Artykuł sponsorowany

Przebarwienia na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia na skórze stanowią defekt estetyczny. Na szczęście można sobie z nimi poradzić i skutecznie je usunąć.

Samodzielne usuwanie przebarwień czy wizyta w gabinecie?

Przebarwienia, plamy na skórze mogą mieć różny charakter, rozległość. W różnym stopniu ingerują one w strukturę skóry co ma też wpływ na usuwanie przebarwień. Czy warto próbować robić to samodzielnie? Na rynku wiele jest różnego rodzaju kosmetyków, których zadaniem jest na przykład rozjaśnianie skóry, mają one w składzie substancje takie jak witamina C. Odpowiednio stosowane nie zaszkodzą, mogą jednak okazać się niewystarczające. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który ewentualnie odpowiednią pielęgnację może dopasować jako uzupełnienie profesjonalnego zabiegu. 
 

Czerwone i białe plamy na skórze
 
Czerwone plamy na skórze mają zróżnicowane podłoże. Mogą być związane z alergią, problemami krążeniowymi czy po prostu – ze stresem. Wtedy mają one jednak charakter przemijający, pojawią się na chwilę. Plamy, które utrzymują się przez dłuższy czas, mające charakter przebarwień mogą być spowodowane na przykład atopowym zapaleniem skóry – wtedy problemy skórne są swędzące, wyglądają jak wykwity, rumień. Nie usuwa się ich, ponieważ nie są to typowe przebarwienia. Ważna jest tu natomiast odpowiednia pielęgnacja, umiar w kontakcie ze słońcem.

Białe plamy na skórze najczęściej są spowodowane albinizmem. Jest to choroba, której nie da się wyleczyć, ma ona charakter najprawdopodobniej autoimmunologiczny. Zdarza się też, że białe plamki są efektem poparzenia słonecznego. Wtedy konieczna jest konsultacja z dermatologiem lub kosmetologiem, który dobierze odpowiednią kurację, uwzględniając fakt iż doszło do uszkodzenia melanocytów.

Brązowe przebarwienia na skórze

Najczęstszym problemem tego typu są brązowe, ciemne przebarwienia na skórze. Są one efektem zwiększonej aktywności melanocytów. Za nią z kolei odpowiada promieniowanie ultrafioletowe. Trwałe, brązowe plamy zdarzają się na przykład po zbyt intensywnym, długim opalaniu. Wpływ na ich powstawanie mogą mieć również przyjmowane leki lub stosowane kosmetyki. Warto pamiętać też, że zwiększona aktywność melanocytów związana jest z wyższym poziomem estrogenów w czasie ciąży, dlatego też kobiety ciężarne są narażone na przebarwienia w szczególny sposób. Ten czas jak również okres laktacji są przeciwwskazaniem do podejmowania zabiegów usuwających przebarwienia, dlatego też jeśli powstaną one, dość długo będzie się trzeba z nimi borykać. Na szczęście jednak są skuteczne metody leczenia przebarwień i przywrócenia skórze jej naturalnego, pięknego kolorytu. Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie przebarwień

W usuwaniu przebarwień, zarówno tych posłonecznych, potrądzikowych czy pozabiegowych dobrze sprawdzi się terapia laserem. Specjalista dobierze ilość sesji, które pozwolą uzyskać zadowalający efekt. Dzięki laserowej terapii przebarwień możliwe jest stymulowanie fibroblastów, które współuczestniczą w produkcji kolagenu i elastyny. Precyzyjny laser pozwala w skoncentrowany sposób oddziaływać na zmieniony obszar skóry. Warto pamiętać o tym, że jak w przypadku każdego zabiegu, również w związku z laserowym usuwaniem przebarwień istnieją przeciwwskazania – niektóre choroby skóry, na przykład łuszczyca, stosowanie leków czy kosmetyków fotouczulających. 




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.