24-01-22
Powiat chojnicki. Pamiętaj! -nie oddanie znalezionej rzeczy jest przestępstwem
Policja wyjaśnia co zrobić kiedy znajdziesz
przedmiot należący do innej osoby?


Policjanci z powiatu chojnickiego w trosce o to by mieszkańcy powiatu nie popadli w kłopoty po tym jak znajdą jakiś przedmiot, który nie należy do nich przekazują kilka cennych informacji. „Znalezione nie kradzione” – otóż nic bardziej mylnego. Przywłaszczenie jest przestępstwem zagrożonym karą do 5 lat więzienia. Każda znaleziona rzecz powinna wrócić do właściciela. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości, przekazujemy zarządcy obiektu, w który znaleźliśmy przedmiot lub do biura rzeczy znalezionych.


Co zrobić kiedy znajdziemy telefon komórkowy, pozostawiony bez zabezpieczenia rower, czy portfel? W takich sytuacjach jest kilka rozwiązań. Jeśli mamy przypuszczenia do kogo zguba może należeć, bo na przykład w portfelu znajduje się informacja z adresem lub numerem telefonu, sprawa jest prosta. Najlepiej bezpośrednio wszystko oddać właścicielowi. Można zrobić to osobiście bądź odesłać pocztą. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości warto wiedzieć co dalej.

W naszym powiecie, w Starostwie Powiatowym w Chojnicach przy ul. 31-Stycznia 56, znajduje się Biuro Rzeczy Znalezionych. Tam w dni robocze możemy przynieść znalezioną rzecz. Każdy przedmiot, którego wartość przekracza 100 zł. zostanie przyjęty. W przypadku znalezienia przedmiotu w jakimś urzędzie, instytucji czy środkach transportu publicznego - powinniśmy go oddać zarządcy obiektów. W przypadku kiedy właściciel nie zgłasza się po swoją zgubę, przedmiot trafia do biura rzeczy znalezionych. Jeśli natomiast to ty zgubiłeś jakąś rzecz, również warto się udać do biura i sprawdzić czy ktoś nie przyniósł naszej zguby. Odbiór rzeczy może nastąpić po określeniu wyglądu, cech charakterystycznych, bądź dostarczeniu dowodu zakupu.

Rzecz znaleziona, która nie zostanie przez właściciela bądź uprawnioną osobę odebrana w ciągu roku od dnia doręczenia jej wezwania do odbioru, a w przypadku niemożności wezwania – w ciągu dwóch lat od dnia jej znalezienia, staje się własnością znalazcy. Przypominamy, że znalezioną rzecz należy oddać właścicielowi. W przeciwnym przypadku jest to przywłaszczenie, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Jakie znalezione rzeczy oddajemy Policji:

- Dokumenty tożsamości - dowód osobisty, paszport, prawo jazdy;
- Rzeczy wymagające pozwolenia. Jeśli jednak wiąże się to z zagrożeniem życia lub zdrowia powiadamiamy Policję o miejscu ujawnienia niebezpiecznego przedmiotu. W żadnym przypadku sami nie dostarczamy amunicji, materiałów wybuchowych, niewybuchów czy broni.

Jeśli potrzebujesz pomocy lub informacji dotyczącej Biura Rzeczy Znalezionych zadzwoń pod numer telefonu 52 396 65 00  

KPP Chojnice





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.