29-02-24
Gm. Czersk. Wybory Samorządowe 2024`
Pytania i odpowiedzi – cz. I. Kandydaci na burmistrza Czerska (m.in. plaża w Ostrowitem, centrum Czerska, transport, basen, ochrona zdrowia)
Publikujemy pytania czytelników oraz odpowiedzi kandydatów na stanowisko burmistrza Czerska. Pytania były skierowane do wszystkich kandydatów, pojawiły się też takie z prośbą o zadanie ich tylko obecnemu włodarzowi.
Tematyka podnoszonych spraw jest różna – są pytania z zakresu turystyki, rekreacji, transportu, infrastruktury, czy ochrony zdrowia, itd.
1. Jaki jest pomysł na zagospodarowanie plaży w Ostrowitem? Czy powinna się tam pojawić nowa infrastruktura, jakie elementy, co nadaje się do remontu i zmiany?
Przemysław Biesek-Talewski
(KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA „DLA NASZEJ GMINY”):
Gminny teren rekreacyjny w Ostrowitem wymaga „liftingu”. Dotyczy to zarówno obiektu gastronomiczno-socjalnego, jak i zagospodarowania terenu, elementów małej architektury, pomostów, plaży i kąpieliska. Przygotowywaliśmy duży wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków unijnych, ale ostatecznie okazało się, że dofinansowanie takich przedsięwzięć będzie skromne. Trzeba będzie zadanie podzielić na części i – pozyskując stopniowo środki zewnętrzne – wykonywać w Ostrowitem poszczególne etapy prac. Moim celem jest uczynienie z rejonu gminnej plaży jednego z głównych węzłów w ramach sieci szlaków rowerowych „Rowerem przez Bory Tucholskie” z infrastrukturą dla rowerzystów. Moim marzeniem – wieża widokowa nad jeziorem i tzw. „tyrolka”, częściowo nad taflą jeziora.
Bogdan Danecki
(KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA „WIARYGODNA GMINA”):
1. Modernizacja i bezpieczeństwo placu zabaw – Stary plac zabaw można odnowić, instalując nowoczesne, bezpieczne urządzenia do zabawy, które spełniają aktualne normy bezpieczeństwa. Należy pomyśleć o różnorodności atrakcji dla dzieci w różnym wieku.
2. Odnawialne boisko do siatkówki plażowej – Boisko do siatkówki można
zmodernizować, zapewniając wysokiej jakości piasek, nowe siatki i słupki, a także
oświetlenie, aby umożliwić grę również wieczorami.
3. Oczyszczenie jeziora poprzez np.:
- Harwestery do glonów: To specjalistyczne łodzie wyposażone w systemy do zbierania i usuwania glonów oraz roślinności z powierzchni wody. Działają one poprzez przeczesywanie wody i zbieranie biomasy, co może być szczególnie przydatne w miejscach, gdzie koncentracja glonów jest duża i wpływa na jakość kąpieliska.
- Drenaż i rekultywacja dna: W niektórych przypadkach może okazać się konieczne
mechaniczne oczyszczenie dna jeziora z mułu i osadów organicznych, które
przyczyniają się do eutrofizacji wód. Metody te mogą obejmować pogłębianie jeziora
oraz usuwanie osadów za pomocą specjalistycznych maszyn.
4. Edukacja ekologiczna społeczności – Podnoszenie świadomości mieszkańców i
turystów na temat zachowań, które mogą przyczyniać się do zanieczyszczenia jeziora i promowanie odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych.
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, warto przeprowadzić ankietę lub spotkania konsultacyjne z mieszkańcami, aby zrozumieć, czego najbardziej potrzebują i czego oczekują od odnowionej przestrzeni.
