19-03-24
Gm. Czersk. Wybory Samorządowe 2024`
Pytania i odpowiedzi – cz. III. Kandydaci na burmistrza Czerska (m.in. aktywność kandydatów, targowisko, ścieżka zdrowia, sport, inwestycje, ginekolog)

Publikujemy pytania czytelników oraz odpowiedzi kandydatów na stanowisko burmistrza Czerska. Pytania były skierowane do wszystkich kandydatów, pojawiły się też takie z prośbą o zadanie ich tylko niektórym kandydatom. 

Tematyka podnoszonych spraw jest różna – są pytania z zakresu m.in. aktywności kandydatów, targowiska, ścieżki zdrowia, sportu, inwestycji.

1. W jakich stowarzyszeniach działał lub działa Pan obecnie (tylko stowarzyszenia z terenu gminy Czersk)?

Przemysław Biesek-Talewski
(KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA „DLA NASZEJ GMINY”):

Działałem w przeszłości w wielu stowarzyszeniach, szczególnie tych związanych z naszymi szkołami, kiedy uczęszczały do nich moje dzieci. Przez wiele lat byłem też członkiem stowarzyszenia „Czerskie Forum Samorządowe”. Obecnie jestem członkiem stowarzyszenia „Nasza Wieś Będźmierowice”, honorowym członkiem OSP w Będźmierowicach oraz Stowarzyszenia na Rzecz Szkoły w Odrach i Rozwoju Lokalnego. No i – co oczywiste –  jestem członkiem stowarzyszenia „Dla Naszej Gminy”.

Bogdan Danecki
(KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA „WIARYGODNA GMINA”):

W Stowarzyszeniu „Wiarygodna Gmina”. Jestem w zespole założycielskim. Przynależę również do stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna w Rytlu,.

Daniel Szpręga
(KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MY MIESZKAŃCY):

Byłem członkiem Stowarzyszenia Czerskie Forum Samorządowe, jednak wystąpiłem z niego kilka miesięcy przed poprzednimi wyborami samorządowymi. Na co dzień współpracuję z sektorem pozarządowym, a jeśli zostanę obdarzony przez mieszkańców zaufaniem, to jako burmistrz zamierzam w aktywny sposób wspierać stowarzyszenia w naszej gminie, bo jest to dla nas wszystkich bezcenny kapitał. Drzwi mojego gabinetu będą dla stowarzyszeń szeroki otwarte.

2. W jakich akcjach/czynach społecznych w minionej kadencji brał Pan udział?

Przemysław Biesek-Talewski:
Brałem udział m.in. w akcji zagospodarowania Cmentarza Honorowego w Czersku, w akcjach sprzątania gminy (organizowanych przez stowarzyszenia w Będźmierowicach, przez stowarzyszenie „Dla Naszej Gminy” oraz przez Urząd Miejski), w akcjach sadzenia drzew i krzewów (ul. Transportowców, ul. Ogrodowa), w akcjach społecznych sadzenia lasu (kilkukrotnie).

Bogdan Danecki:
Sadzenie nowego drzewostanu na terenach po nawałnicowych.

Daniel Szpręga:
W naszym domu siłą napędową do udziału w akcjach społecznych jest moja żona i nasze córki, które co chwilę włączają się do pomocy dla potrzebujących. Jeśli w definicji czynu społecznego mieści się również pomoc finansowa, to oczywiście chętnie uczestniczę w tego typu pomocy. Ale uważam, że nie wymaga ona niepotrzebnego upubliczniania i obnoszenia się z tym. Proszę dać mi komfort nie mówienia o tym głośno. Czułbym się tutaj niezręcznie.

3. Dlaczego zostało zlikwidowany w SPZOZ w Czersku gabinet, w którym przyjmował ginekolog i potem wynajęto go na psychologię? Kiedy będzie przyjmował ginekolog?

