12-05-22
Powiat starogardzki. POLICJANCI APELUJĄ O OSTROŻNOŚĆ NA DROGACH
POW. STAROGARDZKI. Od początku
roku 247 kolizji, 11 wypadków drogowych


Tylko w pierwszych 4 miesiącach tego roku na drogach powiatu starogardzkiego doszło do 247 kolizji oraz 11 wypadków drogowych,  w wyniku których zginęły 3 osoby, a 12 zostało rannych.

Słoneczna pogoda, dobra widoczność, sucha nawierzchnia drogi, to takie pierwsze zwiastuny zbliżającego się lata. Na naszych drogach jest to okres szczególny. Chętniej wciskamy pedał gazu oraz częściej decydujemy się na manewry wyprzedzania.

Jesteśmy na początku sezonu dla użytkowników jednośladów. Użytkownicy hulajnóg, rowerzyści oraz motocykliści to tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy w wyniku zdarzeń drogowych są szczególnie narażeni na poważne obrażenia ciała. Dlatego pamiętajmy, że dla każdego jest miejsce na drodze, jednak korzystając z niej nie możemy zapominać o obwiązujących przepisach, czyli naszych prawach i obowiązkach w ruchu drogowym.

Nasze bezpieczeństwo jako uczestników ruchu drogowego w dużej mierze zależy od nas samych. Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na ograniczenia prędkości oraz warunki panujące na drodze. Niezwykle ważna jest odpowiednia koncentracja i skupienie uwagi na prowadzeniu pojazdu. Unikajmy sytuacji, które mogą rozpraszać nas za kierownicą. Zwracajmy uwagę na zachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzających pojazdów, aby w sytuacji zagrożenia móc w porę zahamować.

Przypominamy, że jazda pod wpływem alkoholu jest przestępstwem, wsiadając za kierownicę na tzw. podwójnym gazie, narażamy się na poważne konsekwencje karne, ale przede wszystkim stwarzamy realne zagrożenie dla życia i zdrowia własnego, współpasażerów i innych użytkowników dróg.

Na drodze bądźmy uprzejmi i wyrozumiali dla innych kierowców. Nie każdy ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, dlatego dobrą praktyką jest pomoc przy włączaniu się do ruchu oraz jazda na tzw. suwak w przypadku zwężenia jezdni.

Zwracajmy uwagę na rowerzystów i pieszych. W przypadku zderzenia z pojazdem niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mają małe szanse na uniknięcie poważnych obrażeń w wypadku. Szczególną uwagę zachowajmy w obrębie przejść dla pieszych, przystanków komunikacji miejskiej, szkół i osiedli mieszkaniowych.

Policjanci przypominają, że trzeźwość, rozwaga i kulturalne zachowania w ruchu drogowym pozwolą nam uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń. Zawsze pamiętajmy o tym, że na drodze nie jesteśmy sami. Nie zapominajmy o pieszych i rowerzystach. Kierując autem, szczególnie uważajmy w rejonie przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów. W głównej mierze to od nas samych zależy, czy staniemy się kolejnym uczestnikiem wypadku lub kolizji drogowej.

KPP Starogard Gdański

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.