Daniel Szpręga
(KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MY MIESZKAŃCY):
Plaża w Ostrowitem została zagospodarowana ze środków unijnych ponad 10 lat temu. Obecnie teren wymaga nowych nakładów nie tylko na bieżące remonty istniejącej infrastruktury, ale również środków na nowe inwestycje, które wpłyną na wzrost atrakcyjności turystycznej Ostrowitego. Nasz program uwzględnia powstanie m.in. nowych atrakcji sportowo-rekreacyjnych. Zakładamy, że do naszych projektów zostaną włączeni również prywatni przedsiębiorcy. Jesteśmy gminą o ponadprzeciętnych walorach krajobrazowych i turystycznych. Dobrze zagospodarowane plaże, które przyciągają nie tylko mieszkańców ale i turystów, to kierunek, który zamierzam mocno wspierać.
2. Czy gminna działka w Czersku pomiędzy Polomarketem a hotelem (ul. Rynkowa, obecnie miejsca postoju) powinna być sprzedana? Jak docelowo ma wyglądać ten teren w centrum Czerska?
Przemysław Biesek-Talewski:
Aktualny plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia zabudowę tego terenu. Przygotowuję się do zlecenia koncepcji nowego zagospodarowania placu Józefa Ostrowskiego wraz z deptakiem, która będzie podstawą do opracowania dokumentacji, a następnie przebudowy czerskiego rynku. Koncepcja obejmie również rozwiązania komunikacyjne wokół placu, związane z parkowaniem pojazdów, zielenią itd. Proponowane rozwiązania zostaną poddane konsultacjom, których jednym z tematów będzie ewentualne uzupełnienie zabudowy wokół placu. Wynik tych konsultacji będzie podstawą dalszych decyzji w tej sprawie.
Bogdan Danecki:
W żadnym wypadku NIE należy sprzedawać działki pomiędzy Polomarketem, a Hotelem Kavka.
Przede wszystkim zagospodarowanie tak ważnego miejsca należy rozpatrywać i planować uwzględniając szersze spojrzenie na ten teren – od ulicy Doktora Zielińskiego do ulicy Kościuszki oraz od ulicy Królowej Jadwigi i Rynkowej do ulicy Ostrowskiego. Należy planować go jako całość nadając poszczególnym częściom tego terenu ich funkcje. Sprzedaż tej działki byłaby działaniem zarówno na szkodę samej gminy jak i jej mieszkańców. Zabudowanie tej części przestrzeni spowodowałoby wiele złego zarówno dla osób korzystających z tej przestrzeni w celach komunikacyjnych czy rekreacyjnych oraz przedsiębiorcom prowadzącym w centrum swoje przedsiębiorstwa. Ograniczyłaby przestrzeń centrum do skali mikro rozdzielając ją definitywnie na dwie mniejsze. Decyzja dotycząca zagospodarowania gminnej działki pomiędzy Polomarketem a hotelem na ulicy Rynkowej w Czersku powinna być podejmowana na podstawie szeroko zakrojonej analizy i konsultacji społecznych, uwzględniających zarówno interesy mieszkańców, przedsiębiorców jak i długoterminowy plan rozwoju centrum miasta. Ostateczna decyzja powinna uwzględniać wiele czynników, takich jak potrzeby społeczne, gospodarcze oraz estetyczne. Jeżeli Nasze Miasto ma się rozwijać, a nie „zwijać” powinno się czerpać inspiracje z większych miast. Dobrym przykładem może być rynek w Tucholi, gdzie na głównym placu miasta nie brakuje po pierwsze przestrzeni i po drugie zieleni, które zachęcają ludzi do przebywania w tym miejscu, przyczyniając się z kolei do rozwoju handlu i usług z korzyścią dla wszystkich.
Daniel Szpręga:
Działka w centrum Czerska nie zostanie sprzedana. Będzie nadal w zasobach gminy. Naszym celem jest zachowanie miejsc postojowych przy ul. Rynkowej. Docelowo centrum Czerska zostanie zrewitalizowane i odnowione. Tu chciałbym poczynić ważną uwagę. Musimy wrócić do oczywistej dla mnie praktyki, że jakakolwiek sprzedaż miejskich nieruchomości nie może odbywać się jednoosobowo. Burmistrz za każdym razem powinien uzyskać zgodę Rady Miejskiej na takie działania. To jest majątek gminny i powinno się nim gospodarować roztropnie i przede wszystkim transparentnie! Jeśli mieszkańcy obdarzą mnie swoim zaufaniem, to z pewnością wnikliwie przeanalizuję dotychczasową politykę w tym zakresie, bo są sprawy, które budzą mój niepokój. Chciałbym do nich wrócić i je dogłębnie zbadać.
