15-12-20
POMORSKIE. Program DOM
Pulsoksymetr - Zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów chorych na Covid-19
(dane statystyczne, m.in. woj. pomorskie)

Publikujemy dane statystyczne (poniżej) dotyczące realizacji programu Domowej Opieki Medycznej.

Pomorski NFZ przypomina, że program ten ma na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów chorych na Covid-19 z wykorzystaniem pulsoksymetru jako narzędzia diagnostycznego oraz aplikacji PulsoCare służącej  do przekazywania i monitoringu danych.

Do programu DOM automatycznie włączani są pacjenci po ukończeniu 55 roku życia, u których stwierdzono pozytywny wynik testu na Covid-19.

Pacjenci w wieku poniżej 55 lat z pozytywnym wynikiem testu mogą zostać objęci programem po wypełnieniu specjalnego formularza Pulsocare, który znaleźć można na stronie resortu zdrowia lub po zakwalifikowaniu pacjenta do programu Domowej Opieki Medycznej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zarejestrowanego w systemie DOM.

Pacjentowi  objętemu programem dostarczony zostaje do domu przez Pocztę Polską pulsoksymetr, za pomocą którego możliwe jest samodzielne dokonywanie pomiarów nasycenia krwi tętniczej tlenem oraz tętna. Zdalna kontrola parametrów mierzonych przez chorego możliwa jest po zainstalowaniu przez niego na telefonie darmowej instalacji PulsoCare. Za pośrednictwem aplikacji wyniki pomiarów trafiają będą do Centrum Kontaktu powołanego przez resort zdrowia. Konsultanci i lekarze z Centrum w sposób ciągły przez całą dobę monitorują wyniki pacjentów. W sytuacjach wzbudzających niepokój pacjenci otrzymują niezbędną teleporadę dotyczącą dalszego postępowania lub, jeśli zajdzie taka konieczność, do pacjenta zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.

Każdy kto posiada własny pulsoksymetr również może włączyć się do programu DOM.

Mariusz Szymański
Rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Więcej o zdalnym monitorowaniu pacjentów z COVID-19, jak otrzymać urządzenie - TUTAJ

 

Kliknij w grafikę, aby powiększyć

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.