27-01-20
Powiat chojnicki. Dwie kategorie, B i AM
„Prawko” w Chojnicach już jesienią

- Będziemy przeprowadzać egzaminy teoretyczne oraz praktyczne w zakresie kategorii B oraz kategorii motocyklowej AM - informuje Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku, pod który podlegać będzie chojnicki odział terenowy.


Rozpoczął się remont budynku, w którym jesienią ma zostać otwarty chojnicki odział terenowy PORD w Gdańsku. Ośrodkiem egzaminacyjnym zarządzać będzie Roman Nowak.   |  fot. A. Zajkowska

Co prawda identyczna deklaracja, odnośnie otwarcia ośrodka egzaminującego kierowców w Chojnicach, padła w marcu 2019 roku. Jednak jak twierdzi dyrektor PORD, trzeci kwartał tego roku jest bardziej realny. Wcześniej przyczyną aż rocznego przesunięcia otwarcia filii były problemy z wyłonieniem wykonawców na projekt, modernizację budynku i koniecznej do przeprowadzania egzaminów infrastruktury zewnętrznej. Wówczas nie posiadano także wszystkich potrzebnych zezwoleń. Problemy te skończyły się dopiero w październiku ubiegłego roku.

- 16 grudnia 2019 podpisaliśmy umowę z wykonawcą tych prac, od tej daty liczymy 25 tygodni. Tyle czasu ma wykonawca na wyremontowanie budynku wewnątrz, na zewnątrz oraz przygotowanie całej infrastruktury zapewniającej nam przeprowadzenie egzaminów teoretycznych i praktycznych - mówi Roman Nowak. Pod odział terenowy PORD w Chojnicach zaadoptowany został budynek i plac dawnej giełdy samochodowej przy ul. Gdańskiej. Wewnątrz gmachu rozpoczęły się już remonty.

Dwie kategorie, B i AM
W Chojnicach odbywać się będą egzaminy zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Uprawnienia będzie można zdobyć na prowadzenie samochodu osobowego oraz motoroweru. Ten drugi wariant dostępny jest już dla 14-letniej młodzieży. - Jako PORD jesteśmy przekonani, że bezpośrednio wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, z uwagi na to, że młode osoby będą mogły przystąpić do szkolenia oraz uzyskać uprawnienia w zakresie tej kategorii na miejscu. Bez wyjazdów do miast oddalonych o dziesiątki kilometrów - argumentuje kategorię AM, Roman Nowak. Inne kategorie motocyklowe być może pojawią się w 2021 roku. - Musimy przeprowadzić pewne testy. Sprawdzić czy ta infrastruktura pozwoli nam na bezpieczne przeprowadzenie egzaminów - informuje dyrektor.

Egzaminatorzy z Trójmiasta
Egzaminy w Chojnicach odbywać się będą cztery razy w tygodniu i przeprowadzać je będzie trzech egzaminatorów. Ci poprzez losowanie komputerowe oddelegowani zostaną z Gdańska i Gdyni. Trzy pojazdy, na których będą zdawali kandydaci na kierowców to Kia Rio. Jeden egzaminator, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, nie będzie mógł egzaminować więcej jak dziewięć osób dziennie. - Na początku, żeby było bezpiecznie i żeby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami, w formie testowania, planujemy osiem osób na egzaminatora, na osiem godzin dziennie, cztery dni w tygodniu - mówi dyrektor PORD.

Jeśli, jednak zdawanie „prawka” w Chojnicach będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a terminy zaczną się wydłużać, Roman Nowak nie wyklucza rozszerzenia działalności filii do pięciu dni w tygodniu. Przy ul. Gdańskiej zdawać będzie można również egzamin teoretyczny. Sala komputerowa wyposażona zostanie w osiem stanowisk. Koszt inwestycji w ośrodek to 1 mln 800 tys. zł.

Będzie też nowa droga
Otwarcie oddziału terenowego PORD w Chojnicach jest też pretekstem do inwestycji drogowych. Obejmują one gruntowną modernizację ul. Gdańskiej (od skrzyżowania z ul. Tucholską) w kierunku obwodnicy. Odcinek ten ma pochłonąć aż 30 mln zł. - Inwestycja ta zaplanowana jest na dwa lata i nie będzie miała żadnego wpływu na funkcjonowanie ośrodka egzaminującego. W ramach inwestycji powstaną tam ścieżki rowerowe, szerokie, ergonomiczne wjazdy, a co najważniejsze, z kierunku Czersk wszędzie są krótkie wysepki, są lewoskręty - informuje Arseniusz Finster. - Ruch kołowy do ośrodka, nie będzie blokował w żaden sposób ruchu do miasta i z miasta - zapewnia burmistrz. O część pieniędzy na remont drogi, czyli o 15 mln zł, miasto i gmina Chojnice aplikowały do Krajowego Funduszu Drogowego.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.