14-01-21
POMORSKIE. Marszałek Struk zaapelował, by rząd nie pomijał pomorskich samorządów i podmiotów gospodarczych
POMORSKIE. Nie tylko gminy górskie
potrzebują wsparcia od rządu. Marszałek
Struk apeluje do premiera


Marszałek Mieczysław Struk. Fot. Marcin Szumny


Ogłoszony niedawno rządowy program wsparcia dla gmin górskich ma pomóc wyłącznie samorządom z południowej Polski. W związku z tym marszałek województwa pomorskiego zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o równe traktowanie wszystkich samorządów i przypomniał, że również na Pomorzu branży turystycznej grozi zapaść wywołana trwającymi obostrzeniami związanymi z pandemią.

W województwie pomorskim oraz innych ościennych regionach północnej Polski istnieje kilkanaście ośrodków i stacji narciarskich. Pomimo bardzo dobrych warunków pogodowych dla uprawiania sportów zimowych i aktualnie trwających ferii, ze względu na zakazy rządowe wprowadzone w związku z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19, muszą być one zamknięte, a prowadzące je podmioty zamiast zarabiać, ponoszą straty.

Postulaty pozostawione bez odpowiedzi
Ustanowione przez rząd zakazy prowadzenia działalności w branży turystycznej mają zastosowanie do terytorium całego kraju i bardzo negatywnie odbijają się na sytuacji wielu przedsiębiorców oraz samorządów lokalnych.

Podczas konferencji prasowej 11 stycznia wicepremier Jarosław Gowin ogłosił program wsparcia dla gmin górskich, który ma pomóc wyłącznie samorządom z południowej Polski. Tymczasem już 21 grudnia 2020 r. wójtowie i burmistrzowie gmin nadmorskich wystąpili do rządu z uzasadnionymi postulatami wsparcia podmiotów działalności turystycznej nie tylko z wybranego regionu, ale na obszarze całego państwa.

– Postulaty te wicepremier Jarosław Gowin pozostawił bez odpowiedzi. Przypomnę, że w normalnym sezonie zimowym nad polskim morzem wypoczywa wiele tysięcy turystów, a w tym roku wszystkie obiekty stosujące się do rządowych zakazów i przystosowane (często olbrzymim kosztem) do całorocznego pobytu, stoją puste nie mogąc przyjąć klientów – czytamy w piśmie marszałka Mieczysława Struka.

Marszałek Struk zaapelował więc, by rząd nie pomijał pomorskich samorządów i podmiotów gospodarczych, zgodnie z deklarowanymi wielokrotnie przez premiera Morawieckiego zasadami wspólnoty narodowej i poczucia solidarności.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.