2-03-23
Powiat chojnicki. HARMONOGRAM
Marzec - miesiącem teatru!

Jak co roku - 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru!

Nie może się obejść bez obchodów tego święta w Chojnicach. W zeszłym roku zaproponowaliśmy rozszerzenie formuły jednego dnia do tygodnia z teatrem, w tym roku jeszcze ambitniej, proponujemy Państwu udział w różnorakich wydarzeniach z dziedziny teatralnej przez cały miesiąc.

Program jest adresowany do różnych grup wiekowych - będą oczywiście spektakle, ale i ciekawe warsztaty dla wszystkich zainteresowanych tematyką około teatralną. Będzie też szansa podejrzeć aktorów podczas prób otwartych dla publiczności. Odbędą się dwa konkursy: jeden dla uczniów chojnickich szkół podstawowych, oraz drugi - etap powiatowy Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych.

Obejrzymy również lokalnych aktorów - w języku kaszubskim zagrają aktorzy teatru „Kaszëbskô Bina”, a pod koniec miesiąca spektakl „Hemar - czyli Piosenki 20-lecia Międzywojennego” zagra charytatywnie od roku działająca grupa Projekt 41.
Zachęcamy do zapoznania się z programem „Miesiąca z Teatrem”. Na część zajęć będą obowiązywać zapisy.

Oto pełny harmonogram wydarzeń:

1-10 marca
Międzynarodowa Współpraca Polsko-Niemiecka w mieście Amberg, Niemcy; praca nad spektaklem w języku niemieckim „Der Herr der Fliegen”
Grzegorz Szlanga w zaprzyjaźnionym mieście Amberg reżyseruje spektakl „der Herr der Fliegen” z niemieckimi aktorkami. Spektakl powstanie w języku niemieckim. Mamy nadzieję zaprosić go również do Polski.

4 marca, godz. 16.00
Próba otwarta spektaklu „Hemar - czyli piosenki 20-lecia międzywojennego” w wykonaniu aktorów Projektu 41 w ramach finału akcji MÓJ DOM KULTURY
W ramach akcji Mój Dom Kultury aktorzy Projektu 41 zapraszają na próbę otwartą do spektaklu muzycznego „Hemar - czyli piosenki 20-lecia międzywojennego”. Będzie można się przyjrzeć jak teatr wygląda od kuchni, zadać aktorom pytania, porozmawiać o teatrze.
Sala teatralna ChCK. Wstęp wolny.

7 marca
„Witamy Wiosnę - Wierszymy Głowy” - warsztaty recytatorskie dla dzieci; prowadzenie: Daria Kwiatkowska; Biblioteka w Charzykowach
Daria Kwiatkowska - aktorka projektu 41, znana również z umiejętności głosowych, ponieważ pracuje w Radiu Weekend, pracować będzie z dziećmi i młodzieżą z Charzyków w ramach współpracy Chojnickiego Centrum Kultury z Gminnym Ośrodkiem Kultury.
Kontakt: Biblioteka Gminna w Charzykowach

9 marca, godz. 17.00 i 19.30
Pokazy spektaklu „Winda do Nieba czyli czworo po czterdziestce”
Jest to bardzo zabawna romantyczna komedia, z obsadą, którą w części na pewno Państwo znacie z telewizji. Szczegółowe informacje: https://www.ckchojnice.pl/aktualnosc/spektakl-winda-do-nieba-czyli-czworo-po-czterdziestce

9 marca, godz. 17.00
Koncert Poezji Janusza Gierszewskiego
wykonanie: Beata Czapiewska, Piotr Czapiewski, Piotr Rutkowski,
Aula Zespołu Szkół nr 1
Aktorzy projektu 41 przybliżą najnowszą poezję, która wyszła z pod pióra Janusza Gierszewskiego. Autor jest wielce wszechstronny - nauczyciel akademicki, doktor habilitowany, profesor uczelniany Akademii Pomorskiej w Słupsku. W latach 1999-2007 Komendant Powiatowy Policji w Chojnicach, a w latach 2008-2015 Rektor Powszechnej Wyższej Szkoły Humanistycznej „Pomerania” w Chojnicach.
Wstęp wolny.

