3-02-24
POMORSKIE. KOMUNIKAT NFZ
NIEODWOŁANE WIZYTY U LEKARZY
NA POMORZU W 2023 ROKU


Ponad 105 tysięcy osób z Pomorza powiadomiło w ubiegłym roku placówki medyczne o rezygnacji z wizyty u specjalisty, badania czy hospitalizacji. W tym samym okresie zanotowano w naszym regionie ponad 102 tysiące niezgłoszonych absencji, co skutkowało skreśleniem pacjentów z  listy oczekujących. Z usług podmiotów medycznych po wcześniejszym ustaleniu terminów skorzystało planowo w 2023 roku w naszym województwie ponad 1,1 mln osób.

Największa liczba zgłoszonych rezygnacji dotyczyła świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządów ruchu (ponad 20 tysięcy), kardiologii (ponad 19 tysięcy), fizjoterapii ambulatoryjnej (14 tysięcy) oraz onkologii (11 tysięcy).

Wśród nieodwołanych świadczeń dominowały również ortopedia (blisko 30 tysięcy), kardiologia (ponad 22 tysiące) oraz fizjoterapia ambulatoryjna (prawie 14 tysięcy). Ponad 10 tysięcy osób nie odwołało wizyt u endokrynologa, a 9,5 tys. nie zgłosiło rezygnacji ze świadczeń z zakresu onkologii.

Narodowy Fundusz Zdrowia monitoruje nieodwołane wizyty oraz rezygnacje w ramach 40 świadczeń. W 2023 r. NFZ wysłał prawie 12 milionów SMS-ów do pacjentów z przypomnieniem o wizycie u specjalisty, badaniu czy hospitalizacji. Usługa ta dotyczyła pacjentów z całej Polski. Powiadomienia na telefon miało zmniejszyć skalę nieodwołanych wizyt finansowanych przez Fundusz. W ubiegłym roku było ich w kraju prawie 1,3 miliona.

Wiadomości do pacjentów NFZ wysyła systematycznie od lutego 2020 r. Przypomnienia dotyczą tzw. pierwszorazowego korzystania z czterdziestu typów świadczeń z zakresu m.in. kardiologii, ortopedii, operacji jaskry, endoprotezoplastyki, gastroskopii, kolonoskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Pacjent otrzymuje wiadomość SMS na cztery dni przed umówioną wizytą lub badaniem. W jej treści znajduje się informacja o świadczeniu, terminie wizyty oraz numer telefonu, pod który pacjent może zadzwonić w celu odwołania  wizyty. Porównując ogólnokrajowe dane z 2022
i 2023 roku dało się zauważyć spadek nieodwołanych wizyt o około 100 tys. Nadal jednak skala tego zjawiska jest zbyt duża. Dzięki odwołaniu wizyty stwarza się szansa dla innego pacjenta na wcześniejsze skorzystanie z usługi medycznej.

W przypominaniu o odwołaniu wizyty lub badania ważną rolę odgrywa również odpowiednia edukacja, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia oprócz wysyłania SMS-ów aktywnie uczestniczy w kampanii społecznej „Odwołuję, nie blokuję”. Kampania trwa od 2022 r. W jej ramach działania informacyjne i uświadamiające prowadzą publiczne i prywatne placówki medyczne.

NFZ Gdańsk





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.