3. Czy w Czersku można wybudować kryty basen, czy gmina ma się zaangażować w takie przedsięwzięcie?
Przemysław Biesek-Talewski:
Każdy obiekt sportowo-rekreacyjny, rozszerzający ofertę dla mieszkańców, jest pożądany i potrzebny. Jednak przy budowie kosztownego, zarówno na etapie inwestycji, jak i późniejszego utrzymania obiektu jak kryty basen decyzję o takiej inwestycji trzeba dobrze przemyśleć. Jest przecież do wykonania wiele innych, pilniejszych zadań. Dlatego uważam, że najbliższa kadencja powinna być czasem na obserwację, jak funkcjonują i ile kosztują takie pływalnie w podobnej wielkości miastach, jakie są możliwości uzyskania dofinansowania takiej inwestycji i czy gminę Czersk byłoby stać na utrzymanie własnego basenu. Być może należy rozważyć budowę takiego obiektu np. w ramach związku międzygminnego? Póki co będziemy wspierać korzystanie przez uczniów naszych szkół z basenów w innych gminach.
Bogdan Danecki:
Basen, mimo wielkiej atrakcyjności wiąże się z bardzo dużym kosztem utrzymania. Widząc problemy okolicznych samorządów (Kościerzyna, Człuchów) w finansowaniu basenu, należałoby dokładnie przeanalizować możliwości finansowe gminy i potrzeby mieszkańców. Biorąc pod uwagę to, że w stosunkowo niedużych odległościach od Czerska, tj. Fojutowie, Chojnicach, Kościerzynie są baseny na tę chwilę uważam, że ewentualne środki należy przeznaczyć na inne cele, chociażby na infrastrukturę, dostęp do usług medycznych czy edukację.
Daniel Szpręga:
Z pewnością nasza gmina zasługuje na basen. Na pewno będziemy wspierać prywatnych inwestorów, którzy chcieliby wybudować na terenie naszej gminy basen wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą, np. hotelem czy innym obiektem noclegowo-restauracyjnym. W takim wariancie na pewno skorzystalibyśmy z możliwości wykupienia lekcji pływania dla dzieci z naszych szkół. Koszty wykupu lekcji pływania pokryjemy z programu Umiem pływać z Ministerstwa Sportu lub innych środków zewnętrznych.
Co do budowy basenu przez gminę to musimy spojrzeć na taki wariant bardzo pragmatycznie i ekonomicznie. Warunek jest jeden - musimy mieć uporządkowaną politykę budżetową oraz jasno określone cele i kierunki rozwojowe. Realizowałem wiele projektów, wiem gdzie można aplikować po środki na taki cel i jak takie inwestycje z powodzeniem przeprowadzić. By tak się stało gmina musi mieć stabilne finanse. Pamiętajmy, budowa basenu to jedno, a jego dalsze utrzymanie na odpowiednim poziomie to drugie. Jest to bardzo poważne zadanie i zobowiązanie gminy. Nie boję się takich wyzwań. Tutaj niezwykle ważny będzie dla mnie głos samych mieszkańców. Mam zamiar w szerokim zakresie korzystać z konsultacji społecznych, zresztą nie tylko w tej sprawie.
4. Kto będzie Pana wiceburmistrzem?
Przemysław Biesek-Talewski:
Obecna wiceburmistrz – pani Bogumiła Ropińska.
Bogdan Danecki:
Na to pytanie zdecydowanie za wcześnie. Poza tym uważam, że wiadomość kto ma być ew. wiceburmistrzem absolutnie nic nie wnosi i niczemu nie służy. Najważniejszy jest burmistrz i radni. Zastępcą zapewne będzie osoba, która posiada odpowiednie cechy osobowości, doświadczenie i wiedzę.
