18-07-24
Pow. chojnicki. ZAPROSZENIE, PROGRAM
POW. CHOJNICKI. XXIX Chojnicka Noc Poetów 2024
Zapraszamy na 29. edycję Nocy Poetów, która odbędzie się w sobotę 3 sierpnia w Fosie Miejskiej w Chojnicach. Tradycyjnie wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00.
Oto program:
P R O L O G - „Starość nie radość, a młodość nie wieczność”
Bitwa na głosy pomiędzy lokalnymi artystami. Wśród „Młodych” zobaczymy m.in zwycięzców Kwietniowych Spotkań z Poezją, „Starszych” będzie reprezentował zespół Projektu 41. Obie grupy wykonają utwory znanych twórców, a widownia przez aklamację zdecyduje, który zespół "wygrał". Całe wydarzenie będzie miało formę muzyczno-teatralną.
„Moja kokaina - Tomasz Steńczyk z zespołem wykonuje utwory Agnieszki Osieckiej”
„Moja kokaina” to koncert w nowych, świeżych, czasem zaskakujących aranżacjach Tomasza Steńczyka oraz jego zespołu. Na nowo odkrywamy znane utwory. Interpretacje Tomka tworzą ciekawe klimaty, czasami nieco rockowe, miejscami jazzowe. Dodatkowo przez wszystkie utwory prowadzi nas ciepły, lekko zachrypnięty głos Tomka. Prawdziwa muzyczna uczta.
„Tomasz Steńczyk umiejętnie łączy czułość Osieckiej z rockowym, momentami mocnym brzmieniem. Jest wokalistą, który nie boi się śpiewać trudnych tekstów i jest urodzonym gitarzystą. Jego zespół brzmi miejscami mrocznie, a do tego jakby brudne dęciaki dodają tej muzyce jazzowej przestrzeni.”- Agata Passent
Artysta posiada niesłychane predyspozycje wokalne pozwalające mu na śpiew z amplitudą od liryki do stricte rockowej dynamiki. Wszystko to domyka świetny skład muzyków towarzyszących Steńczykowi na scenie, złożony z doświadczonych instrumentalistów i jazzmanów.
Wokalista podczas swojej drogi muzycznej zawojował wiele festiwalowych scen polskiej piosenki artystycznej, prezentując swój talent na polu muzyki będącej połączeniem ambitnych i niebanalnych tekstów oraz oryginalnej, energetycznej, a jednocześnie bardzo nastrojowej muzyki.
Najważniejsze osiągnięcia:
• I miejsce „Studenckiego Festiwalu Piosenki” w Krakowie,
• I miejsce Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy poezję" w Olsztynie,
• Grad Prix na „OFPA” w Rybniku,
• Grand Prix na Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie…” w Elblągu,
• I miejsce Festiwalu Twórczości „Korowód” w Krakowie,
• I miejsce na „Grechuta Festiwal” w Krakowie,
• III miejsce Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej" w Warszawie
• I miejsce „Łagodnych Spotkań Muzycznych” w Gdańskute, bo człowiek niemal instynktownie i w każdej sytuacji szuka porządku i celu.
Joanna Trzepiecińska oraz Bogdan Hołownia wykonują piosenki XX-lecia międzywojennego
„Jak wybrnąć z gafy” to nowy recital Joanny Trzepiecińskiej, aktorki Teatru Polskiego w Warszawie. Program złożony jest z utworów, które są perłami polskiej piosenki kabaretowej – tej przedwojennej, tej spod znaku Kabaretu Starszych Panów i tej tworzonej dzisiaj. Każdy utwór to zabawna historia opowiadająca perypetie wynikające z relacji damsko-męskich. Całość przeplatana jest pełnym anegdot komentarzem. Spotkanie z tym repertuarem każdego wprowadzi w doskonały humor. Aktorce towarzyszy świetny pianista jazzowy – Bogdan Hołownia.
Joanna Trzepiecińska – ukończyła państwową szkołę muzyczną w klasie fortepianu i średnią w klasie fletu. Aktorka Teatru Studio. W 1988 roku ukończyła PWST w Warszawie. Stała się popularna dzięki roli Joanny, głównej bohaterki serialu TVP „Rzeka kłamstwa” (1987). W 1992 roku otrzymała nagrodę tygodnika „Film”- Złotą Kaczkę w kategorii: najlepsza polska aktorka 1991 roku - to oczywiście tylko wycinek jej zawodowej kariery.
Prezentacja twórczości Jana Sabiniarza
Z zawodu architekt. Swoje życiowe i artystyczne CREDO wyraża i harmonijnie łączy z malarstwem, poezją, muzyką, filozofią natury i kultury. Był zatrudniony między innymi jako Architekt Rejonowy w Chojnicach, asystent i wykładowca na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Laureat nagród i wyróżnień w dziedzinie architektury. Prace malarskie wystawiał w Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy a także we Francji i Niemczech. Wydał 18 tomików poetyckich i 2 książki prozą poświęcone ochronie i kreowaniu pejzażu przyrodniczego i kulturowego. Wiersze - w prasie regionalnej i ogólnopolskiej oraz w radiu - telewizji w programach regionalnych i ogólnopolskich oraz w podręcznikach szkolnych - publikowane poza granicami kraju, tłumaczone na język angielski, włoski, francuski, niemiecki, esperanto. Dwukrotnie nagrodzony przez Fundację Kultury w Warszawie. W 2004 roku otrzymał dyplom przyznany przez Ruch ”Piękniejsza Polska” pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za „tworzenie piękna, którym możemy poszczycić się przed światem”. W 2015 roku odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne osiągnięcia zawodowe i działalność społeczną. W 2016 roku wyróżniony przez Kapitułę Regionu jako osobowość Ziemi Chojnickiej. W 2020 roku biografia Jana Sabiniarza została opublikowana przez British Publishing House Ltd. w„ENCYKLOPEDII OSOBISTOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ” w edycji polskiej i angielskiej.
