29-10-20
POMORSKIE. Gdzie pracują cudzoziemcy?
Praca na Pomorzu: obcokrajowcy nadal potrzebni


Fot. Pixabay.com


Pandemia koronawirusa spowodowała duże zmiany na pomorskim rynku pracy. Do 5,7 proc. wzrosło bezrobocie, są też zwolnienia grupowe. Mimo tego pracodawcy cały czas poszukują obcokrajowców – średnio miesięcznie od początku roku mieli im do zaproponowania ponad 10 tys. wolnych wakatów. Najwięcej w Trójmieście i powiatach: wejherowskim, człuchowskim i tczewskim.


Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przygotował specjalny raport o sytuacji obcokrajowców na pomorskim rynku pracy. Dane obejmują okres od stycznia do września 2020 roku.

Dużo oświadczeń
Od stycznia do września 2020 roku średnia miesięczna liczba oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom wyniosła 10,1 tys., natomiast w tym samym czasie w ubiegłym roku było 11,1 tys. takich deklaracji. – Ta różnica spowodowana jest dużym spadkiem oświadczeń w kwietniu, kiedy granice Polski zostały zamknięte, a gospodarka zamrożona – tłumaczy Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Od maja liczba oświadczeń zaczęła stopniowo rosnąć. Sierpień był porównywalny do analogicznego okresu sprzed roku. A wrzesień okazał się rekordowy pod względem liczby zatrudnienia obcokrajowców, bo pracodawcy zgłosili 14,2 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom, czyli o 27,3 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2019 roku. Tak wysokiej liczby nie odnotowano w naszym regionie nigdy wcześniej – podkreśla Żmudzińska.

Podobna do lat ubiegłych pozostała również struktura narodowościowa obcokrajowców pracujących w województwie pomorskim. Największy, bo ponad 80-proc. odsetek zagranicznych pracowników, stanowią obywatele Ukrainy. Zdecydowanie mniej liczną grupą są obywatele Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji czy Armenii.

Gdzie pracują cudzoziemcy?
Pracujący obcokrajowcy stanowią ważny filar pomorskiej gospodarki. Pracodawcy zatrudniają ich w różnych branżach, nie tylko związanych z pracami sezonowymi. W województwie pomorskim najwięcej cudzoziemców pracuje w przetwórstwie przemysłowym (ok. 1/3 obcokrajowców), działalności w zakresie usług administrowania (tu głównie agencje zatrudnienia), budownictwie oraz usługach hotelarskich i gastronomicznych. Najmniej osób zza granicy podejmuje pracę związaną z transportem i gospodarką magazynową.

Najwięcej cudzoziemców pracuje w Trójmieście, przy czym w samym Gdańsku i powiecie gdańskim odnotowano połowę wszystkich oświadczeń (45,5 tys.) zarejestrowanych w ciągu trzech kwartałów 2020 roku w całym regionie pomorskim. Zdecydowanie mniej oświadczeń zarejestrowano w Gdyni i Sopocie – 15,3 proc. wszystkich oświadczeń (14 tys.).

Cały raport można przeczytać na stronie Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy. (TUTAJ)


Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.