18-01-19
Region. Żałoba narodowa od piątku g. 17.00 do soboty g. 19.00, oświadczenie Rady Miasta Gdańska
Prochy Pawła Adamowicza spoczną w Kaplicy
św. Marcina w bazylice Mariackiej
[UROCZYSTOŚCI ŻAŁOBNE]




Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zaplanowano na godz. 12.00 w sobotę 19 stycznia w bazylice Mariackiej. Tam też spoczną prochy prezydenta. Jednak uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w czwartek.

O szczegółach ceremonii na specjalnej konferencji prasowej poinformowały władze Gdańska. – Dziękuję wszystkim za wyrazy solidarności, wsparcia i dobroci – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska. – Mam wrażenie, że testament Pawła Adamowicza już się wypełnia. Wszyscy, którzy są dla siebie dobrzy, wspierają się w tych trudnych chwilach powodują, że testament ten powoli się już dzieje – dodała.

Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową. Będzie obowiązywać od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

Czwartek, 17 stycznia

-    15.00 uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska (oświadczenie radnych - poniżej)

-    16.00–17.00 budynek Europejskiego Centrum Solidarności będzie niedostępne dla gości.

-    17.00 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie wystawiona trumna z ciałem prezydenta. Mieszkańcy Gdańska będą mogli żegnać Pawła Adamowicza do piątku do godz. 16.00. Dwuosobowe warty honorowe pełnić będą przedstawiciele ZHP, ZHR, Straży Miejskiej i wojska. Ruch w ECS będzie jednokierukowy – wejście od strony historycznej stoczniowej Bramy nr 2, a wyjście od strony ul. Nowomiejskiej. Do budynku ECS nie można wnosić zniczy.
W ECS wyłożona jest także księga kondolencyjna, która będzie tam do 27 stycznia lub dłużej.

-    20.00 Ołowianka, parking przy filharmonii – wieczorne spotkanie ku czci Pawła Adamowicza pod hasłem Pożegnanie - Paweł, jesteśmy razem!


Piątek, 18 stycznia

-    14.45 na carillonie kościoła św. Katarzyny zostanie zagrane epitafium poświęcone pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska. Wykona je premierowo Monika Kaźmierczak.

-    15.30 w Nowej Synagodze odbędzie się nabożeństwo żałobne za duszę Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

-    17.00 uroczysty przemarsz z ECS do bazylki Mariackiej, gdzie wieczorem odbędzie się msza św. Trumna z ciałem prezydenta będzie wystawiona do północy. Trasa przemarszu: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarska, Staromiejska, Pańska, Węglarska, Piwna.

-    20.00 w Centrum św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50 odbędzie się obrzęd Pustej Nocy za duszę Prezydenta Gdańska. Pusta Noc to w tradycji kaszubskiej ostatnia noc przez pogrzebem zmarłego. Obrzęd rozpoczyna się różańcem, po którym żałobnicy odśpiewują nabożne pieśni i odmawiają modlitwy w intencji zmarłego. Pusta Noc miała przede wszystkim na celu godne pożegnanie zmarłego.

Sobota, 19 stycznia

-    7.00  otwarcie Kaplicy Królewskiej. Ze względów bezpieczeństwa bazylika Mariacka będzie w tym czasie niedostępna

-    12.00 msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. W mszy udział zapowiedzieli m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Prochy prezydenta Gdańska spoczną w bazylice Mariackiej w Kapilcy św. Marcina. Tuż za nią jest wejście prowadzące do Izby Rajców.

Uroczystość pogrzebowa w sobotę będzie transmitowana na telebimach ustawionych w różnych miejscach:

-  Targ Węglowy

-  ul. Długa i Długi Targ (5 ekranów)

-  park Świętopełka

-  Ołowianka

Władze Gdańska apelują, by nie przynosić ze sobą zniczy. Wstęp ze zniczami do stref, w których będą ustawione telebimy i głośniki, będzie zabroniony.


Mapka sytuacyjna (powiększ TUTAJ) sobotnich uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza. Czerwone punkty to miejsca ustawienia telebimów na terenie Głównego Miasta. Żółta linia wyznacza granice strefy zamkniętej (wstęp tylko z zaproszeniami). Czerwone kółka to miejsca zamknięcia ulic dla ruchu samochodowego.