Przemysław Biesek-Talewski:
Czerski SP ZOZ od ponad dziesięciu lat nie ma kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na prowadzenie poradni ginekologicznej. Taki kontrakt ma NZOZ Medicus, w którym przyjmuje kilku ginekologów, a ich dostępność dla mieszkanek naszej gminy jest dość dobra. Lekarz ginekolog, który przyjmował w czerskiej przychodni w ramach finansowania usług zdrowotnych przez gminę, zrezygnował z pracy. W tej chwili środki z budżetu gminy (około 200 tys. zł rocznie) przeznaczane są na rehabilitację oraz na poradnię kardiologiczną. Zaznaczam, że bardzo niewiele gmin dofinansowuje usługi medyczne. Gabinet psychologiczny to efekt projektu, na który nasza placówka uzyskała dofinansowanie. Czy i kiedy będzie lekarz ginekolog w czerskim SPZOZ – to zależy od Narodowego Funduszu Zdrowia i terminu ogłoszenia konkursu na taką poradnię, w którym czerska przychodnia na pewno wystartuje.

Bogdan Danecki:
To pytanie proszę zadać obecnej władzy.

Daniel Szpręga:
Utworzenie gabinetu ginekologicznego jest naszym priorytetem i mamy to w naszym programie. Zdajemy sobie sprawę, że wiele mieszkanek oczekuje od nas zdecydowanych działań w tej sprawie. Mamy XXI wiek i dostęp do ginekologa powinien być standardem. Dlaczego wcześniej gabinet został zlikwidowany – na to pytanie winni odpowiedzieć poprzednicy.

4. Czy ktoś pomyślał, aby zrobić na rynku dla ludzi handlujących tam takie targowisko z zadaszeniem podobnie jak mają w Chojnicach? W naszym mieście zamykają się sklepy, bo opłaty kolosalne, ale czy też rynek musi zniknąć? Czy gmina jest tak biedna czy po prostu pomysłów brak?

Przemysław Biesek-Talewski:
W Czersku odwieczną tradycją są dwa dni targowe – wtorek i piątek. W pozostałe dni tygodnia praktycznie nie ma handlujących na targowisku. Dlatego zadaszenie placu hm. Józefa Piekarka czy też wybudowanie tam boksów handlowych byłoby nieracjonalne. Koszty takiej inwestycji oraz koszty utrzymania byłyby niewspółmierne do wpływów – z opłaty targowej czy dzierżawy. Pamiętać należy, że plac hm. J. Piekarka jest placem wielofunkcyjnym – oprócz roli targowiska pełni też funkcję placu, na którym odbywają się imprezy plenerowe, funkcję parkingu itp. Dlatego nie jest planowana jego zabudowa. Ma on za to zostać przebudowany – uzyska nową nawierzchnię, odwodnienie, oświetlenie. Stanie się to w roku 2025 w ramach zadania „Przebudowa układu drogowego w centrum Czerska”, na które pozyskaliśmy środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Bogdan Danecki:
Moim zdaniem obecna władza nie ma pomysłu na urządzenie targowiska przyjaznego handlowcom i kupującym. Odpowiadając więc na Państwa pytanie i obawy, pragnę zapewnić, że idea stworzenia zadaszonego targowiska, podobnego do tego, które funkcjonuje w Chojnicach, jest świetnym sposobem na ożywienie lokalnego handlu i zapewnienie miejsc sprzedaży dla lokalnych przedsiębiorców i rolników. Rozumiem zaniepokojenie związane z wysokimi opłatami i zamykaniem się sklepów w naszej gminie. To sygnał, że musimy szukać
nowych, efektywnych rozwiązań, które wspierają zarówno mieszkańców, jak i lokalnych
przedsiębiorców.
Jeśli chodzi o stan finansów gminy i kwestię inwestycji w takie projekty, ważne jest
przeprowadzenie szczegółowej analizy ekonomicznej. Należy zastanowić się, jak można
zrównoważyć koszty realizacji takiej inwestycji z oczekiwanymi korzyściami. Rozważenie
różnych form finansowania, w tym dotacji zewnętrznych czy partnerstwa publiczno-
prywatnego, może być kluczem do sukcesu.

Daniel Szpręga:
Nasz Komitet Wyborczy My Mieszkańcy ma w swoim programie zakup i uruchomienie nowej automatycznej toalety na naszym czerskim targowisku. Niestety ta obecna nie spełnia swojej roli. W okresie zimowym jest zamknięta. Z rozmów przeprowadzonych przeze mnie na rynku z osobami handlującymi wynika jasny komunikat dla władz: prosimy o toaletę. Jako wzór wskazują m.in. targowisko w Śliwicach. Odwiedziłem ten obiekt w tym tygodniu i szczerze przyznam, że jest z czego czerpać dobre rozwiązania. Tego typu udogodnienia, to tylko część działań jakie zamierzamy podjąć. Będziemy wspierać osoby aktywne gospodarczo, bo z ich pracy są podatki i miejsca pracy. Mamy to w swoim programie.

