11-03-21
Powiat człuchowski. Mężczyzna został zatrzymany
57-latek groził wysadzeniem swojego domu
– posiadał broń palną i amunicję, 200 szt. - różnego rodzaju

Policjanci z Czarnego zatrzymali mieszkańca gminy Czarne za posiadanie broni palnej. Podczas przeszukania jego domu funkcjonariusze znaleźli w nim broń palną – przerobiony karabin KBKs z tłumikiem, amunicję oraz broń palną przerobioną z ręcznej latarki. Dodatkowo mężczyzna posiadał samodzielnie skonstruowane ładunki wybuchowe i groził wysadzeniem własnego domu. Funkcjonariusze zwrócili się do prokuratury o zastosowanie wobec zatrzymanego mężczyzny tymczasowego aresztu.

Policjanci z Czarnego otrzymali w miniony poniedziałek zgłoszenie o mężczyźnie w małej wsi pod Czarnem, z którym od kilku dni nie ma kontaktu z prośbą o sprawdzenie czy nic mu się nie stało. Funkcjonariusze pojechali pod wskazany adres i zastali tam 57-letniego mężczyznę, którego zachowanie wskazywało na konieczność udzielenia pomocy medycznej. Na miejsce została wezwana załoga ratownictwa medycznego, która podjęła decyzję o przewiezieniu mężczyzny na konsultacje psychiatryczne. Z uwagi jednak na groźby właściciela posesji związane z wysadzeniem domu podjęto decyzję o sprawdzeniu obiektu pod względem pirotechnicznym. Wstępnie dokonali tego policjanci z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego z komendy w Człuchowie. Po znalezieniu urządzeń domowej roboty mogących mieć charakter ładunku wybuchowego, policjanci odstąpili od dalszych czynności i na miejsce wezwali specjalistyczną jednostkę z Gdańska oraz inne służby ratunkowe. W wyniku działań podjętych przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny z Gdańska w domu mężczyzny znaleziono wykonane na bazie butli gazowych z przyczepionymi zapalnikami domowej roboty dwie bomby, samorobny granat wypełniony metalowymi elementami i ładunkiem miotającym, butlę z płynem łatwopalnym, prawie 200 sztuk amunicji różnego rodzaju, karabin Kbks z samorobnym tłumikiem oraz tzw. „samopał”- broń jednostrzałową wykonaną z małej ręcznej latarki. Broń została zabezpieczona przez policjantów natomiast butle gazowe i ładunek wybuchowy zabrany został przez saperów celem zdetonowania na poligonie.

Mężczyzna został zatrzymany, usłyszał już zarzut spowodowania zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób, posiadania broni palnej i amunicji oraz wytwarzanie broni palnej, dodatkowo odpowie za zmuszanie policjantów do odstąpienia od przeprowadzenia interwencji. Za popełnione przestępstwo wyrabiania broni grozi zatrzymanemu do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za spowodowanie zagrożenia życia i zdrowia wielu osób również grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Policjanci zwrócili się do prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu wobec zatrzymanego mężczyzny.

KPP Człuchów

 

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.