12 marca, godz. 14.00
Pokaz spektaklu teatru „KaszëbskôBina” pod tytułem „Starka” w języku kaszubskim
„Starka” to komedia, którą Roman Drzeżdżon napisał wiosną 2022 roku. Jest to utwór o tematyce współczesnej, dostrzec w nim można np. aktualne podziały i konflikty. Mamy tu „walkę” z sąsiadem zza ściany, dziwne stosunki rodzinne. Główna bohaterka, Starka, chce wszystkich i wszystko sobie podporządkować. Jej zięć Jan, pod nieobecność żony, zajmuje się teściową. Starkę dość często odwiedza Ciotka Ana, bardzo religijna i spokojna osoba, o poglądach przeciwnych niż prezentuje głowa rodziny. Z kolei Brifka, to chłop spokojny, z poczuciem humoru, który „polityką się nie zajmuje” – co miesiąc przynosi kobiecie emeryturę. Emocji w tym tyglu sporo.
Sala kinowa ChCK. Wstęp wolny.

13 marca, godz. 16.30
Próba otwarta z młodzieżą ze szkół podstawowych, prowadzenie: Grzegorz Szlanga
Najmłodsza grupa teatralna, która powstała w Chojnickim Centrum Kultury zaprasza na próbę otwartą, podczas której będzie można się przyjrzeć jak dzieci pracują nad spektaklem, ile wymaga to od nich energii, i ostatecznie jakie to przynosi efekty.
Sala teatralna ChCK. Wstęp wolny.

14 marca, godz. 15.00 - 18.00
Otwarte konsultacje do Konkursów Recytatorskich, prowadzenie: aktorzy Projektu 41
Aktorzy Projektu 41 zapraszają na konsultacje do wszelkich konkursów recytatorskich - w Chojnicach niedługo odbędą się dwa: dla młodszych dzieci - „Dzieciństwo Wierszem Malowane”, dla młodzieży i dorosłych - 68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Aktorzy podzielą się swoim doświadczeniem, doradzą co zrobić z wybranym tekstem.
Sala teatralna ChCK. Wstęp wolny.
Zapisy: [email protected]

15 marca, 17:00 - 18:30

Warsztaty dla nauczycieli/instruktorów pracujących teatralnie z dziećmi, prowadzenie: Ada Zakrzewska
Teatralna teczka nauczyciela. Warsztaty dla nauczycieli, instruktorów pracujących z dziećmi w wieku 6-10 lat. Podczas warsztatów uczestnicy poznają techniki pedagogiki teatru do udoskonalenia umiejętności prowadzenia lekcji i zajęć w sposób twórczy i kreatywny, oraz samodzielnego tworzenia scenariuszy zajęć i małych przedstawień artystycznych.
Prowadzenie: Adriana Zakrzewska, pedagog teatru, instruktor teatralny w CHCK Chojnice,
zapisy: [email protected] lub tel. 501 043 265
Sala teatralna ChCK. Wstęp wolny (ilość osób w grupie ograniczona).


16 marca, godz. 17.00 - 20.00

„Co teraz? - czyli wstęp do improwizacji aktorskich”
Improwizacja. Co to właściwie znaczy? Z definicji - wykonywanie czegoś bez przygotowania. Ale jak to tak bez przygotowania? Improwizacja jest często używana przez aktorów jako element ratunkowy np. podczas spektaklu gdy zapomną tekstu. Z drugiej strony, aktor zawsze trochę improwizuje, bo każdy występ jest przecież trochę inny.
Marta Wieczorkiewicz zaprasza serdecznie na warsztaty z improwizacji aktorskiej, na których uczestnicy rzucą się w nieznane, poznają techniki, dzięki którym zaczną robić rzeczy - „tu i teraz” oraz pobawią się, dekonstruując znane im dobrze „klasyki”.
Sala teatralna ChCK. Koszt: 50 zł
Zapisy: [email protected]

20 marca, godz. 17.00

Próba otwarta z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych, prowadzenie: Ada Zakrzewska
Młodzież na co dzień pracująca z Adą Zakrzewską zaprasza na próbę otwartą do powstającego spektaklu "Sorry ale ryjesz nam psyche" grupy młodzieży działającej w Chojnickim Centrum Kultury. Będzie można przyjrzeć się metodzie pracy, zadać pytania, porozmawiać o teatrze.
Sala teatralna ChCK. Wstęp wolny.

20 marca

Pokazy spektakli dla uczniów szkół i przedszkoli w wykonaniu teatru Artystyczni z Gniezna
Poranne spektakle dla uczniów szkół i przedszkoli teatru z Gniezna. Spektakle są zamknięte - dotyczą tylko szkól i przedszkoli, które zgłosiły wcześniej swój udział.

