najczęściej na spłatę poprzednich i ze spłata na czwartą dekadę XXI w., a tutaj przy wnioskach np: na 15 mln udział własny wyniósł by około 1,5 mln zł.

Gmina Karsin praktycznie nie skorzystała z programu Budowy Dróg Samorządowych (tylko 2 wnioski zrealizowane w kilku edycjach, a jednej dotacji sama zrezygnowała), a teraz nie chce skorzystać z takiej szansy. Przyszłe programy unijne będą dofinansowane tylko na poziomie 60 %. Wiec dlaczego Gmina Karsin w taki sposób podchodzi do tego programu. A NUŻ SIĘ UDA.
Inne gminy widząc swoje szanse w korzyściach wynikających z tego programu starają się skorzystać maksymalnie. Dla przykładu Gmina Czarna Woda, która ma połowę mieszkańców co Gmina Karsin złożyła wnioski na 21 mln.

Znany jest wszystkim  stosunek Wójta Karsin do obecnej władzy rządzącej, ale jego osobiste poglądy nie mogą w żaden sposób szkodzić mieszkańcom Gminy Karsin.
Z wielkim ubolewanie stwierdzam, iż radni unikają kontaktów z mieszkańcami, dlatego apeluję do nich za pośrednictwem mediów i proszę wszystkich radnych o zobligowanie wójta do ponownego przeanalizowania wniosków, które mogą przyczynić się do rozwoju gminy oraz poprawią jakość życia MIESZKAŃCÓW Gminy Karsin. Jest na to czas do 15 sierpnia, a sam wniosek nie jest skomplikowany. Praktycznie ogranicza się do podania nazwy inwestycji oraz podania danych adresowym.

Dzisiaj to wygląda tak: lampa oświetleniowa – Nie (od 12 lat), droga- Nie, wodociąg, kanalizacja -Nie -nie ma pieniędzy.  CZY NAPRAWDĘ?

Wojciech Laska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.