Daniel Szpręga:
Zastępcą burmistrza zostanie osoba z odpowiednimi kwalifikacjami, otwarta na drugiego człowieka, potrafiąca słuchać, mająca duże pokłady empatii oraz doświadczenie. Będzie to osoba, która nie boi się ciężkiej pracy. Rozmawiam właśnie z takimi osobami i jestem pozytywnie zbudowany. To będzie z pewnością nowe otwarcie, z dużą korzyścią dla mieszkańców. Stare na pewno nie wróci.
5. W jaki sposób można ściągnąć do Czerska nowych lekarzy?
Przemysław Biesek-Talewski:
W całej Polsce brakuje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Sami lekarze mówią, że cały system funkcjonuje na granicy wytrzymałości. Ci, którzy leczą, są w podeszłym wieku, młodzi wybierają inną drogę zawodową. Gabinety lekarzy POZ w wielu miejscach świecą pustkami. Największy problem jest w małych miejscowościach. Według statystyk NFZ w 20 gminach w Polsce nie działa żaden gabinet lekarza POZ. Nie brakuje lekarzy w pobliżu dużych miast - ośrodków akademickich. Im dalej od tych ośrodków, tym problem staje się większy. (wg konsultantki krajowej d.s. medycyny rodzinnej - dr hab. Agnieszki Mastalerz-Migas). Położenie geograficzne naszej gminy, z dala od szpitali akademickich, niestety nie sprzyja rozwiązaniu tego problemu. Myślę, że poza zachętami materialnymi w postaci mieszkań, działek, wynagrodzenia ważniejsza jest zmiana systemowa, czyli wprowadzenie - do praktyk stażowych specjalizacyjnych - obowiązkowych staży w POZ, chociażby na specjalizacjach internistycznych i pediatrycznych. Wówczas byłaby może większa rotacja, ale też lekarze poznaliby specyfikę pracy w POZ. Póki co dyrekcja czerskiego SP ZOZ nieustannie podejmuje kroki w celu zatrudnienia nowych lekarzy i będzie robić to nadal.
Bogdan Danecki:
Promocja gminy jako miejsca przyjaznego dla profesjonalistów medycznych: aktywne promowanie gminy jako atrakcyjnego miejsca pracy dla lekarzy poprzez kampanie marketingowe, obecność na targach pracy i w mediach branżowych, ponadto promowanie wysokiej jakości życia w gminie, w tym dostęp do kultury, edukacji, rekreacji i atrakcyjności naturalnej i turystycznej regionu.
Wsparcie dla rodzin lekarzy: zapewnienie dostępu do wysokiej jakości edukacji dla dzieci lekarzy oraz pomoc w znalezieniu pracy dla współmałżonków lub partnerów lekarzy, co może być istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o przeprowadzce.
Współpraca z uczelniami medycznymi: programy stażowe i rezydenckie: Nawiązanie współpracy z uczelniami medycznymi w celu oferowania miejsc stażowych i rezydenckich, co może zachęcić młodych lekarzy do pozostania w gminie po zakończeniu edukacji.
Daniel Szpręga:
Na pewno nie można poprzestać na zamieszczaniu ogłoszeń w mediach i na stronach internetowych o wakatach w naszym SP ZOZ. To działania pasywne nie przynoszące żadnych efektów. Gmina musi stać się atrakcyjna dla lekarzy. W czasach powszechnej mobilności lekarz, jeśli stworzy mu się odpowiednie warunki, dojedzie na Czerska, także specjalista. Mam kilka pomysłów jak to zrobić. Każdy z nich zakłada jednak zdecydowanie większą aktywność władz gminy. Mam wrażenie, że dotychczas tak nie było. To się z pewnością zmieni, bo zdrowie mieszkańców nie może być zakładnikiem nieporadności władz w tym zakresie.
6. Brakuje połączeń publicznych – autobusowych – z Czerska do Tucholi. W jaki sposób można reaktywować wskazaną linię?
Przemysław Biesek-Talewski:
Na trasie Czersk – Tuchola przewozy autobusowe wykonuje PKS Chojnice Sp. z o.o. Wprawdzie na tej linii kursuje tylko jedna para autobusów, ale nie jest ona całkowicie zamknięta.
