22-06-24
POMORSKIE. KOMUNIKAT
PAMIĘTAJMY O ZDROWIU TATUSIÓW


Dzień Ojca to dzień szczególny. To również idealna okazja, aby wesprzeć zdrowie swojego taty i pokazać mu, jak bardzo nam na nim zależy. A uczynić tak można wspomagając swoich ojców wiedzą o zdrowiu i programach profilaktycznych, z których korzystać powinni  mężczyźni, zwłaszcza po ukończeniu 40 roku życia.

Mężczyźni w Polsce żyją krócej niż kobiety. Przeciętna długość życia kobiet to 82 lata, a mężczyzn niespełna 74. Panowie częściej też umierają oni na nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia oraz choroby naczyń mózgowych prowadzące do udaru mózgu.

Aby każdy mężczyzna mógł cieszyć się dobrym zdrowiem powinien pamiętać o codziennej aktywności, zdrowym trybie życia, odpowiedniej diecie, ale przede wszystkim o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych.

Mężczyzna powinien też pamiętać o regularnym pomiarze ciśnienia tętniczego, kontroli wagi i obwodu w pasie. Ogólne badanie u lekarza internisty i kontrola stanu uzębienia u stomatologa powinny znaleźć się w rocznym harmonogramie działań zdrowotnych każdego pana.
Zaleca się by raz w miesiącu mężczyzna wykonał samobadanie jąder, a przynajmniej raz w roku skorzystał z podstawowych badań, takich jak morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu. A po ukończeniu 50 roku życia  należy pamiętać o wizycie u urologa i badaniu prostaty, a potem wykonywać je przynajmniej raz na dwa lata.

Tymczasem na Pomorzu z roku na rok wzrasta liczba stwierdzonych zachorowań na raka pęcherza moczowego oraz liczba wykonywanych w związku z tym świadczeń. W 2023 roku w naszym regionie na raka pęcherza moczowego leczono ponad 5 tysięcy pacjentów oraz wykonano w placówkach medycznych wszystkich typów ponad 25 tysięcy świadczeń medycznych w efekcie rozpoznania tego nowotworu. Zdecydowaną większość zachorowań na Pomorzu, bo aż 73 procent, zanotowano wśród mężczyzn. Z kolei rak prostaty pozostaje najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Polsce od 2016 roku. W 2023 roku w pomorskich szpitalach wykonano 765 świadczeń związanych z rakiem prostaty, to jest o 200 więcej niż w roku 2019.

By łatwiej zadbać o swoje zdrowie NFZ oferuje także  pakiety programów profilaktycznych, jak choćby program profilaktyczny chorób układu krążenia, program profilaktyki chorób oddtytoniowych, program badań przesiewowych raka jelita grubego oraz program Profilaktyka 40 Plus. Do tej pory z tego ostatniego skorzystało na Pomorzu blisko 200 tysięcy pań i panów, a tymczasem jak  wskazują statystyki w naszym regionie uprawnionych do skorzystania z programu jest blisko 1,3 mln mężczyzn.

W siedzibie pomorskiego NFZ przy Podwalu Staromiejskim 69 w Gdańsku można również skontrolować stan swojego organizmu korzystając z pomiarów medycznych w kiosku profilaktycznym oraz otrzymać kompleksową informację o programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ i miejscach ich realizacji. Dane te dostępne są również na stronach internetowych Funduszu.

NFZ Gdańsk





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.