29-08-20
Powiat chojnicki. 3 września, godz. 17.00
Promocja książki o walkach w okolicach Chojnic w 1939 roku

Burmistrz Miasta Chojnice oraz Chojnickie Centrum Kultury zapraszają na spotkanie autorskie i promocję książki Marceliny Baczyńskiej "Błękitny".


Na spotkanie autorskie i promocję książki zapraszają organizatorzy.


"Błękitny" jest powieścią historyczną o walkach w pierwszych dniach września 1939 roku na południu ziemi chojnickiej oraz słynnej Szarży pod Krojantami. Spotkanie odbędzie się 3 września 2020 roku o godzinie 17:00 w Chojnickim Centrum Kultury. Ze względu na obostrzenia spowodowane Covid-19 obowiązuje przestrzeganie reżimu sanitarnego.

Poniżej fragment recenzji dra Pawła Redlarskiego (UKW Bydgoszcz)

Od pierwszych minut II wojny światowej w okolicach Chojnic toczyła się walka z niemieckim agresorem. Najbardziej znanym epizodem, a zarazem symbolem, walk na tym odcinku frontu podczas kampanii polskiej jest szarża pod Krojantami, podczas której dwa szwadrony z 18 Pułku Ułanów Pomorskich próbowały stawić czoła niemieckiej 20 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej. Od pierwszych godzin po zakończeniu szarży narosło wokół niej wiele mitów, legend i przekłamań wielokrotnie wykorzystywanych propagandowo zarówno przez niemiecką jak i polską stronę.

Powieść „Błękitny” autorstwa Marceliny Baczyńskiej przenosi nas do wydarzeń, które rozegrały się 81 lat temu. Całość jest bardzo mocno osadzona w wojennych realiach. Autorka opierając się na opracowaniach naukowych i konsultacjach z wielką precyzją odtwarza to co wydarzyło się w pierwszych dniach września 1939 r. w okolicach Chojnic. Wraz z ułanami z 18 Pułku Ułanów Pomorskich przemierzymy drogę od Angowic, przez Szenfeld, Moszczenicę, Lichnowy, Pawłowo, Racławki, Nową Cerkiew, Sternowo, Lotyń, Krojanty, po Drzycim, Gródek, Bukowiec, Grupę, aż do Wisły w pobliżu Grudziądza.

Wgłębimy się w ich „małe, ciche historie, przemykające w tle wielkich wydarzeń”, będące niczym „cegiełki wspaniałego muru, który miał wytrzymać pancerną nawałnicę”, ale niestety runął i pogrzebał „pod swoimi gruzami tysiące żołnierskich serc”. Być może lektura powieści pozwoli nam odkryć ściśle skrywaną tajemnicę związaną ze śmiercią płk. Kazimierza Mastalerza? W tym celu z trzema uczestnikami wydarzeń z 1939 r. przeniesiemy się do roku 1976, aby po części uzyskać odpowiedź na pytanie co liczy się w polskiej historii – pamięć, czy prawda i udowodnienie kto miał rację i kto zawinił? Odpowiedź pozostawiam czytelnikowi.

Przemysław Zientkowski





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.