16-02-20
Region. Ile lat ma statystyczny nowożeniec?
Pomorzanie są bardziej kochliwi niż mieszkańcy
łódzkiego [INFOGRAFIKA]

Pomorzanie zawarli w 2018 prawie 12,5 tys. związków małżeńskich. Śluby brały najczęściej osoby w wieku 20-29 lat i najchętniej wybierali takie miesiące jak: czerwiec, sierpień i wrzesień. Przy okazji Walentynek Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Infografika została opracowana na podstawie danych Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Najwięcej ślubów na Pomorzu latem
Pomorzanie częściej niż mieszkańcy innych województw biorą śluby. Dla Polski średnia na 1000 osób w 2018 r. wynosiła 5, a dla naszego regonu 5,4. Najczęściej związki małżeńskie zawierają mieszkańcy powiatu wejherowskiego, kartuskiego i bytowskiego. Najmniej ślubów odnotowano w Słupsku i Sopocie oraz powiatach słupskim, nowodworskim, malborskim i sztumskim.

Statystyczny Pomorzanin na zawarcie małżeństwa wybierał miesiąc z literą „r" w nazwie, bo według tradycji ma zapewnić to szczęście . Wtedy też jest ciepło. Najwięcej ślubów zawarto w czerwcu, sierpniu i wrześniu, najrzadziej zaś na ceremonię wybierano luty.

Ile lat ma statystyczny nowożeniec?
Mieszkańcy województwa pomorskiego zawarli w 2018 r. 12 473 śluby, większość z nich były to związki wyznaniowe ze skutkami cywilnymi. Przeciętny nowożeniec był w wieku 20-29 lat. Bardzo rzadko ślub brały panie poniżej 19. roku życia. Natomiast najrzadziej małżeństwo zawierały osoby powyżej 60. roku życia. Wśród seniorów zdecydowanie częściej żenili się panowie.

Najczęściej pan młody był o 1-2 lata (3190 panów) starszy od swojej wybranki. 1557 małżeństw zawarły osoby w równym wieku. W przypadku 2356 ślubów to żona była starsza od męża. W 86 przypadkach panie były o 11 i więcej lat starsze od swoich wybranków.


Źródło: Infografika Urzędu Statystycznego w Gdańsku

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, (red)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.