14-09-20
Gm. Czersk. Zobacz odpowiedź radnego oraz komitetu ds. przywrócenia gminy Rytel
Pytamy radnego o rozbudowę szkoły w Rytlu

W ubiegłym tygodniu zapytaliśmy radnego Łukasza Formellę o realizację zadania polegającego na rozbudowie szkoły w Rytlu. Czy powinno się znaleźć w budżecie gminy na 2021 rok? Czy inwestycja powinna się rozpocząć w przyszłym roku? Jaki jest obecnie montaż finansowy dla tych robót. Jakie są założenia finansowania oraz jaki jest prognozowany termin realizacji inwestycji? Czy rozważane jest np. etapowanie prac, gdzie finalizacja zadania miałaby nastąpić w ciągu nawet kilku lat?

Poniżej odpowiedź oraz odniesienie się do odpowiedzi radnego członków Komitet ds. Przywrócenia Gminy Rytel:

"Jako były uczeń, a obecnie rodzic uczniów chodzących do szkoły w Rytlu uważam, że  powinna ona zostać rozbudowana już dawno temu.
Rozbudowa szkoły to jeden z moich celów na obecną kadencję. To również wspólny cel Pana Burmistrza i radnych Dla Naszej Gminy, który wpisaliśmy w naszym programie wyborczym. Konsekwentnie realizujemy nasze obietnice wobec mieszkańców Gminy Czersk, pomimo kłód rzucanych nam pod nogi.

Wierzę, że doprowadzimy do rozbudowy w obecnej kadencji. Sam fakt szybkiego przygotowania koncepcji i projektu pokazuje dobrą wolę Burmistrza, który w jedną z pierwszych swoim wizyt po zaprzysiężeniu wybrał się do szkoły w Rytlu, żeby osobiście ocenić potrzeby. Nie boję się użyć stwierdzenia, że brak rozbudowy w obecnej kadencji byłby nie tylko moją osobistą porażką, ale również porażką całej Rady Miejskiej.  

To czy do rozbudowy szkoły powinno dojść w 2021, czy później nie jest aż tak istotne.  Jesteśmy gotowi do rozbudowy, mamy racjonalny projekt szyty na miarę naszych możliwości.  Natomiast do każdej inwestycji w całej gminie podchodzimy z głową. Mamy specjalistów w osobach Pana Burmistrza i Pani Wiceburmistrz. Oni potrafią pozyskiwać środki zewnętrze i dzięki temu realizujemy jeszcze więcej inwestycji.
Rozbudowa szkoły też powinna zostać wykonana z pomocą środków zewnętrzych. Co również istotne, posiadamy sporą zdolność kredytową i mam odwagę jasno powiedzieć, że inwestycje priorytetowe z punktu widzenia mieszkańców powinniśmy realizować z pomocą kredytów.  Do takich inwestycji zaliczam m.in. te w sferze oświaty i zdrowia.
Z żalem pragnę zwrócić również Państwa uwagę na inny problem związany z inwestycjami w Rytlu. Nam - radnym z Rytla - nie jest łatwo przekonać Radę Miejską do inwestycji w Rytlu.  
Dlaczego?
Wciąż w przestrzeni publicznej dochodzi do dyskusji na temat gminy Rytel. W tym miejscu proszę Pana Redaktora o zadanie pytania wnioskodawcom czy otrzymali jakąkolwiek odpowiedzieć z Ministerstwa? Odpowiedzieć proszę opublikować na łamach swojego portalu.
Bo to już coś więcej niż tylko wrażenie. Wygląda na to że anonimowi wnioskodawcy chcą pozostać jak najdłużej w narracji: skoro nie ma odpowiedzi, to wciąż jest szansa.... Bo jak inaczej na to spojrzeć?  
Gdyby ktoś napisał do mnie `wniosek` o pożyczenie mu np.: 1mln złotych, a ja bym temu komuś przez prawie 2 lata wcale nie odpowiedział, to czy ten ktoś by się wciąż łudził, że się zastanawiam i jest szansa? Czy może jednak by zrozumiał, że uznałem jego wniosek za tak absurdalny, że nie wymagał on w mojej ocenie żadnej odpowiedzi?

Dlatego uważam całą sytuację za celowe działanie mające na celu `robić na złość władzy`, ale tak naprawdę to tylko utrudnia życie mieszkańcom Rytla.  Dla mnie osobiście to niczego nie zmienia. Warto żeby anonimowi wnioskodawcy to w końcu zrozumieli.  Chyba nie oczekuję za dużo?

Sprawa stała się bardzo żenująca i dochodzi do coraz to dziwniejszych sytuacji.  Absurdem jest zaangażowanie radnego opozycyjnego, który podczas debat przedwyborczych głosił, że Rytel musi zostać w gminie Czersk, jednocześnie na swojego potencjalnego zastępcę wskazywał przewodniczącego komitetu do tworzenia gminy w Rytlu.  Dziś ten radny pyta w gminie Czarna Woda jak im udało się tworzyć gminę?  To jest fakt.

Kolejna sytuacja to odgrażanie się członków komitetu wobec pracowników jednostek gminnych ( Zespół Szkół w  Rytlu i Domu Kultury), że za współpracę z Gminą Czersk zostaną zwolnieni w gminie Rytel. Tego nie da się normalnie skomentować!
Ktoś już dawno przekroczył wszelkie granice  przyzwoitości.
Jako radnemu jest mi przykro, natomiast jako Rytlaninowi jest mi wstyd, że w naszej małej ojczyźnie są chorobliwe jednostki, które ze względu na swoje kompleksy są w stanie posunąć się tak daleko.
Takie sytuacje wzbudzają wśród mieszkańców Rytla już tylko uśmiech. Uśmiech politowania.

