4-08-21
Powiat chojnicki. Inwestycje – 58,5 mln zł
Polski Ład. Gmina Chojnice również złożyła trzy wnioski

O dofinansowanie swoich najdroższych i pilnych potrzeb stara się także gmina Chojnice. Opiewają one na kwotę 58 mln 500 tys. zł.Wójt Zbigniew Szczepański informuje, że inwestycje, które dzięki dofinansowani z FIS chce zrealizować gmina Chojnice opiewają na kwotę 58 mln 500 tys. zł.   |  fot. A. Zajkowska


Najdroższą inwestycją, na którą gmina stara się pozyskać pieniądze to kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie sołectwa Swornegacie. Projekt obejmuje: przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków by zwiększyć jej wydajność, przebudowę i budowę przepompowni ścieków, kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej tłocznej, stacji uzdatniania wody oraz sieci wodociągowej.

- Powstają nowe osiedla, nowa zabudowa. W związku z tym jest też konieczność zrobienia tego - komentuje Zbigniew Szczepański. Zadanie ma kosztować 35 mln  550 tys. zł. Termin realizacji to lata 2022-2024. Na tego typu zadnie gmina Chojnice ma szanse uzyskać aż 95 proc. dofinansowania.

Oczyszczalnia jest przeciążona
Dlaczego jednak ta inwestycja w ocenie wójta jest najbardziej strategiczna, pilna? Ma na to wpływ ilość ścieków trafiających do oczyszczalni ścieków w sezonie turystycznym. - W okresie martwym, nieturystycznym, ilość produkowanych ścieków na oczyszczalnię Swornegacie to około 150 m3, czyli 150 tys. litrów. Natomiast w tej chwili jest to 500. Czyli oczyszczalnia ścieków Swornegacie pracuje już na pełnej swojej wydolności.

- Każde włączenie się do niej kolejnego kompleksu turystycznego, a mam nadzieję, że w perspektywie kilku lat powstanie duży kompleks turystyczny na terenie po Mateuszu Kuśnierewiczu, to ogromne obciążenie. Szczerze mówiąc, gdyby ten obiekt powstał teraz to nie mamy dzisiaj już nawet możliwości włączyć go do istniejącej oczyszczalni ścieków - wyjaśnia Zbigniew Szczepański. Przeciążona jest już także hydrofornia.

Aplikują po raz drugi
Drugie zadanie, które też może dostać 95 proc. dofinansowania dotyczy uporządkowania gospodarki wodnej w południowej części gminy Chojnice etap I. Zakres obejmuje: budowę nowoczesnej stacji uzdatniania wody w Ogorzelinach o dużej wydajności, przebudowę i rozbudowę sieci wodociągowej w miejscowościach Ogorzeliny, Sławęcin, Nowy Dwór, Cołdanki, Angowice, Moszczenica, Nieżychowice. Koszt inwestycji oszacowano na 17 mln 840 tys. zł. Realizacja zadnia miałaby być realizowana w latach 2022-2024.

Na oba wyżej wymienione projekty gmina starała się pozyskać już pieniądze kilka miesięcy temu, w ramach jednej z tarcz antycovidowych. Wówczas dofinansowanie nie dotrzymała. - Gdybyśmy otrzymali pieniądze, chociaż na jedno z tych zadań bylibyśmy bardzo szczęśliwi - komentuje wójt.

Nowa droga

Ostatni wniosek, opiewający na kwotę 4 mln 60 tys. zł dotyczy remontu drogi Granowo-Lichnowy. - Ta droga jest projektowana. Ma mieć szerokość 5 m, pobocza 0,75 m. Długość drogi to 2 km - mówi Zbigniew Szczepański.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.