Rodzina Pawła Adamowicza prosi, aby zamiast kwiatów i zniczy wpłacać pieniądze na Hospicjom im. ks. Dutkiewicza i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. We wszystkich miejscach, w których będzie żegnany prezydent, będą wolontariusze z puszkami. Rodzina zmarłego prezydenta bardzo prosi o nieskładanie kondolencji.

Komunikacja miejska w piątek i sobotę

Władze miasta apelują o korzystanie z komunikacji miejskiej, która w piątek i w sobotę w Gdańsku będzie bezpłatna. Darmowy autobus będzie także jeździł w piątek i w sobotę z Gdyni do Gdańska. To lini 101, która będzie kursowała z dworca PKP Gdynia Główna do centrum Gdańska (do pętli na węźle Unii Europejskiej przy Forum Gdańsk nad przystankiem SKM Gdańsk Śródmieście). Szczegółowe informacje o rozkładzie i trasie na stronie ZKM Gdynia.

W sobotę od godz. 10.00 do 18.00 biletów nie trzeba będzie kasować w pociągach SKM w granicach Gdańska (darmowe przejazdy dotyczą obszaru ograniczonego stacjami Gdańsk Żabianka-Gdańsk Śródmieście-Gdańsk Osowa). W tym czasie bezpłatnie będzie można jeździć też pociągami POLREGIO na terenie Gdańska, czyli między przystankami Gdańsk Lipce – Gdańsk Osowa – Gdańsk Żabianka

Od 17 stycznia do odwołania dla ruchu kołowego będą zamknięte ulice w pobliżu ECS: Doki i Nowomiejska

Aleksandra Chalińska
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


„OŚWIADCZENIE
RADY MIASTA GDAŃSKA
z dnia 17 stycznia 2019 roku
  

podjęte w związku z tragiczną i niespodziewaną śmiercią Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza  

Rada Miasta Gdańska oświadcza:   

Pogrążeni w ogromnym smutku, składamy dziś hołd zamordowanemu Prezydentowi Miasta Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.  

Kiedy w 1990 roku został wybrany Radnym Miasta Gdańska rozpoczął swoją drogę samorządowca. Szybko dał się poznać jako zdolny i gotowy do poświęceń dla sprawy polityk, co dostrzegali wszyscy, którzy mieli okazję z Nim współpracować. Dlatego już w 1994 roku wybrano Go na Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska. Charyzma, jaką się wyróżniał, oddanie naszemu Miastu i wizja Gdańska jako miasta nowoczesnego, europejskiego, ale przede wszystkim przyjaznego mieszkańcom, spowodowała, że w 1998 roku ówczesna Rada Miasta Gdańska wybrała Pawła Adamowicza Prezydentem Miasta Gdańska.  

W swoich wizjach i planach wybiegał często dużo dalej i śmielej niż inni. Przez ponad dwadzieścia lat konsekwentnie budował nasz piękny Gdańsk, pragnąc, by wszyscy mieszkańcy mogli czuć się ze swojego miasta dumni.  

Drogę do jeszcze większej świetności Jego ukochanego miasta przerwał nagle barbarzyński atak. Okrutny mord, który odebrał Gdańskowi Prezydenta, Człowieka przyjaznego i otwartego na innych, a którego tragizm potęgowany jest jeszcze przez dzień, w którym został dokonany. Dzień, kiedy mieszkańcy Gdańska „dzielili się dobrem", jak w ostatnich słowach powiedział Prezydent Paweł Adamowicz.  

Chcemy wspólnie, jako reprezentanci wszystkich sił politycznych reprezentowanych w Radzie Miasta, podkreślić, że sprzeciwiamy się przemocy w każdej formie, bez względu na motywacje, jakie mogą powodować jej sprawcami. Będziemy konsekwentnie potępiali wszelkie akty terroru i nienawiści, niezależnie od tego, kto będzie za nimi stał. Zobowiązujemy się, że wspólnie będziemy pracowali nad wyeliminowaniem wszelkich objawów agresji z życia publicznego, w tym mowy nienawiści, co traktujemy jako swoistą formę oddania hołdu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.

 Przez wiele lat Prezydent Paweł Adamowicz był dumny ze swojego miasta. Dziś Gdańsk jest dumny z Niego i Jego dokonań.  

 
Przewodnicząca
 
Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oraz przedstawiciele klubów radnych”

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.