1-08-21
Powiat chojnicki. Dyrektor: To nie jest tak, że ja wyślę ludzi i oni to wytną
POW. CHOJNICKI. Szpalery przydrożnych drzew
Od jakiego czasu toczy się spór na temat zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu ze strony drzew rosnących wzdłuż dróg i ulic. Rosnące przy drogach drzewa są często uważane za stwarzające zagrożenie, czasem stanowią nawet główną przyczynę wypadków.
Drzewom, które zostały uznane za pomniki przyrody przysługuje ochrona prawna. | fot. Rmak
O zagrożeniu, jakie występuję na drodze od Jarcewa w kierunku Krojant informują internauci.
– Stare pochylone drzewa, odłamane konary zagrażają zmotoryzowanym jak i pieszym użytkownikom drogi – piszą. - Jest to szczególnie groźne w obecnej sytuacji, kiedy pojawiają się niebezpieczne zjawiska pogodowe, nawałnice i burze.
Szpalery przydrożnych drzew, które mają po kilkadziesiąt i więcej lat, są swego rodzaju historycznym i przyrodniczym dziedzictwem. Są też przyczyną problemów. W trakcie ich długiego życia nastąpiły zdecydowane zmiany w uwarunkowaniach transportowych i motoryzacyjnych, zmieniło się też radykalnie podejście do ochrony środowiska.
- Te wszystkie drzewa to są pomniki przyrody i to nie jest tak, że możemy je od ręki wyciąć – mówi dyrektor Maciej Kempiński z Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Drogowej chojnickiego starostwa. – Procedura jest bardzo skomplikowana i polega na tym, że musi z tym zapoznać się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Generalnie to my wnioskujemy i przedkładamy to gminie.
- Wiem też, że niektóre drzewa były zgłoszone do usunięcia i w tej sprawie odbyło się spotkanie z RDOŚ i tzw. pomniki przyrody uchwałą rady gminy muszą zostać skreślone z rejestru. Takie są procedury. To nie jest tak, że ja wyślę ludzi i oni to wytną. Jak wszystko zostanie załatwione i rozpatrzone, to w miesiącu wrześniu, my jako zarządca i właściciel drogi będziemy mieli decyzję na wycinkę 3- 4 drzew.
W przypadku pomników przyrody lub obiektów wpisanych do rejestru zabytków wycięcie może nastąpić dopiero po skreśleniu alei z rejestru pomników lub zabytków (zdarza się, że szpaler drzew jest jednocześnie zabytkiem i składa się z pomników) przez właściwy organ. Możliwe to jest dopiero po wykonaniu szczegółowej inwentaryzacji i opracowaniu operatu dendrologicznego.
(red.) Fot. Rmak
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.