5-06-24
Pow. chojnicki. Spotkanie miało na celu upowszechnienie w naszym powiecie przyjętych przez Marszałka Województwa Pomorskiego uchwał antysmogowych
POW. CHOJNICKI. Niewielka frekwencja na spotkaniu „antysmogowym”
Wczoraj (4.06.) w sali konferencyjnej CEW-u w Chojnicach odbyło się spotkanie nt. uchwał antysmogowych Sejmiku oraz form pomocy finansowej dla osób fizycznych i prawnych, które chcą wymienić „kopciuchy”. Frekwencja na nim była mizerna.
Spotkanie miało na celu upowszechnienie w naszym powiecie przyjętych przez Marszałka Województwa Pomorskiego uchwał antysmogowych. | fot. (je)
Na to spotkanie zapraszali, o czym wcześniej informowaliśmy, Starosta Chojnicki oraz Marszałek Województwa Pomorskiego. Władze Powiatu reprezentował wicestarosta Jacek Klajna, który otworzył spotkanie i przedstawił jego uczestników oraz program. Z przedstawicieli lokalnych władz zauważyliśmy jeszcze tylko wicewójta Janusza Szczepańskiego. Zapewne inne samorządy w naszym powiecie były reprezentowane przez urzędników z właściwych wydziałów.
Czy to spotkanie zainteresowało także tzw. zwykłych obywateli, to trudno stwierdzić, gdyż obserwowaliśmy tylko przebieg pierwszej z trzech planowanych godzin jej trwania. W tej części punkt „Pytania i odpowiedzi” jeszcze nie zrealizowano. Planowaliśmy zapytać ws. dyscyplinowania mieszkańców, którzy nie dotrzymają terminów wymiany „kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła, które przyjęto w uchwałach podjętych przez Sejmik Województwa Pomorskiego. Ale zostało to dokładnie opisane na jednej z plansz.
Zadania kontrolne w tej sprawie są po stronie samorządów (burmistrzowie, wójtowie i prezydenci miast), straży miejskich i gminnych, Policji oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Natomiast jako sankcje podano karę grzywny za nieprzestrzeganie uchwał antysmogowych. Kodeks Wykroczeń przewiduje karę grzywny w wysokości do 5000 zł, natomiast mandatu do 500 zł.
Był też punkt pn. Fakty i mity o uchwałach antysmogowych. Zdementowano w nim, że nie będzie można stosować w kominkach drewna i biomasy (można, o ile wilgotność do 20%); nie jest prawdą, że będzie ścisły zakaz palenia węglem (tam gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej można, o ile piece spełniają założenia ekologiczne). Nie jest także prawdą informacja, że od 2025 nie będzie można używać gazu ziemnego. Dyrektywa unijna termin odejścia od wszelkich paliw kopalnych, w tym gazu ziemnego, określiła na 2040 rok.
Więcej informacji w fotogalerii z planszami ze spotkania oraz na dedykowanych stronach internetowych prowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Chojnice.com
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.