W przypadku, gdy linia komunikacyjna znajduje się na terenie dwóch województw, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy o publicznym transporcie zbiorowym organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest województwo właściwe ze względu na najdłuższy odcinek przebiegu linii komunikacyjnej, czyli w tym przypadku województwo kujawsko-pomorskie (teren gminy Czersk – około 7 km, teren gminy Tuchola – około 18 km). Uruchomienie nowej linii komunikacyjnej dofinansowanej w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA) mogłoby funkcjonować na podstawie porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Tuchola i Gminą Czersk, a organizatorem powinna być Gmina Tuchola. Nasz sąsiad korzysta – tak jak my - z FRPA, jedna z ich tras to Tuchola – Legbąd. Zwrócę się do burmistrza Tucholi, żeby rozważyć przedłużenie tej trasy do Czerska.
Bogdan Danecki:
W dobie otrzymywanych funduszy należy rozpocząć cykl rozmów z przedstawicielami np. Tucholi, Gdańska czy Gdyni, przeznaczając fundusze od Marszałka województwa na uruchomienie linii potrzebnych społeczeństwu.
Daniel Szpręga:
Uruchomienie linii autobusowej na trasie Czersk – Tuchola wymaga przede wszystkim zbadania zapotrzebowania na tego typu usługi. Wiemy, że linia łączyłaby dwa powiaty w dwóch województwach. Jeżeli potoki potencjalnych pasażerów okażą się rzeczywiście duże, należałoby rozpocząć rozmowy z potencjalnym operatorem na temat uruchomienia takiej linii. Zarówno Tucholi jak i nam zależy na dobrym spięciu komunikacyjnym. Oba ośrodki są dla siebie komplementarne i transport publiczny doskonale się w to wpisuje. Nie jest to jakimś wielkim wyzwaniem. Tak jak wspomniałem, obiecuję szybką analizę i rozmowy, które doprowadzą do wypracowania dobrego dla wszystkich rozwiązania.
7. Jak usprawnić transport kolejowy, komfort podróży, ponieważ niektóre pociągi są już w "podeszłym wieku". Ich stan pozostawia wiele do życzenia?
Przemysław Biesek-Talewski:
To jest zadanie samorządu województwa pomorskiego oraz przewoźników kolejowych, szczególnie Polregio. Duże znaczenie dla szybkości i komfortu podróżowania będą też miały planowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycje polegająca na przebudowie linii Tczew – Czersk, Laskowice – Czersk – Bąk i Maksymilianowo – Kościerzyna – Gdynia. Wszystkie te linie mają zostać zelektryfikowane. Po realizacji tych zadań zmieni się praktycznie wszystko – czas i komfort podróży, no i oczywiście tabor. Jednak do czasu wykonania wszystkich wyżej wymienionych inwestycji minie jeszcze wiele lat, a obecnie rzeczywiście podróżowanie pociągami z Czerska nie należy do zbyt komfortowych. Największą szansą na zmianę tej sytuacji jest szybka elektryfikacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Gdy ona nastąpi, PKM-ką zaczną jeździć składy elektryczne, a dotychczasowe – ciągle jeszcze nowe – składy spalinowe trafią na inne linie, w tym na trasę Tczew – Chojnice. O takie rozwiązanie, jak i o wydłużenie składów, będę zabiegał.
Bogdan Danecki:
No to chyba już nie problem Gminy, prawda? Akurat te pociągi, które jeżdżą z Czerska do np. Chojnic czy Tczewa są w 80% nowe i dobrze wyposażone. Raczej problemem może być ich wielkość na niektórych połączeniach.
