7-01-20
Powiat chojnicki. Pożar chojnickiego hospicjum – dwa spotkania
KOMUNIKAT POMORSKIEGO ODDZIAŁU
WOJEWÓDZKIEGO NFZ W GDAŃSKU


W związku z pożarem Hospicjum w Chojnicach, w wyniku którego śmierć poniosły 4 osoby,
a ponad 20 zostało ewakuowanych z placówki, dziś, 7 stycznia 2020 roku, o godzinie 11.00
w szpitalu w Chojnicach z inicjatywy Elżbiety Rucińskiej-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku, odbyło się spotkanie poświęcone omówieniu zaistniałej sytuacji.
W spotkaniu uczestniczyli: starosta chojnicki Marek Szczepański, burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku Jerzy Karpiński, wicemarszałek województwa pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego  Alicja
Kinczewska-Dybek, kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW Wiesław Chodak, kierownik Wydziału Ratownictwa Medycznego w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Anetta Wiszowata, dyrektor SPZOZ w Człuchowie Zdzisław Rachubiński, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach Maciej Polasik, z-ca dyrektora ds. ekonomicznych Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach Monika Frymark-Fifielska, z-ca dyrektora ds. pielęgniarstwa Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach Ewa Wodzikowska, prezes Fundacji Palium Barbara Bonna, z-ca prezesa Fundacji Palium Jerzy Krukowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej Aleksandra Modlińska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej Elżbieta Skowrońska, kapelan Hospicjum i Szpitala Specjalistycznego im. J.K. Łukowicza w Chojnicach ks. Stanisław Stolc oraz proboszcz Bazyliki Mniejszej w Chojnicach ks. prałat Jacek Dawidowski.

Podczas spotkania ustalono, że zgodnie z wcześniejszymi oświadczeniami stron wszystkie osoby poszkodowane w pożarze objęte zostaną wszechstronną opieką medyczną niezbędną dla ratowania zdrowia pacjentów. Wszyscy uczestnicy spotkania zadeklarowali też wsparcie poszkodowanym i ich rodzinom. Dyrektorzy szpitali w Chojnicach i Człuchowie zapewnili, że pobyt pacjentów w kierowanych przez nich placówkach nie będzie podlegał żadnym ograniczeniom czasowym.

W związku z tym zapadła decyzja, że poszkodowani pozostaną w szpitalach aż do wyremontowania chojnickiego Hospicjum. Takie rozwiązanie, zdaniem uczestników spotkania, jest najbardziej wskazane ze względu na łatwiejszy kontakt pacjentów z Rodzinami i Bliskimi. W trakcie pobytu w szpitalach pacjentami opiekować się będzie również personel Hospicjum.

Kwestii opieki nad poszkodowanymi w pożarze dotyczyło także rozpoczęte o 12.00 spotkanie z członkami Rodzin i Bliskich poszkodowanych, w którym obok dyrektor pomorskiego NFZ Elżbiety Rucińskiej-Kulesz udział wzięli również dyrektorzy szpitali w Chojnicach i Człuchowie, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Alicja Kinczewska-Dybek, starosta chojnicki Marek Szczepański oraz członkowie zarządu Fundacji Palium prowadzącej Hospicjum w Chojnicach. Podobnie jak podczas pierwszego spotkania zebrani wysłuchali informacji o stanie zdrowia poszkodowanych oraz zapewnieniu im kompleksowej opieki medycznej, a także możliwości pobytu pacjentów w szpitalach aż do całkowitego wyremontowania Hospicjum. Deklaracja ta  spotkała się z pozytywnym przyjęciem Rodzin i Bliskich.

Mariusz Szymański
Rzecznik prasowy POW NFZ w Gdańsku





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.