8-08-19
Powiat chojnicki. W 2018 roku na chojnicki SOR trafiły 484 osoby pod wpływem alkoholu, do lipca br. było ich 224
Przychodzi pijany pacjent do lekarza...

Co zrobić z pijanym pacjentem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Chojnicach, który się awanturuje i utrudnia pracę, ale również wyzywa i przeklina? Okazuje się, że lekarze mogą w tej sytuacji niewiele zdziałać.


Chojnicki SOR jest nowoczesny, ale niestety lekarze nie mają wpływu na to, kto i w jakim stanie trafia po pomoc.   |  fot. (olo)

O wyjście z sytuacji, gdy na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafił pijany, prawdopodobnie bezdomny   mężczyzna, używający obelg, wulgaryzmów wobec lekarzy i pielęgniarek, dopytuje radny Wojciech Rolbiecki. - Zgłosiła się do mnie chojniczanka, która w czerwcu trafiła na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Chojnicach. Pani musiała pozostać na oddziale całą noc.

- W trakcie pobytu pacjentka była zmuszona do wysłuchiwania ciągłych obelg, wulgaryzmów kierowanych wobec pielęgniarek i lekarza przez pijanego, najprawdopodobniej bezdomnego pacjenta, który również leżał na tym oddziale. Sytuacja ta była mocno niekomfortowa dla cierpiących, wymagających spokoju i odpoczynku pacjentów, ale również dla personelu, któremu trudno w takich warunkach pracować, diagnozować i nieść pomoc potrzebującym – mówi Wojciech Rolbiecki.

Rolbiecki pyta więc starostę Marka Szczepańskiego o możliwości „techniczno-lokalowe” lecznicy, by oddzielić „kłopotliwych” pacjentów (pijanych, ubliżających) od pozostałych pacjentów. - Infrastrukturę chojnickiego SOR regulują przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i spełnia on wszystkie stawiane wymagania. Nie ma technicznej możliwości udzielenia świadczeń zdrowotnych pacjentom znajdującym się pod wpływem alkoholu w odrębnym pomieszczeniu.

- Osoby te również muszą być pod stałą obserwacją personelu lekarskiego i pielęgniarskiego, tak jak każdy inny pacjent. Odizolowanie ich stanowiłoby zagrożenie dla ich zdrowia i bezpieczeństwa. Personel szpitala w miarę możliwości stara się takich pacjentów umieścić na łóżku jak najbardziej oddalonym od łóżek innych pacjentów – wyjaśnia – po konsultacji z dyrektorem szpitala – starosta Marek Szczepański.

W 2018 roku na SOR trafiły 484 osoby pod wpływem alkoholu. Do lipca tego roku pijanych pacjentów potrzebujących pomocy na oddziale ratunkowym było 224.

(olo)

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.