Daniel Szpręga:
Problem taboru kolejowego na linii kolejowej nr 203 jest bolączką mieszkańców od wielu lat. Nie dotyczy to tylko wieku pociągów, ale przede wszystkim wielkości składów. Wielokrotnie na trasie Czersk – Tczew dochodzi do incydentów, gdzie młodzież nie jest zabierana ze stacji kolejowej i nie może dostać się do szkoły ze względu na brak miejsc w pociągu. To samo dotyczy drogi powrotnej pomimo wykupionych biletów miesięcznych. Zatłoczone pociągi możemy obserwować również w piątki gdy wracają nasi studenci z Trójmiasta oraz w niedzielę jak wyjeżdżają na studia. Takie sytuacje są niedopuszczalne i w XXI wieku tego typu sytuacje nie powinny mieć miejsca. Obserwując tabor kolejowy na innych liniach kolejowych widać, że na linii kolejowej 203 Tczew – Chojnice jest on wyjątkowo niewystarczający i niedoinwestowany. Problem wielkości składów należy rozwiązać bez zbędnej zwłoki naciskając w POLREGIO lub w odpowiednim Ministerstwie. Mam zamiar aktywnie włączyć w to naszych posłów. Co do stanu technicznego pociągów – tutaj rozwiązaniem mogą być środki unijne oraz ich dysponenci. Trzeba w tej sprawie rozmawiać także z władzami województwa odpowiedzialnymi za przewozy regionalne. Myślę, że mamy argumenty, które przy dobrej współpracy rozwiążą ten irytujący dla naszych mieszkańców problem.
Pytania do burmistrza Czerska Przemysława Bieska-Talewskiego:
Co z murem cmentarza w Czersku, kiedy rozpoczęcie remontu ogrodzenia?
Czekamy na ostateczne wytyczne Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w jaki sposób dokonać odnowienia ogrodzenia czerskiego cmentarza. Bez ustalenia sposobu prowadzenia prac budowlanych i konserwatorskich nie możemy - wspólnie z parafią - ogłosić przetargu. Na szczęście jest nowy szef tej instytucji w Gdańsku, pan Dariusz Chmielewski, który w przeszłości sprawował tę funkcję. Wystąpiłem już do niego z prośbą o szybkie wytyczne, odpowiedział, że postara się nam pomóc. Jak tylko otrzymamy stanowisko konserwatora przygotowujemy brakujące dokumenty i ogłosimy przetarg. Liczę, że prace rozpoczną się latem tego roku.
Czy w Czersku lub okolicy pojawi się niedługo McDonald`s?
Firma McDonald’s w połowie ubiegłego roku poszukiwała terenu w Czersku, bezpośrednio przy drodze krajowej nr 22, na swoją restaurację. Jednak od kilku miesięcy temat „ucichł”. Nie mam aktualnych informacji, jakie są plany firmy.
Czy w domu kultury w Czersku będzie kino?
W Domu Kultury w Czersku możliwe jest wyświetlanie filmów przy wykorzystaniu typowego sprzętu multimedialnego. Jednak kina w dosłownym tego słowa znaczeniu tam nie ma. Jednak planujemy budowę tzw. „małego kina społecznościowego” z widownią na około 30 miejsc i wyposażeniem audiowizualnym typowym dla prawdziwego kina. W takim obiekcie można organizować seanse, np. dla szkół (na widowni zmieści się jedna typowa klasa), ale także dla grup mieszkańców zrzeszonych np. w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Mam plan, aby na te cele wykorzystać jeden z obiektów kolejowych. Już od dłuższego czasu prowadzę rozmowy z PKP S.A. dotyczące przekazania nam takiego obiektu.
Kiedy będzie pierwszy koncert w plenerze w muszli koncertowej w Parku Borowiackim?
Pierwszy koncert odbędzie się w ramach tegorocznej Majówki, planowanej na początku maja w tzw. długi weekend.
Od redakcji:
Zapraszamy do przesyłania kolejnych pytań skierowanych do komitetów oraz kandydatów na burmistrza na adres: [email protected] lub na wiadomość FB, a także wstawiania ich w komentarzach pod postem (FB).
Pytania będziemy przesyłać na bieżąco – na bieżąco będziemy też umieszczać odpowiedzi – prawdopodobnie raz na tydzień.
(red)
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.