21 marca, godz.17.00

„Mikroteatr” - Dzień Poezji w Mikroszkole, Chojnice
MikroTeatr to wspólne działania w ramach edukacji teatralnej Mikroszkoły Chojnice oraz Projektu41.
Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice, Aktorzy w ramach lekcji metodą projektu zaprezentują wiersze poezji dziecięcej, świętując w ten sposób Dzień Poezji i Dzień Teatru.
Więcej informacji: [email protected] lub tel. 501 043 265

21 - 22 marca
Pokazy spektakl dla uczniów szkół i przedszkoli w wykonaniu teatru Artenes z Wrocławia
Poranne pokazy spektakli dla uczniów szkół i przedszkoli, które zadeklarowały swój udział w wydarzeniach teatru z Wrocławia.

22 marca, godz. 12.00 - 15.00
Warsztaty teatralne dla nauczycieli, prowadzenie: Łukasz Sajnaj, Grzegorz Szlanga
Nauczyciele, którzy zgłoszą swój udział w warsztatach będą koncentrowały się na dwóch aspektach - praca nad scenariuszem z Grzegorzem Szlangą oraz metody pracy z aktorem z Łukaszem Sajnajem.
Sala teatralna ChCK. Wstęp wolny.
Zapisy: [email protected]

24 marca, godz. 9.00
Etap powiatowy 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Chojnickie Centrum Kultury zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych do udziału w 68. edycji wieloetapowego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Konkurs prowadzony będzie w formie czterech odrębnych Turniejów: Turnieju Recytatorskiego, Turnieju “Wywiedzione ze Słowa”, Turnieju Teatrów Jednego Aktora oraz Turnieju Poezji Śpiewanej.
Więcej informacji: https://www.ckchojnice.pl/aktualnosc/68-ogolnopolski-konkurs-recytatorski-eliminacje-powiatowe

25 marca, godz. 19.00

Spektakl „HEMAR, czyli piosenki 20-lecia międzywojennego” w wykonaniu aktorów PROJEKTU 41
25 marca w Chojnickim Centrum Kultury odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które jest pokłosiem licytacji vouchera na zagranie spektaklu na dowolny cel, w dowolnym miejscu przez aktorów Projektu 41 „Hemar - czyli piosenki 20-lecia międzywojennego”. Podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy spontanicznie założona grupa 20 Mecenasów wylicytowała rzeczony voucher na kwotę 20.000 zł. Pieniądze zasiliły kasę WOŚP’u. Dobroczyńcy postanowili jednomyślnie, że podczas pokazu spektaklu DOBRO ma się rozrastać dalej - więc spektakl zostanie zagrany charytatywnie: odbędzie się zbiórka pięniędzy dla Chojniczanki Oliwii Stankę.
Podczas spektaklu „Hemar - czyli piosenki 20-lecia międzywojennego” aktorzy Projektu 41 przeniosą widzów w lata dwudzieste poprzedniego wieku i zaśpiewają przepiękne utwory z repertuaru Mariana Hemara - twórcy, który w tamtych czasach stworzył setki znanych i lubianych kompozycji takich jak chociażby „Upić się warto”. Całość koncertu ubrana jest w zgrabną formę teatralną - będzie to też okazja, żeby przekonać się, czy humor wieku XX jest aktualny w naszych czasach.
Wstęp: bilety/cegiełki w wysokości 20 zł wydawane od 11 marca w kasie Chojnickiego Centrum Kultury.

27 marca, godz. 9.00

Etap miejski Konkursu Recytatorskiego „Dzieciństwo Wierszem Malowane”
Szkoła Podstawowa nr 3 w Chojnicach oraz Chojnickie Centrum Kultury zapraszają na konkurs recytatorski adresowany do uczniów szkół podstawowych „Dzieciństwo wierszem malowane”.
Więcej informacji: [email protected]

30 marca, godz. 18.00
Pokaz spektaklu „Bajadera” w wykonaniu Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku
Miesiąc Teatru nie mógłby się odbyć przez pokazu teatru tańca. Utalentowana młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej pokaże spektakl „Bajadera”.
Jedna z części tanecznych prezentacji to niezwykle widowiskowe divertissement  z baletu „Bajadera” , pięknej, hinduskiej baśni o miłości, której siła przekracza granice śmierci. Ten zadziwiający obraz stworzony przez Mariusa Petipa w wykonaniu młodych tancerzy na długo pozostaje w pamięci wraz z rozkołysaną, romantyczną  muzyką Ludwiga Minkusa i pięknymi, utrzymanymi w orientalnym klimacie kostiumami wykonawców. Zaangażowanie, profesjonalizm i emanująca radość wykonawców to dla wszystkich miłośników tańca gwarancja przeżycia niezapomnianych chwil.
Bilety: 30 zł do nabycia w kasie Chojnickiego Centrum Kultury lub na stronie ckchojnice.pl

Zapraszamy!

ChCK





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.