15-10-24
POMORSKIE. KOMUNIKAT
Absencja chorobowa na Pomorzu 2023 r.
Na zwolnieniach spędziliśmy 14,4 mln dni

Choroba jest nieodłącznym elementem życia. Elektroniczne zaświadczenia lekarskie e-ZLA, które wpływają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozwalają  monitorować skalę i powody absencji z powodu choroby lub konieczności opieki nad chorym członkiem rodziny. W swoim raporcie ZUS podsumował dane z 2023 r. Jak wyglądała sytuacja w naszym województwie?

W 2023 r. na Pomorzu zarejestrowano ponad 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu choroby własnej. Objęły one łącznie ponad 14,4 mln dni absencji chorobowej. Więcej dni na zwolnieniach spędziły kobiety, bo prawie 8,4 mln. Również kobiety otrzymały więcej eZLA – blisko 763 tys. Przeciętna długość zwolnienia wyniosła 10,84 dnia, co daje woj. pomorskiemu dziewiąte miejsce w kraju, gdzie średnia wyniosła 10,83 dnia.

Ze zwolnień lekarskich skorzystało w minionym roku 318 tys. pracowników pomorskich firm i instytucji. Liczba dni ich nieobecności w pracy przekroczyła 9,7 mln. Przeciętna długość absencji chorobowej w ubiegłym roku to 30,65 dnia. Nieobecność chorobowa wszystkich ubezpieczonych w ZUS na Pomorzu dotyczyła 439 tys. osób i wyniosła ponad 14,4 mln dni. Przeciętna długość absencji chorobowej w 2023 r. w tym przypadku to 32,87 dnia.

Nieobecności związane z pobytem ubezpieczonych w szpitalu wyniosły blisko 338 tys. dni. Lekarze na tę okoliczność wystawili ponad 79 tys. zwolnień. Przeciętna długość hospitalizacji to 4,27 dnia.

Najwięcej zwolnień, bo ponad 414 tys., lekarze wystawili z powodu chorób układu oddechowego. Kolejne są schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej (prawie 168 tys. zwolnień), urazy i zatrucia (ponad 114 tys. zwolnień) oraz zwolnienia wystawione z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania (blisko 98 tys. zwolnień). Pierwszą piątkę zamyka prawie 89 tys. zwolnień wystawionych z powodu ciąży, porodu i połogu.

Gdy chodzi o liczbę dni spędzonych na zwolnieniu lekarskim to na pierwszym miejscu są choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej z ponad 2,3 mln dni. Kolejne miejsca zajmują ciąża, poród i połóg (nieznacznie ponad 2,2 mln dni), choroby układu oddechowego (ponad 2 mln dni), zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (ponad 1,84 mln dni) oraz urazy i zatrucia (blisko 1,8 mln dni).

Zapewnienie odpowiedniej opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny jest niezwykle istotne. Z tytułu opieki nad dzieckiem liczba dni absencji na Pomorzu wyniosła prawie 701 tys., a liczba zaświadczeń lekarskich zbliżyła się do 186 tys. Przeciętna długość takiego zwolnienia wyniosła 3,78 dnia. W tym samym czasie nieobecność chorobowa z tytułu opieki nad innym członkiem rodziny wyniosła prawie 126 tys. dni, a liczba zaświadczeń lekarskich z tego powodu to niemal 26 tys. W tym przypadku, przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego to 4,91 dnia.

Warto znać swoje prawa i obowiązki w przypadku choroby. Pomoc można uzyskać podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Kontaktu Klienta (CKK) pod numerem tel. 22 560-16-00, a także w dowolnej placówce ZUS.

Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.