20-06-22
POMORSKIE. Podsumowanie długiego czerwcowego weekendu
365 kolizji, 63 nietrzeźwych kierowców – zobacz pełne dane

Za nami pierwszy, niemal wakacyjny długi weekend. To zawsze okazja do częstszych wyjazdów i podróży. Dla policjantów oznaczał czas wzmożonej pracy. Najważniejsze było to, aby wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich domów. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo mieszkańców  Pomorza jak również podróżujących przez nasze województwo. W stosunku do roku ubiegłego, odnotowaliśmy mniejszą ilość wypadków. Policjanci zatrzymali 63 nietrzeźwych kierowców i pracowali na miejscu 365 kolizji.

Przedłużone weekendy generują zawsze wzmożony ruch na drogach. Wiąże się to z ryzykiem większej ilości wypadków lub kolizji. Podczas minionego, długiego weekendu, odnotowaliśmy na drogach Pomorza 18 wypadków, w których zginęły dwie osoby, a 20 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 63 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu i pracowali na miejscu 365 kolizji drogowych.

Funkcjonariusze egzekwowali od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości, sprawdzali stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów, bezpieczny sposób przewożenia dzieci w fotelikach, korzystanie z pasów bezpieczeństwa,  a w szczególności  eliminowali z ruchu drogowego kierujących zagrażających innym uczestnikom ruchu poprzez agresywne i niebezpieczne zachowania. Cały czas apelujemy o rozsądek za kierownicą i przestrzeganie przepisów. Dobra pogoda nie zagwarantuje nam bezpiecznej jazdy.

Pamiętajmy, że na przełomie wiosny i lata, warunki na drogach mogą się bardzo szybko zmieniać. Letnie burze i związane z nią silne opady deszczu nakładają na kierowców potrzebę wzmożonej czujności i uwagi. Nie możemy też zapominać o w pełni sprawnym pojeździe. Działające bez zarzutu wycieraczki czy układ hamulcowy to w tej sytuacji podstawa bezpiecznej jazdy.

Policyjne statystyki jasno pokazują, że żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:
- przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy);
- przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;
- w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;
- przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że w okresie jesieni warunki mogą bardzo szybko się zmienić;
- pamiętajmy o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.

KWP Gdańsk

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.