6-03-22
Powiat chojnicki. ZDJĘCIA
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu
chojnickiego w Będźmierowicach w gm. Czersk - relacja

W dniu 03.03.2022 w Będźmierowicach odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej powiatu chojnickiego. Przewodniczący Dariusz Dąbrowski  rozpoczął  Radę minutą ciszy za poległych w wojnie na Ukrainie.


Następnie powitał przybyłych gości:
Prezesa PIR – Wiesława Burzyńskiego , W-ce Prezesa PIR – Ryszarda Kleiszmidta
Członków Rady Powiatowej
Przedstawiciela RDOŚ Gdańsk- Elżbietę Klimaszewską  
Kierownika AR i MR z Chojnic – Bartosza Bluma
Kierownika KRUS – Piotra Perlickiego  
Kierownika   PODR Chojnice – Waldemara Wryczę
Inspekcję Weterynaryjną – Karola Grzywacz
Przybyłych rolników z gminy Czersk
oraz Bank Spółdzielczy w Czersku  
„AGROMA” – Jana Wróblewskiego  
Przedstawicieli Gminy Czersk - – Małgorzatę Janikowską i Wojciecha Laskę.

Na spotkaniu przedstawiono aktualne zagrożenia i obostrzenia wynikające z pojawieniem się ognisk ptasiej grypy w powiatach człuchowskim  , tucholskim i sępoleńskim. W tej chwili najważniejsze to bioasekuracja zwłaszcza w chowie drobiu przyzagrodowym  , aby nie dopuścić  do choroby.

Wciąż groźna jest sytuacja z ASF zarówno dla hodowców świń  jak i zakładów przetwórczych , które mają ograniczenia w eksporcie.

Na dzień dzisiejszy udało się powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa na linii Elbląg w dużej roli przyczynił się odstrzał sanitarny , który istotnie ograniczył populacje dzików na naszym terenie .Kolejna ważna sprawa to zachowanie bioasekuracji przez rolników co najmniej raz w roku kontrole weterynaryjne się odbywają  z zasad przestrzegania bioasekuracji . Niestety spada również liczba stad trzody chlewnej na , którą wpływ ma również niska cena skupu i spadek opłacalności .
Kolejna poruszana kwestia to szkolenia dla myśliwych  z zakresu weterynarii i bezpiecznego pozyskiwania mięsa , pobierania krwi do badań ASF i itp. Takie szkolenia odbywają się raz na 10 lat i weterynaria jest tylko współorganizatorem.

W okolicach Warszawy i Radomia pojawiła się wścieklizna groźna choroba dla naszych zwierząt domowych psów i kotów apel do rolników do pilnowania szczepień.

Prezes PIR  Wiesław Burzyński podziękował za przybycie poinformował , że Pomorska Izba Rolnicza włącza się również w pomoc dla Ukrainy i zachęcał aby rolnicy również się zaangażowali w niesienie pomocy każdy w miarę swoich możliwości.

Przedstawił aktualną sytuację w rolnictwie zwłaszcza wysokie ceny nawozów  i wnioski jakie wpłynęły do KRIR  w sprawie dopłat do nawozów ,na które musi się zgodzić Unia Europejska. Brak opłacalności  produkcji trzody chlewnej i radykalny spadek pogłowia w naszym kraju i jak temu zaradzić. Kwestia  ubezpieczeń upraw przez rolników , czy nie wprowadzić obowiązkowych ubezpieczeń dla każdego i od każdego ryzyka również suszy głosy w tej kwestii są podzielone.

Piotr Perlicki (KRUS) poinformował o zmianach w wysokościach składek na ubezpieczenie rolników jak i o wysokości  składek na ubezpieczenie zdrowotne i z jakich zasiłków mogą skorzystać rolnicy.
Emerytury rolnicze – rolnicy którzy będą przechodzić  na emeryturę od 1 lipca nie muszą przekazywać gospodarstwa , podstawą otrzymania jest osiągnięcie wieku emerytalnego i opłacanie składek przez 100 kwartałów .

Był też głosy rolników którzy płacą więcej kwartałów  gdyż nie osiągnęli wieku a emerytura jest taka sama niezależnie ile płaci tak samo jest w przypadku tych co mają duże gospodarstwa i płacą większe stawki. Kolejne problem co z tymi co nie mają pełnych 100 kwartałów , aby naliczać emeryturę proporcjonalnie do ilości zgromadzonych składek.

W-ce Prezes Ryszard Kleiszmidt podziękował za przybycie i przedstawił założenia Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027. Omówił Normy DKR, które będą obowiązywać i od tego będą uzależnione podstawowe dopłaty obszarowe, ekoschematy, jako dodatkowe działania dobrowolne dla rolników, aby uzyskać większe dopłaty. Podkreślił , aby uważnie śledzić zmiany i brać udział w szkoleniach ,aby w roku 2023 można było otrzymać dopłaty obszarowe.

Bartosz Bluma (AR i MR ) podziękował za zaproszenie i przedstawił zaawansowanie wypłat za rok 2021 zarówno płatności obszarowych , ONW , rolnośrodowiskowych , ekologicznych.
W tym roku większych zmian nie ma dochodzi tylko Uzupełniająca Płatność Podstawowa płatna do 30 ha dla wszystkich rolników a nie jak zapowiadano tylko dla tych do 50 ha .
Zwrócił uwagę o aktualizację danych przez rolników w przypadku zmian czy to konta , czy adresu zamieszkania co ułatwi szybką obsługę.
Zachęcił to korzystania z aplikacji mobilnej , którą można zainstalować na swoim telefonie oraz z portalu IRZ + , gdyż wkrótce , będzie to obligatoryjne  dla każdego hodowcy  ,zgłaszanie zwierząt tylko drogą elektroniczną.
Pomoc dla rolników utrzymujących lochy i prosięta wnioski od 15.02 – 28.04.

Elżbieta Klimaszewska (
RDOŚ) powiedziała, że szacowanie szkód odbywa się na podstawie : Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz. U. z 2018 r. poz. 645);
Szkody wyrządzone przez takie zwierzęta jak :bóbr , wilk , ryś ,niedźwiedź i żubr.
Na naszym terenie najwięcej szkód wyrządzają bobry i wilki.
Ważne jest forma złożenia wniosku i tak w przypadku szkód wyrządzonych przez bobry jest to tradycyjne wysłanie pocztą , e-puap  a w przypadku szkód wyrządzonych przez wilki i rysie wystarczy zgłoszenie telefoniczne lub e-mail.
Problem przy szacowaniu szkód wyrządzonych przez wilki w przypadku zwierząt hodowlanych musi być dokumentacja hodowlana  a przy zwierzętach domowych (pies) również musi być dokumentacja hodowlana.

Na koniec pracownicy Urzędu Gminy przedstawili pomoc dla rolników w odbiorze folii rolniczych , która rusza niebawem.

Dziękujemy sponsorowi tego wydarzenia Bankowi Spółdzielczemu w Czersku, który wspiera lokalnych rolników. W ofercie tego banku rolnicy maja możliwość skorzystania z szerokiego wachlarza produktów bankowych, w tym także z atrakcyjnych  kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych finansujących potrzeby sektora rolnego.

Na tym przewodniczący zakończył posiedzenie i podziękował za przybycie.

(R.Cz.)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.