28-10-18
Czersk. Apel strażaków
Pożar sadzy w kominie. Na miejsce akcji ściągnięto podnośnik

Prawie cztery godziny zajęło strażakom z Czerska i Chojnic ugaszenie pożaru sadzy w kominie budynku wielorodzinnego przy ul. Dworcowej.  Akcja w Czersku rozpoczęła się ok. godz. 20.00, a zakończyła krótko przed północą.

Przewód kominowy był mocno zanieczyszczony, konieczny okazał się przyjazd podnośnika z KP PSP w Chojnicach, z którego prowadzono działania. W dwóch mieszkaniach – parter i I piętro - popękał przewód kominowy. Za pomocą kamery termowizyjnej druhowie monitorowali na bieżąco temperaturę komina, sprawdzali czy do pomieszczeń wydostaje się dym (urządzenia w trakcie akcji nie wykazywały tlenku węgla lub innych niebezpiecznych związków we wnętrzu budynku) . Jednocześnie z podnośnika mechanicznie czyszczono kanał kominowy, wsypywano też z góry piach, by obtrącić płonącą sadzę. Z kolei druhowie znajdujący się w piwnicy wybierali sadzę (kilka wiader) z wyczystki i wynosili ją na zewnątrz.

Strażacy apelują do właścicieli nieruchomości o terminowe czyszczenie kominów i ich okresowe przeglądy.

Czyszczenie komina w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym powinno się robić cztery razy w roku. Rzadziej, bo dwa razy w roku, czyści się przewody w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.