Jego imieniem został nazwany Amfiteatr w Fosie Miejskiej w Chojnicach. Jest on jej pomysłodawcą i pierwszym architektem. Artysta przedstawi swoje najnowsze kompozycje oraz wiersze.
„ŻYCIORYS” - aktor Wojciech Wysocki z muzyką Piotra Kajetana Matczuka z inspiracji wierszami Zbigniewa Herberta
Spektakl sprawia wrażenie przygotowanego teraz, nic nie przypomina rutyny, a towarzysząca Wojciechowi Wysockiemu więcej niż ilustracja muzyczna kompozytora i multiinstrumentalisty Piotra Kajetana Matczuka dźwiękiem maluje temperaturę spotkania. Czasem nawet aktor ulega jej sile, delikatnie podkreślając gestem albo niesłyszalnym podśpiewywaniem porywający rytm i zadziorne pasaże. Jak sugeruje tytuł, Wysocki opowiada życiorys. Opowiada zaledwie kilkunastoma wierszami życie bohatera – poety, aktora, everymana – ani niezwykłego, ani nie tak lichego, jak o sobie sądzi, skoro tak go opisywał w wierszu „Życiorys” Zbigniew Herbert: „W szkole – pracowity raczej niż zdolny posłuszny bez problemów
Potem normalne życie w stopniu referenta
ranne wstawanie ulica tramwaj biuro znów tramwaj dom sen
Nie wiem naprawdę nie wiem skąd to zmęczenie niepokój udręka
zawsze i nawet teraz – kiedy mam prawo odpocząć
Wiem nie zaszedłem daleko – niczego nie dokonałem,
zbierałem znaczki pocztowe zioła lecznicze nieźle grałem w szachy”.
Aktor tak opowiada o poezji Herberta: To nie jest poezja nastrojów, chmurek, pięknych zachodów słońca, ale to jest poezja myśli, niesamowicie racjonalna. Czasem ta myśl jest głęboko ukryta, trzeba się do niej dobijać, ale jak się już człowiek dogrzebie do sensu wiersza, to ma wtedy ogromną radość z mówienia”
„Projekt Grechuta” - Zespół PLATEAU z Krzysztofem Kiljańskim
Po ponad dekadzie od wydania bestsellerowej płyty z nowymi i oryginalnymi wersjami piosenek Marka Grechuty, zespół PLATEAU powraca na trasę koncertową poświęconą tej wyjątkowej płycie. Po kilkuletniej przerwie zespół PLATEAU wraca z trasą przypominającą album "Projekt Grechuta", który w latach 2011-2013 był głośnym wydarzeniem. Trasa promująca płytę objęła swoim zasięgiem ponad 300 miast i największe sale koncertowe w Polsce (m.in. Atlas Arena, Filharmonia Krakowska, Teatr Wielki w Poznaniu, Sala Kongresowa) oraz festiwale (Przystanek Woodstock, Yapa).
Krzysztof Kiljański - w latach 80. tworzył piosenkę poetycko-autorską, którą tworzył m.in. we współpracy z formacją EX Nonet. W tym czasie zdobył nagrody i wyróżnienia m.in. na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych Śpiewajmy Poezję w Olsztynie czy Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W pierwszej połowie lat 90. był wokalistą Śląskiej Estrady Wojskowej we Wrocławiu. Od 1998 roku angażował się w wiele jazzowych projektów, w 2001 roku otrzymał wyróżnienie indywidualne na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka, potem zdobył drugie miejsce w konkursie Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W 2003 zaczął tworzyć materiał na swój debiutancki album, nad którym współtworzył wraz z Witoldem Cisłą i Willy Bellem, autorem większości tekstów piosenek z płyty. W 2004 z utworem „Stay” zajął 10. miejsce w finale Krajowych Eliminacjach do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji. Piosenką zapowiadał swój debiutancki album pn. In the Room, który wydał w 2005 nakładem wytwórni Kayax. Album osiągnął wynik prawie 100 tys. sprzedanych egzemplarzy w kraju. Wydawnictwo promował singlem „Prócz ciebie, nic”, który nagrał w duecie z Kayah. Piosenka dotarła na szczyt polskich list przebojów oraz wygrała 42. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie została nagrodzona statuetką Superjedynki. Kilka miesięcy później ukazała się reedycja płyty wzbogacona o trzy dodatkowe utwory. W tym samym roku wystąpił na 43. KFPP w Opolu i Sopot Festival 2006, a także zaśpiewał w wielu programach telewizyjnych, m.in. Co tu jest grane?, Przebojowa noc czy Mój pierwszy raz, oraz nagrał piosenki do ścieżki dźwiękowej filmów: Rozmowy nocą („Podaruj mi” z Veronique le Berre) oraz Idealny facet dla mojej dziewczyny („I Wanna Be Loved by You” z Olgą Szomańską). W marcu 2006 za utwór „Prócz ciebie, nic” zdobył Fryderyka w dwóch kategoriach: Piosenka roku i Wokalista roku. W 2011 zaczął występować w trasie koncertowej Projekt Grechuta zespołu Plateau.
W programie również werdykt oraz wręczenie nagród w konkursie "Jednego wiersza" wraz z prezentacjami nagrodzonych tekstów.
Organizatorzy: Chojnickie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Chojnicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach
Zapraszamy!
Chojnickie Centrum Kultury
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.