5. Czy w planach następnej kadencji rozważacie Państwo przywrócenie dawnej świetności Ścieżce Zdrowia w pobliżu Czerska? Teren ten wydaje się być zapomniany, a był wykorzystywany przez mieszkańców, jak i okoliczne szkoły do zajęć sportowych. Może warto byłoby wyposażyć go w przyrządy sportowe, jak i na nowo zakomunikować mieszkańcom Gminy, że takie miejsce na naszej mapie istnieje?

Przemysław Biesek-Talewski:
Urządzenia rekreacyjne w Lasku Miejskim były notorycznie niszczone. Szkoły zdecydowanie częściej korzystają ze stadionu miejskiego i Parku Borowiackiego. Jednakże tzw. „ścieżka zdrowia” nie jest bardzo kosztowną inwestycją. Jeśli znajdzie ona poparcie wśród mieszkańców Czerska, np. w ramach Czerskiego Budżetu Obywatelskiego, to podejmiemy próbę jej kolejnej „reaktywacji”.

Bogdan Danecki:
Rozumiemy, jak ważne jest dla mieszkańców naszej gminy posiadanie dostępnych, bezpiecznych i dobrze wyposażonych przestrzeni do aktywności fizycznej i rekreacji.
Ścieżka Zdrowia jako miejsce kiedyś chętnie odwiedzane i wykorzystywane, zasługuje
na to, aby znów stać się ważnym punktem na mapie lokalnych atrakcji.
W planach na następną kadencję chcemy rozważyć kilka kroków, które mogłyby
przyczynić się do odnowienia i promocji Ścieżki Zdrowia, w tym:
- Przeprowadzenie konsultacji społecznych, aby zrozumieć potrzeby i oczekiwania mieszkańców oraz lokalnych szkół, wobec tego obiektu.
- Przeprowadzenie audytu istniejącej infrastruktury, aby ocenić, jakie prace remontowe i
modernizacyjne są potrzebne.
- Rozszerzenie oferty ścieżki o nowe, bezpieczne i nowoczesne przyrządy do ćwiczeń na
świeżym powietrzu, które odpowiadałyby na różnorodne potrzeby użytkowników, zarówno dzieci, młodzieży, jak i osobom starszym.
- Poprawa oznakowania i dostępności ścieżki, w tym informacji o niej w lokalnych mediach i na stronie internetowej gminy, aby zachęcić więcej mieszkańców do korzystania z niej.
- Rozważenie organizacji regularnych wydarzeń sportowych lub rodzinnych dni sportu,
które mogłyby promować aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia, a także zwiększyć
świadomość istnienia i możliwości Ścieżki Zdrowia

Daniel Szpręga:
Na pewno przyjrzymy się sprawie. Będziemy rozmawiać na ten temat z nauczycielami W-F oraz samymi zainteresowanymi (młodzież). Myślę, że tego typu przedsięwzięcia należy wykonać - albo  dobrze, albo wcale. Naszym celem jest zdecydowana poprawa atrakcyjności turystycznej naszej gminy. Wiemy jak to zrobić i wiemy, że ścieżka zdrowia jest jednym z wielu elementów, które mogą wpłynąć również na poprawę zdrowotności młodego pokolenia. Jednak ten projekt winien być dobrze przemyślany.

