12-12-22 Pomorskie. ZDJĘCIA, WIDEO POMORSKIE. Policjanci kontrolowali w Trójmieście przewozy osób „na aplikację” Z piątku na sobotę pomorscy policjanci na terenie Trójmiasta przeprowadzili działania, które były ukierunkowane na kontrolę kierujących wykonujących odpłatny przewóz osób na aplikację. Działania które zorganizowali policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, wspierali m.in. policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, funkcjonariusze Straży Granicznej i Inspekcji Transportu Drogowego. Mundurowi przeprowadzili blisko 250 kontroli pojazdów, zareagowali na blisko 60 wykroczeń. Jeden z kontrolowanych kierowców posłużył się sfałszowanym prawem jazdy, kilku wykonywało przewóz osób bez wymaganej licencji.
W piątkową noc na głównych arteriach miast oraz w rejonie klubów i dyskotek funkcjonariusze przez kilka godzin prowadzili intensywne kontrole kierujących trudniących się przewozem osób na tzw. aplikację. Mundurowi sprawdzali między innymi stan techniczny pojazdów, trzeźwość i uprawnienia kierujących, legalność okazywanych dokumentów i pobytu obcokrajowców na terenie RP. Funkcjonariusze drobiazgowo kontrolowali także posiadanie stosowanych licencji na przewóz osób. Oczywiście każdy z kierowców weryfikowany był w policyjnych bazach danych, co pozwalało na identyfikację osób poszukiwanych, nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju czy takich, którzy wsiedli za kierownicę auta, pomimo ewidentnych przeciwwskazań, takich jak posiadanie aktywnego zakazu prowadzenia pojazdu czy braku uprawnień.
Podczas działań skontrolowanych zostało 242 pojazdów, policjanci wylegitymowali 248 osób, świadczących usługi przewozu osób z wykorzystaniem m.in. aplikacji. W ręce policjantów trafił taksówkarz, który posłużył się sfałszowanym prawem jazdy, kolejny jechał po spożyciu alkoholu. Wobec 5 kierowców funkcjonariusze ITD wszczęli postępowania administracyjne. Ponadto policjanci podczas kontroli ujawnili sześciu kierowców, którzy wykonywali przewóz osób bez wymaganej licencji. To tylko część efektów kilkugodzinnych nocnych działań, które na terenie Trójmiasta zorganizowali i przeprowadzili funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przy wsparciu policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Gdyni i Sopotu. W działania zaangażowani zostali również policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, funkcjonariusze ITD. oraz Straży Granicznej.
Policjanci sprawdzili trzeźwość ponad stu kierowców, badanie zostało przeprowadzone zarówno na zawartość alkoholu jak również narkotyków w organizmie. Policjanci ujawnili blisko 60 wykroczeń. Najczęściej było to: przekroczeń dozwolonej prędkości, niesprawność oświetlenia zewnętrznego pojazdu. Ponadto policjanci zatrzymali 4 dowody rejestracyjne za nieprawidłowy stan techniczny pojazdu, a dwie osoby odpowiedzą za ingerencję w stan licznika kilometrów drogomierza. Z kolei na sprawców wykroczeń w ruchu drogowym policjanci nakładali mandaty karne, stosowali wobec nich pouczenia lub sporządzali wnioski o ich ukaranie do sądu.
Celem przeprowadzanych działań było:
• wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących oraz będących pod wpływem środków odurzających oraz wykonujących przewóz osób bez wymaganych dokumentów.
• kontrolowanie dokumentów kierujących pod kątem posiadanych uprawnień i ich legalności, w tym legalności pobytu na terytorium RP.
• sprawdzanie pojazdów w zakresie niezbędnego wyposażenia i oznakowania.
• usuwanie z drogi pojazdów niesprawnych technicznie.
• sprawdzanie przewożonego bagażu i ładunku.
Ponadto działania pomorskich policjantów są odpowiedzią na pojawiające się na terenie naszego kraju zgłoszenia o charakterze kryminalnym, do których dochodzi w środkach transportu tzw. „na aplikację”. Policjanci będą regularnie przeprowadzać kontrole kierowców, którzy świadczą tego typu przewóz osób.
Mundurowi zalecają stosowanie kilku zasad podczas podróży taksówkami „na aplikację”:
• jeśli to możliwe, podróżuj w grupie,
• sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi w aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku takiej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,
• bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,
• udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,
• dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła,
• jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.
KWP Gdańsk
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.