Myślę, że wyczerpałem całkowicie temat rozbudowy szkoły i faktycznych problemów z tym związanych.

Dziękuję serdecznie za pytania.

Czekam teraz na odpowiedzi jakie uzyska Pan Redaktor od anonimowego komitetu.

Kłaniam się nisko.
Pozdrawiam wszystkich mieszkańców.
Łukasz Formella"


Odpowiedź Komitetu ds. Przywrócenia Gminy Rytel na e-mail przesłany do M.Pokrzywińskiego:

„Szanowny Panie Redaktorze!

Wszelkie kwestie przytoczone w liście przesłanym do Pana przez członka Rady Miejskiej w Czersku, Łukasza Formellę, nie leżą w kompetencjach Komitetu ds. Przywrócenia Gminy Rytel i wnioskodawców.  

Komitet dysponuje informacją prasową z dnia 2 marca 2020 r. z Tygodnika  Przegląd, z której jasno wynika, że redaktor Helena Leman zwracając się do MSWiA z prośbą o informację dotyczącą wniosku ds. przywrócenia Gminy Rytel otrzymała odpowiedź, cyt.: “Informujemy, że sprawa jest analizowana i w najbliższych tygodniach będzie konsultowana z inicjatorami tej propozycji”. Należy podkreślić, że w związku z pandemią SARS-CoV-2 i sytuacją w kraju wszelkie działania administracji państwowej zostały radykalnie ograniczone. Reasumując, na dzisiaj  wniosek w dalszym ciągu jest analizowany.

Poziom dyskusji, którą próbuje narzucić pan radny Formella poprzez  różne środki masowego przekazu jest dla nas nie do przyjęcia.

Jesteśmy oburzeni oskarżeniami zawartymi w liście. Z przykrością stwierdzamy, że jedyną osobą, która próbuje zastraszyć ludzi działających bezinteresownie w Rytlu na rzecz lokalnej społeczności jest pan Łukasz Formella, członek Rady Miejskiej w Czersku.  

Z poważaniem

Komitet ds. Przywrócenia Gminy Rytel: Mariusz Pokrzywiński, Henryk Twardokus, Łukasz Ossowski, Krystian Lange, Michał Dalke, Alicja Kamińska, Janusz Galiński,  Krzysztof Nosiński, Roman Stelmach, Bogdan Sękowski.”Do stanowiska komitetu odnosi się radny Łukasz Formella:

"Panie Redaktorze.

Nie wydaje mi się, żeby stanowisko tak zwanego komitetu wymagało szerszego komentarza. Warto chyba jedynie podkreślić, że pierwszy raz po 2 latach członkowie komitetu podpisali się z imienia i nazwiska. Lepiej późno niż wcale.  Większy szacunek jednak oddam tym, którzy nie zdecydowali się dalej podpisywać pod działaniami i po prostu z komitetu zrezygnowali. Widać, że skład osobowy komitetu znowu się uszczuplił.

Co do artykułu w tygodniku Przegląd (nr 10 / 2020) to widzę, że po nośniku jakim była nawałnica, teraz komitet ma wytłumaczenie w postaci COVID-19.  Niesamowite.

Przyznam, że dopiero przeczytałem cały artykuł.  Ciężko uwierzyć w to co można tam wyczytać. Artykuł jest tendencyjny i jednostronny. Na dowód przytoczę trzy fragmenty:

1. `...Mimo to pod inicjatywą do 12lutego 2018 zebrano 1328 podpisów...`

Zabrakło informacji, że podpisy zebrano pod inicjatywą UTWORZENIA KOMITETU, a nie gminy.

2. `Tajemnicą poliszynela jest, że przeciwni oderwaniu się Rytla, są także przeciwni rytelscy radni. Podział gminy...oznacza bowiem wygaśnięcie mandatów`

Ciekawa teza, jednak mnie nikt nie pytał czy boję się wygaśnięcia mojego mandatu. Po prostu ktoś pani autorce tak powiedział.  Bardzo śmieszne. Naprawdę nie zależy mi na mandacie, nigdy w ten sposób bym nie pomyślał, jeśli jednak w taki sposób tłumaczą to sobie członkowie komitetu to życzę im dużo zdrowia.

3. `Na stronie sołectwa można znaleźć najświeższe informacje... także o budowie wodociągu i kanalizacji do Zapory, na o gmina Czersk pozyskała 2mln zł środków zewnętrzych, nie bez pomocy rady sołeckiej`

Pomocy rady sołeckiej??? Przecież Pani Sołtys dopuściła się niedopełnienia swoich statutowych obowiązków i odmówiła zwołania zebrania wiejskiego, na którym mieszkańcy mieli uchwalić plan odnowy Zapory!  Zebranie w październiku 2019 musiał zwołać Burmistrz. Obecni na zebraniu członkowie komitetu próbowali je bojkotować i prześmiewać pomysł pozyskania środków na wodociąg.

Reasumując, jak na tak niepoważnych ludzi, to dość poważne oskarżenie jakobym próbował zastraszyć ludzi działających bezinteresownie w Rytlu.
Ciekaw jestem w jaki sposób miałbym to robić?
Na szczęście większość członków komitetu może spać spokojnie, wszak rzekome zastraszanie ich nie dotyczy, bo przecież nie mają nic wspólnego z bezinteresownością.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich mieszkańców.

Pozdrawiam
Łukasz Formella

Radny Gminy Czersk
VIII Kadencji 2018-2023"


(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.