23-08-21
Powiat kościerski. W ćwiczeniach będą uczestniczyć m.in. strażacy z pow. chojnickiego
Ćwiczenia centralnego odwodu
operacyjnego KSRG „LAS – 2021”


W dniach 24 – 26 sierpnia 2021 roku na terenie powiatu kościerskiego realizowane będą krajowe ćwiczenia ratowniczo – gaśnicze dla sił i środków centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego, pod kryptonimem „LAS – 2021”.

Organizatorem ćwiczeń jest Państwowa Straż Pożarna i wezmą w nich udział siły i środki w województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego w liczbie ponad 400 strażaków i 130 pojazdów.

W związku z powyższym przewiduje się zwiększony ruch pojazdów gaśniczych, głównie ciężarowych w rejonach:

- Nadleśnictwo Kaliska, Leśnictwo Uroża;

- Nadleśnictwo Kościerzyna, Leśnictwo Zabrody;

- Nadleśnictwo Lipusz, Leśnictwo Wiele oraz Jezioro Wdzydze;

- Nadleśnictwo Lipusz, Leśnictwo Żółno;

- Borsk.

Ponadto w związku z tym, że w ćwiczeniach zaplanowano także udział statków powietrznych, zauważalna będzie znaczna intensywność lotów samolotu gaśniczego, śmigłowców oraz bezzałogowych statków powietrznych, co spowoduje wydzielenie specjalnych stref powietrznych na wyłączne potrzeby ćwiczeń.

W ćwiczeniach przewidziano także wykorzystanie psów tropiących w poszukiwaniach terenowych.

Prosimy mieszkańców i osoby wypoczywające o zachowanie szczególnej uwagi przy poruszaniu się po drogach utwardzonych oraz leśnych, nie wchodzenie i nie przechodzenie przez teren ćwiczeń, stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy i osób obsługujących ćwiczenia. Za utrudnienia przepraszamy.

W organizacji ćwiczeń Państwową Straż Pożarną wspiera Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Nadleśniczowie w Kościerzynie, Kaliskach i Lipuszu. Wsparcia udziela także Starostwo Powiatowe w Kościerzynie i Gmina Karsin.

W ćwiczeniach zaplanowano działania sił i środków Państwowej Straży Pożarnej, które w taktyce przypominają te, które były wykorzystywane przez Państwową Straż Pożarną podczas gaszenia pożarów w Szwecji w 2018 roku oraz są obecnie prowadzone na terenie Grecji przez Polski Moduł Państwowej Straży Pożarnej.

KP PSP Kościerzyna

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.