7-08-23
Pow. chojnicki. ZDJĘCIA
POW. CHOJNICKI. XXVIII Chojnicka Noc Poetów
W sobotę 5 sierpnia w Fosie Miejskiej w Chojnicach odbyła się XXVIII Chojnicka Noc Poetów. Wydarzenie trwało od godz. 18.00 i zakończyło się przed 23.00. Przez cały czas padał deszcz, chwilami intensywnie, nie zabrakło jednak publiczności, która pozostała do samego końca. Noc Poetów prowadziła Magdalena Kosobucka, życząc wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Podziękowała organizatorom – Chojnickiemu Centrum Kultury, Urzędowi Miejskiemu w Chojnicach oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach. Podkreśliła także, że nad przebiegiem wcześniejszych Nocy czuwał Zbigniew Buława, a teraz reżyserował ją Grzegorz Szlanga.
Podziękowała organizatorom – Chojnickiemu Centrum Kultury, Urzędowi Miejskiemu w Chojnicach oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach. Podkreśliła także, że nad przebiegiem wcześniejszych Nocy czuwał Zbigniew Buława, a teraz reżyserował ją Grzegorz Szlanga.
W tym roku zaplanowano prolog – był to fragment muzycznego spektaklu przygotowywanego przez grupę teatralną Projekt 41, opartego na utworach Kabaretu Starszych Panów i Wojciecha Młynarskiego. Całość będzie można zobaczyć jesienią, a już teraz widownia przyjęła występ z entuzjazmem.
Pierwszym gościem Nocy był natomiast aktor, producent, reżyser i pedagog prof. dr hab. Stanisław Górka, który zaprezentował program muzyczny na podstawie tekstów Leonarda Cohena. Artyście akompaniował Andrzej Perkman. Nie zabrakło „Słynnego niebieskiego prochowca” i innych znanych utworów Cohena. Wykonana przez Stanisława Górkę na bis piosenka „Hallelujah” zachęciła i publiczność, i Magdalenę Kosobucką do wspólnego śpiewania refrenu.
W czasie imprezy nastąpiło ogłoszenie wyników XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza. Werdykt jury w składzie: Dorota Ryst, Dominika Kaszuba i Sławomir Płatek przedstawiła jego przewodnicząca Dorota Ryst. Nagrody wręczali dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Lipińska, dyrektor Chojnickiego Centrum Kultury Radosław Krajewicz oraz w imieniu burmistrza Arseniusza Finstera radna Renata Dąbrowska. Na konkurs napłynęło 348 wierszy, nie tylko z Polski, ale również z Litwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Szwecji, Irlandii Północnej, a nawet z Singapuru.
Jury przyznało trzy równorzędne nagrody za wiersze:
„AB” Martyny Śmiech z Kielc (godło Buk)
„Żałoba przystoi” Pawła Podlipniaka z Radomia (godło Psychocandy)
„Harley” Anny Piliszewskiej z Wieliczki (godło Żbik)
Przyznało także pięć równorzędnych wyróżnień za wiersze:
„Poets for sale” Artura Piotra Kmiecika z Irlandii Północnej (godło Ard brid)
„raczej małe kamyczki” Mateusza Barczyka z Katowic (godło Głębia mefedronu)
„Bez tytułu” Elizy Studzińskiej z Włocławka (godło Kala Bene)
„Mucha domowa” Mikołaja Konkiewicza z Poznania (godło Karakal)
„Maria II” Jolanty Stelmasiak z Grzybowa (godło Zielona)
Nagrody odebrały obecne na Chojnickiej Nocy Poetów wyróżnione Eliza Studzińska i Jolanta Stelmasiak oraz nagrodzeni poeci: Martyna Śmiech i Paweł Podlipniak, a następnie odczytali konkursowe utwory. Przewodnicząca jury wymieniała także osoby, których wiersze zostały dostrzeżone i opublikowane w pokonkursowym tomiku „Odblaski Nocy”. Zbiór był dostępny na stoisku MBP.
Kolejnym gościem był aktor, piosenkarz i autor tekstów piosenek Jacek Bończyk, który wraz z zespołem zaprezentował projekt „Licencja na lirykę”. Wykonał utwory własne i innych artystów, w tym Republiki, Grzegorza Ciechowskiego i Kazika Staszewskiego. Niektóre z zaprezentowanych piosenek są znane z wykonania innych artystów, a powstały do jego tekstów. Po tym występie swoją twórczość przybliżyli jurorzy konkursu poetyckiego – Dorota Ryst, Sławomir Płatek oraz Dominika Kaszuba.
Dawkę wspaniałej interpretacji polskiej poezji dostarczył Wiesław Komasa – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, lektor i recytator. Zaprezentował on poezję powojenną, w tym Leśmiana, Różewicza i Miłosza, w którą wsłuchiwała się publiczność, schowana pod parasolami w Fosie Miejskiej.
Na finał wystąpił aktor, śpiewak i muzyk Jacek Wójcicki, któremu akompaniował Michał Chytrzyński z Piwnicy pod Baranami. Artysta swoim brawurowym show rozbawił widownię, nawet parasolki zaczęły wirować. – Co tam aura, najważniejsze jest dobre towarzystwo – podkreślił artysta. Po występie fani mogli sobie zrobić z nim pamiątkowe zdjęcia. Magdalena Kosobucka zamykając Chojnicką Noc Poetów, chwaliła publiczność, która wytrwała do końca pomimo tak niesprzyjającej aury.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.