13-08-21
POMORSKIE. Regulamin – link poniżej
To już czas. Ruszają zgłoszenia do konkursu
na najpiękniejszy wieniec dożynkowy



Fot. mat. UMWP


Wieńce dożynkowe mogą być wykonane z kwiatów, zbóż czy dowolnych płodów rolnych. Zgłoszenia można nadsyłać do 13 września 2021. A który okaże się najpiękniejszy, przekonamy się 18 września podczas Dożynek Wojewódzkich w Pelplinie.

Dla twórców najpiękniejszych wieńców przewidziane są nagrody finansowe.

Dożynkowe wieńce
Przygotowywanie wieńców dożynkowych to wielowiekowy zwyczaj.

– Zawsze na zakończenie sezonu żniw rolnicy przygotowywali wieńce dożynkowe, jako podziękowanie za udane zbiory i dobre plony – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Wieńce były robione z kłosów, owoców czy z wszelkich roślin. – Ich wygląd miał być nie tylko podziękowaniem, ale i prośbą o urodzaj w następnym roku – dodaje.

Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który organizowany jest podczas Dożynek Wojewódzkich. Nie inaczej będzie w 2021 r.

Wygra najlepszy
W tym roku konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zostanie rozstrzygnięty podczas Dożynek Wojewódzkich w Pelplinie. Odbędą się one 18 września. Każdego roku specjalna komisja ocenia kilkadziesiąt wieńców. W 2019 do zaprezentowano aż 45 dzieł.

– W zeszłym roku nie udało się zorganizować konkursu. Dlatego tym bardziej zachęcam do uczestnictwa. Mam nadzieję, że uczestników będzie jeszcze więcej niż dwa lata temu – zaprasza wicemarszałek Sarnowski.

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 2000 zł, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Informacje praktyczne
Przed przygotowaniem wieńca warto zapoznać się z regulaminem konkursu. Mogą w nim wystartować zarówno osoby prywatne, jak i sołectwa, parafie czy koła gospodyń wiejskich. Najważniejsze pytanie to jak powinien wyglądać wieniec? Powinien mieć formę korony.

– Ograniczeniem tak naprawdę jest wyobraźnia twórców. Ale trzeba jednak pamiętać, że do jego wykonania mogą być użyte tylko i wyłącznie płody rolne. Nie można stosować plastiku czy sztucznych kwiatów – wyjaśnia.

Zgłoszenia należy przesłać do 13 września 2021 r.

– Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. To ważne wydarzenie, które pokazuje nasze tradycje. To również doskonała okazja do prezentacji dziedzictwa kulturowego pomorskiej wsi – zaprasza wicemarszałek Sarnowski.

Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy w Biuletynie Informacji Publicznej (TUTAJ)

Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego







Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.