3-09-24
Pomorskie. Od 1 września 2024 najstarsze piece, tzw. „kopciuchy” nie mogą być już używane
POMORSKIE. Uchwały antysmogowe już działają. Czas „kopciuchów” na Pomorzu dobiegł końca. Czy będą kary?


Fot. pixabay.com

Początek września to nie tylko powrót uczniów do szkół. To również bardzo ważna data dla mieszkańców Pomorza, którzy ogrzewają domy piecami. Od 1 września 2024 najstarsze piece, tzw. „kopciuchy” nie mogą być już używane.

Regulacje związane z piecami na paliwo stałe wprowadziły przyjęte przez Sejmik Województwa Pomorskiego w 2020 r. uchwały antysmogowe.

Uchwały antysmogowe na Pomorzu
 
Uchwały antysmogowe weszły w życie 1 września 2024 r. Określają one obowiązek wymiany pozaklasowych urządzeń grzewczych lub urządzeń nieposiadających tabliczki znamionowej lub wymogów dla kasy 3. Celem uchwał jest poprawa jakości powietrza w województwie pomorskim.
– Uchwały antysmogowe wprowadzają rozwiązania, które mają poprawić jakości powietrza. Chodzi o wymianę przestarzałych źródeł ciepła na paliwa stałe na niskoemisyjne instalacje. Wszystko w trosce o nasze zdrowie. Przypomnę, że do wprowadzenia nowych norm zobowiązał Polskę Trybunał Sprawiedliwości UE – wyjaśnia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Sejmik województwa przyjął trzy uchwały antysmogowe w 2020 roku. Jedną dla Sopotu, druga dla miast a trzecia dotyczy pozostałego terenu regionu. Uchwały określają terminy wymiany starych urządzeń grzewczych na nowe, zależnie od ich wieku i emisji szkodliwych substancji. Na skutek spalania paliw stałych w domowych kotłach powstaje bardzo szkodliwy związek – benzoapiren. Badania wykazały, że jego wysokie stężenie występuje aż w 108 pomorskich gminach.. Choć na razie jest ciepło i słonecznie, a do rozpoczęcia sezonu grzewczego czasu jeszcze trochę zostało, to czas na wymianę pieców się skończył. Do tej pory wymienionych zostało około jednej trzeciej pieców.

– To dużo, ale szacujemy, że w naszym regionie do likwidacji pozostało jeszcze 77 000 kopciuchów – zaznacza Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

A co z tymi, którzy nie wymienili pieców?

Czy będą kary?

Straże gminne czy miejskie mogą kontrolować nieruchomości i sprawdzać, jakie piece są stosowane. Kara grzywny, w przypadku spalania w „kopciuchu” może wynieść do 5 tysięcy złotych.
– Pamiętajmy jednak, że kara powinna być ostatecznością. Jestem przekonany, że gminy będą wspierać tych, którzy jeszcze pieca nie wymienili, dotacjami czy dopłatami – dodaje Pałkowski. –  Jeśli ktoś nie ma wystarczających środków na taką inwestycję, powinien złożyć wniosek o dofinansowanie do odpowiedniej instytucji. Jest wiele opcji. Mieszkańców domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – dodaje dyrektor Pałkowski.
Jak informują urzędnicy tyko w tym roku wpłynęło do funduszu około 10 tys. wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Również w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 są środki na modernizację źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
 




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.