16-12-20
POMORSKIE. Płatności trafiły w naszym województwie do 800 podmiotów
Pomorska branża turystyczna na bonie
turystycznym zyskała najwięcej


Dzięki transakcjom przy użyciu Polskiego Bonu Turystycznego, pomorscy przedsiębiorcy otrzymali do tej pory blisko 48,2 mln złotych. To najwięcej spośród wszystkich województw. W całej Polsce kwota takich transakcji to przeszło 236,5 ml złotych.


Bon Turystyczny stanowi wsparcie zarówno dla polskich rodzin, jak i krajowej branży turystycznej, która ucierpiał w wyniku epidemii Covid-19.   |  fot. ilustracyjne

Płatności trafiły w naszym województwie do 800 podmiotów. W całym kraju natomiast, pieniądze otrzymało ponad 5,6 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego. Z 262 tys. bonów przygotowanych dla mieszkańców Pomorza, aktywowano już ponad 73 tys. Może    z ich skorzystać ponad 123 tys. dzieci. Przeszło 13 tys. z tych bonów wykorzystano w całości.

Na każde dziecko, na które przyznany jest dodatek lub świadczenie wychowawcze przysługuje wsparcie w wysokości 500 zł. Wyjątkiem są dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością mają prawo do „podwójnego” bon turystyczny. Można nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski.

Bonem można płacić u podmiotów, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Obecnie jest ich ponad 17,5 tys. Listę podmiotów można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Obsługa bonu odbywa się wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego).

Jeżeli ktoś nie zdążył skorzystać z bonu wakacje 2020 r. to nic straconego. Można nim bowiem opłacić weekendowe wyjazdy, zimowiska czy wakacyjne pobyty końca marca 2022 r. Nie znaczy to, że do tego czasu trzeba skorzystać z noclegu czy imprezy, gdyż można opłacić bonem rezerwacje na pobyt w późniejszym terminie.

Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.