17-04-21
Powiat chojnicki. Dworzec się zmienia - ZDJĘCIA
Pozwolenia na renowację budynku chojnickiego
dworca z dużym poślizgiem


- Nowe terminy, a przypominam, że powinniśmy otrzymać te pozwolenia do 30 kwietnia, są takie, że otrzymamy je daj Boże 15 lipca - mówi Arseniusz Finster. Burmistrz zakłada, że prace związane z budynkiem dworca kolejowego ruszą najszybciej we wrześniu.


Renowacja zabytkowego budynku dworca i jego otoczenia to inwestycja rzędu 20 mln zł.   |  fot. A. Zajkowska

Pozwolenia na budowę budynku dworca kolejowego i jego otoczenia winny wyjść ze Starostwa Powiatowego w Chojnicach oraz Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. To głównie w tych instytucjach, burmistrz Arseniusz Finster doszukuje się przyczyn opóźnień.

- Ono wynika przede wszystkim z tego, że w wydziale architektury w starostwie był covid, wydział w ogóle nie pracował. Również są problemy u pana wojewody i przedłużają się uzgodnienia konserwatorskie w Gdańsku. Nie ma tutaj winy pracowni projektowej z Warszawy, to pragnę podkreślić. Projekt jest gotowy, tylko musimy obudować go w odpowiednimi pozwoleniami - wyjaśnia.

Przetarg na nadzór
W ratuszu jednak po otrzymaniu złej wiadomości nie zapanowała stagnacja. Podjęto decyzję by jak najszybciej (drogą przetargu), najlepiej w ciągu miesiąca, wyłonić nadzór inspektorski. - Będzie to grupa inspektorów, którzy z jednej strony będą tę inwestycję nadzorować i pilnować, ale z drugiej strony, wraz z wydziałem budowlano-inwestycyjnym Urzędu Miejskiego w Chojnicach będą przygotowywać przetarg - wyjaśnia włodarz. Chodzi o to by, 15 lipca, kiedy w magistracie w końcu będzie komplet dokumentów, inspektorzy byli już dobrze zapoznani z planami i mieli głos podczas rozstrzygania przetargu na wykonawstwo inwestycji.

30 czerwca 2023 roku to termin ostateczny
Wedle nowego planu, prace renowacji budynku dworca kolejowego i terenu przed nim mają się rozprząc we wrześniu. Finisz natomiast ma nastąpić w marcu 2023 roku. Ostateczny termin realizacji całego zadania, decyzją marszałka, to 30 czerwca 2023 roku. Jeśli miasto nie wyrobi się w tym terminie, jest zobowiązane oddać unijne pieniądze, które włożyło w inwestycję. Wartość kosztorysowa prac wynosi ok. 20 mln zł.

- Gdybyśmy wystartowali we wrześniu 2021 to do marca 2023 mamy 18 miesięcy. Przez 18 miesięcy na pewno to zadanie dobra firma jest w stanie wykonać. Mam tylko nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z Chojnickiego Centrum Kultury, gdzie weszła na plac budowy firma, która rokowała nadzieje, że wszystko wykona w terminach, a potem zeszła z budowy i trzeba było powtarzać przetarg - komentuje Arseniusz Finster.

Na dworcu autobusowym wszystko wedle harmonogramu
We wrześni tego roku natomiast, powinny zakończyć się roboty na dworcu autobusowym. - Jak dotąd przebiegają one rytmicznie. Pracują ekipy ukraińskie i ekipy kaszubskie, jak je nazywam. Prace w przejściu podziemnym są w trakcie, aktualnie są kładzione płytki. Windy są montowane, i tutaj Mosty Gdynia, same pochwały z mojej strony otrzymują. Marbruk zresztą też swoją robotę wykonuje dobrze, bez zastrzeżeń - podsumowuje burmistrz.

Anna Zajkowska

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.