24-08-21
POMORSKIE. ZDJĘCIA
Święto w czarno-żółtych barwach, czyli Światowy
Zjazd Kaszubów [RELACJA]
Taniec, śpiew, radość i wszystko, co najlepsze z Kaszub w jednym miejscu. Innymi słowy XXII Światowy Zjazd Kaszubów w Pucku za nami.
Jak co roku na zjazd dotarła kaszubska bana. Transcassubia rozpoczęła trasę w Chojnicach, przystankiem końcowym był Puck. To tutaj, na dworcu rozpoczęła się uroczystość.
Święto Kaszubów
Jak mówiła burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska: „to święto Kaszubów z urodzenia, z miłości i z wyboru”. Poczty sztandarowe, orkiestra, motocykliści, Kaszubi z różnych zakątków świata celebrowali swój zjazd uroczystym przemarszem przez ulice Pucka. W trakcie korowodu została odsłonięta fontanna w Parku Kaszubskim. Następnie w porcie odbyła się msza święta.
Na starym rynku, po uroczystych przemowach, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył nagrodę Józefowi Roszmanowi za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego.
Józef Roszman
Nagrodzony jest kaszubskim gawędziarzem (plesta), animatorem kultury, kucharzem, znawcą regionu i popularyzatorem Kaszub. Przez 50 lat jego humorystyczne gadki, anegdoty i opowiadania prezentowane m.in. na festynach i koncertach bawiły i edukowały mieszkańców Kaszub i Pomorza. Nagrania z zarejestrowanymi występami cieszyły się sporym zainteresowaniem słuchaczy przyczyniając się do popularyzacji języka kaszubskiego (szczególnie gwary belackiej) i muzyki ludowej. Józef Roszman wielokrotnie zdobywał laury na organizowanych co roku Turniejach Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia w Wielu. Reprezentował region na arenie ogólnopolskiej. W 1986 r. zdobył główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy Ludowych Sabałowe Bajania. W latach 70. XX w. współtworzył zespół Morskie fale, wraz z którym spopularyzował skomponowaną przez siebie piosenkę „Tu je nasza Zemia”. W latach 70. kontynuował działalność artystyczną w ramach Trio Pomerania. Roszman był również pomysłodawcą i inicjatorem, kierowanych do dzieci i młodzieży, dorocznych konkursów Kaszëbsczi Gôdczi „Bë nie zabëc mòwë starków” im. Jana Drzéżdżona i przez prawie 30 lat aktywnie angażował się w ich organizację. Publikował utwory m.in. w: „Pomeranii”, „Gazecie Nadmorskiej” i „Tatczëznie”. Jedna z jego gadek „Jachta na dzëka” została wydana w formie komiksu.
Koncerty, wystawy i bicie rekordów
Oprócz przeglądu zespołów ludowych, uczestnicy zjazdu bili rekord we wspólnym tańcu kaszubskim wôłtôk i grze na akordeonie. Druga część koncertów odbyła się na zielonej plaży. Wszyscy bawili się przy muzyce Weroniki Korthals czy Natalii Szroeder. Tradycyjnie odbył się także turniej gry w baśkę.
Kaszubski jarmark
Wszystkim wydarzeniom towarzyszył jarmark, na którym można było zakupić wyroby twórców ludowych czy posilić się w strefie gastronomicznej. Nie zabrakło także wystaw w ratuszu, porcie rybackim oraz Muzeum Ziemi Puckiej. W trakcie zjazdu na wodach Zatoki Puckiej rozgrywane były Mistrzostwa Polski w Klasie Omega (20-22 sierpnia) oraz Mistrzostwa Polski w klasie Puck (21-22 sierpnia).
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Fot. Anna Polcyn-Czaplewska
GALERIA ZDJĘĆ - TUTAJ
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.