4-06-21
Powiat kościerski. Funkcjonariusze apelują o rozwagę
Dwa wypadki przy pracach polowych

Wiosna to okres wzmożonych prac na roli. W tym czasie rolnikom towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych m.in. z obsługą sprzętu. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy może skończyć się tragicznie. Czasami chwila nieuwagi wystarczy, aby doszło do wypadku. Do takiego właśnie niebezpiecznego zdarzenia doszło m.in. na terenie gminy Dziemiany. Tam podczas prac zginął 61-letni mężczyzna.

Do pierwszego takiego nieszczęśliwego wypadku doszło w środę na terenie gminy Nowa Karczma. Tam podczas prac na polu, 52-letni mężczyzna zahaczył o przewracarkę do siana, wyniku tego zdarzenia mężczyzna doznał obrażeń twarzy. Śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do szpitala.

Do drugiego wypadku podczas prac polowych doszło na terenie gminy Dziemiany, gdzie 61-letni mężczyzna podszedł zbyt blisko do zgrabiarki karuzelowej, która wciągnęła go do środka. Mężczyzna odniósł szereg ran i po pomimo reanimacji udzielone mu przez policjantów zmarł. Urządzenie było obsługiwane przez syna 35 - letniego mieszkańca powiatu kościerskiego.
Na miejscu policjanci nadzorowani przez prokuratora, przeprowadzili oględziny, ustalili świadków oraz zabezpieczyli ślady. Teraz wyjaśniamy dokładne okoliczności tego wypadku.

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas wykonywania prac polowych i przypominamy:

-nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też, aby czynili to inni!
-nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień!
-nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! Przewożony materiał jest zazwyczaj sypki albo bardzo niestabilny i ruchomy. Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki.
-nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę!
-ubieraj się odpowiednio do pogody i warunków, w jakich pracujesz! Ważne jest obuwie – bezpieczne i ochronne. Do wielu dotkliwych kontuzji dochodzi podczas pracy w butach, które nie usztywniają stawu skokowego oraz nie posiadają antypoślizgowej podeszwy.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie i powinni wykonywać tylko drobne prace w ramach pomocy, zawsze pod okiem dorosłych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych!

Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa. Zróbmy wszystko, aby prace polowe były bezpieczne dla nas i dla naszych dzieci.

KPP Kościerzyna
fot. OSP Lubań


Na terenie gminy Nowa Karczma, podczas prac na polu 52-letni mężczyzna zahaczył o przewracarkę do siana. W wyniku tego zdarzenia mężczyzna doznał obrażeń twarzy. Śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do szpitala (ZDJĘCIA – OSP Lubań):


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.