27-04-24
POMORSKIE. KOMUNIKAT NFZ
POMORSKIE - Gdzie szukać pomocy medycznej w Majówkę?

Przed nami długi weekend majowy. Wielu z nas skorzysta z wypoczynku podczas wyjazdów i spotkań. Czasem w najmniej odpowiednim momencie możemy potrzebować wiedzy gdzie szukać pomocy medycznej w dni wolne od pracy.

Dla przypomnienia przesyłam Państwu poradnik gdzie w razie nagłej choroby znajdziemy pomoc medyczną.

W sytuacji nagłej choroby skorzystaj z najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia wezwij zespół ratownictwa medycznego.

Pamiętaj! W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia możesz skorzystać z pomocy medycznej w całym kraju, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz na stałe.

W sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, możesz liczyć na pomoc:

Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna od 18:00 do 8:00 następnego dnia (od poniedziałku do piątku), przez całą dobę (w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy).

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli Ci porady:


•                    w warunkach ambulatoryjnych

•                    telefonicznie

•                    w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu.

Pielęgniarka udzieli Ci świadczeń medycznych:

•                    w warunkach ambulatoryjnych

•                    w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta.

Nie musisz rezerwować wizyty, nie potrzebujesz skierowania, pomoc otrzymasz bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli odpoczywasz poza naszym województwem, sprawdź informacje o takich placówkach na stronie lokalnego oddziału NFZ.

Na Pomorzu Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną realizują 32 placówki. Adresy i numery telefonów można znaleźć na stronie Pomorskiego NFZ pod linkiem https://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna,2287

Pomoc doraźna w nagłych przypadkach stomatologicznych:

Świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach od 19.00 do 7.00 oraz całodobowo w soboty, niedziele i w święta.

W województwie pomorskim takie świadczenia realizują 3 placówki:

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Śródmieście" ul. Żwirki i Wigury 14 w Gdyni,

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 Katarzyna Szalewska ul. Derdowskiego 23, w Rumii,

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej SKIM Gabinety Stomatologiczne ul. Kazimierza Górskiego 1 w Gdańsku.

Świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach od 19.00 do 7.00 oraz całodobowo w soboty, niedziele i w święta.

Adresy placówek realizujących pomoc doraźną i stomatologiczną znajdziemy na stronie Pomorskiego NFZ pod linkiem https://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/zasady-korzystania-ze-swiadczen-medycznych/leczenie-stomatologiczne,76
 
SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy)- tu ratuje się życie

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia zgłoś się do izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego, albo wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112

Ratownictwo medyczne – 112 lub 999

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112, lub 999 i należy wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Wzywamy zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w naszym otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.
 
Pierwsza pomoc w aplikacji mobilnej mojeIKP

Każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał udzielić pierwszej pomocy. Jak to zrobić? W aplikacji mobilnej mojeIKP można znaleźć praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie.

Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy pobrać ją na telefon komórkowy. Co istotne, aby uruchomić pierwszą pomoc, nie trzeba logować się do aplikacji.

Bezpłatna i całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590

Przez 24 godziny na dobę – również w czasie Świąt Bożego Narodzenia – do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie uzyskamy wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt.

Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Wszystkie te informacje znajdziemy również na stronie internetowej Pomorskiego NFZ.

Monika Kierat
Rzecznik Prasowy
Narodowy Fundusz Zdrowia
Pomorski Oddział Wojewódzki





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.