31-08-20
Powiat chojnicki.  1 września spotkają się tylko delegacje, które złożą kwiaty ku pamięci poległych
Pomnik pod Krojantami odnowiony
na rocznicę września 1939


Poza kosmetyką samego pomnika, odświeżenia doczekał się także okalający go płotek. - Zdemontowane zostały też nieciekawe słupy oświetleniowe, które przed nim stały oraz trzy brzydkie już maszty. Te będą zastąpione nowymi - mówi wójt gminy Chojnice, Zbigniew Szczepański.


Kosmetyka pomnika pod Krojantami, włącznie z zakupem nowych masztów, to koszt 22 tys.   |  fot. ilustracyjne


Zdaniem wójta, dotychczasowe usytuowanie masztów było niepraktyczne. - Kolidowały one z siedzącymi, kiedy było wciąganie przez wojsko flagi na maszty. Ich lokalizacja utrudniała przeprowadzenie, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, wciągniecie tych flag - wyjaśnia. W Gminie Chojnice podjęto więc decyzję o zakupie trzech nowych słupów.- Są one aluminiowe, lekkie, takie jak te przed starostwem i urzędem gminy. Będą one ustawione przy pasie drogi krajowej, na stałe, tak żeby wjeżdżający na te ziemie dobrze je widzieli - mówi Zbigniew Szczepański.

Na szczycie filarów zawisną flagi w brawach Gminy Chojnice, Polski i Unii Europejskiej. - Flagi są symbolem godności naszej małej ojczyzny. Jestem przekonany, że ponad 80 lat temu, ci ułani, którzy ginęli za nasza ojczyznę, walczyli o wolną Polskę, a dla mnie największym gwarantem wolnej Polski jest Unia Europejska - komentuje decyzję o doborze flag, wójt. Przy pomniku zlikwidowane zostały także latarnie, które go oświetlały. Ich usunięcie związane jest z przyszłą przebudową drogi krajowej, skrzyżowania wiodącego do Krojant i do Nowej Cerkwi. W tym miejscu  powstanie zupełnie nowa siec oświetleniowa.

Przypominamy, że w tym roku nie odbędzie się Inscenizacja Szarży pod Krojantami. Przed pomnikiem, jutro (1.09.) o godz. 12.00, spotkają się tylko delegacje, które złożą kwiaty ku pamięci poległych.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.