6. Jakie strategie przyjmie Gmina dla promocji sportu i zdrowego trybu życia, jeżeli wygra Pan wybory?

Przemysław Biesek-Talewski:
W naszym programie jest wiele zadań dotyczących szeroko rozumianego spędzania czasu wolnego, w tym sportu i rekreacji. Zresztą przez całą obecną kadencję również wspieraliśmy rozwój sportu, podwajając nakłady na kluby sportowe, budując nowe obiekty sportowo – rekreacyjne itp. A w programie na lata 2024-2029 mamy m.in. następujące hasła:
-         Utrzymamy wysoki poziom nakładów na sport.
-         Rozwiniemy sieć szlaków rowerowych „Rowerem przez Bory Tucholskie” i na jej bazie będziemy promować produkt turystyczny.
-         Będziemy kontynuować rozwój infrastruktury kajakowej.
-         Rozszerzymy ofertę turystyczną i unowocześnimy bazę rekreacyjną w Ostrowitem.
-         Unowocześnimy place zabaw lub strefy aktywności dla dorosłych.
-         Zbudujemy boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią na stadionie w Rytlu.
-         Zmodernizujemy istniejące i wybudujemy nowe boiska rekreacyjne na terenach wiejskich.
-         Rozbudujemy budynek szatniowo-socjalny na stadionie miejskim w Czersku.
 
Bogdan Danecki:
Zgodnie z programem wyborczym Stowarzyszenia „Wiarygodna Gmina” w pkt. 9 stawiamy na budowanie młodych kadr sportowo rekreacyjnych o szerokim spektrum uprawiania sportu. Należy zatem przyjąć, że dbanie o młode pokolenia budujemy sprawne i zdrowe jednostki wchodzące w dorosłe życie.

Daniel Szpręga:

Sport od najmłodszych lat był dla mnie bardzo ważny i był zawsze obecny w moim życiu. Sam trenowałem piłkę ręczną, tenis stołowy, piłkę nożną oraz kajak polo. Prowadziłem również sekcję kręglarską dla dzieci. Przez wiele lat trenowałem na siłowni. Dlatego wiem jak ważnym elementem w życiu każdego młodego człowieka jest sport. To on nas kształtuje i przede wszystkim pomaga nam nabyć wiele umiejętności, w tym poznać zasady współpracy w grupie. Pozwala nam poznać zasady fair play. Chcemy z całego serca wspierać sport. Zapisaliśmy to w naszym programie. Zachęcam do zapoznania się z naszym programem na stronie: www.mymieszkancy.com.pl. Zapraszam również na spotkania z nami.

7. Co chcecie Państwo zaoferować ludziom młodym? Jak uatrakcyjnić Gminę Czersk dla młodych ludzi? Mam tu na myśli ofertę, która byłaby dostępna zarówno w okresie jak i letnim, tak i zimowym - bo niestety - Gmina Czersk w okresie zimowym w swojej ofercie przypomina cmentarz...

Przemysław Biesek-Talewski:
Już obecnie oferta spędzania czasu wolnego dla młodzieży w naszej gminie jest bogata. Funkcjonują obiekty gminne: hala sportowa, sale gimnastyczne przy szkołach, rolkowisko/lodowisko, boiska wielofunkcyjne, nowe boisko treningowe na stadionie miejskim, orliki, boiska do gier plażowych, domy kultury i świetlice wiejskie, w których można aktywnie spędzać czas. Rozszerza się oferta Gminnego Centrum Kultury oraz Centrum Usług Społecznych, również dla młodzieży. Prężnie działają kluby sportowe w wielu dyscyplinach, grupy taneczne, stowarzyszenia, ochotnicze straże pożarne itd. Do tego dochodzi oferta podmiotów prywatnych. Uważam, że każdy chętny może i ma gdzie rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. A w planach na kolejną kadencję mamy m.in.: program „Aktywne świetlice wiejskie”, czyli wprowadzanie atrakcyjnej oferty kulturalnej i edukacyjnej dla dzieci i dorosłych; zwiększenie oferty zajęć pozalekcyjnych i programów edukacyjnych w szkołach; utworzenie miejsca spędzania czasu wolnego dla młodzieży (Centrum „Lokomotywa” w budynku dworca kolejowego) oraz małe kino społecznościowe w Czersku.

Bogdan Danecki:
Chcemy rozbudować ofertę edukacyjną, wprowadzając różnorodne kursy i warsztaty,które pozwolą młodym ludziom zdobyć nowe umiejętności i kompetencje. Takie działania są planowane z myślą o ich osobistym rozwoju, jak również o zwiększeniu ich atrakcyjności na rynku pracy.
Planujemy utworzyć specjalny fundusz wspierający projekty i inicjatywy tworzone przez młodych ludzi oraz dla nich. Celem jest zachęcenie młodzieży do aktywnego
zaangażowania się w życie lokalnej społeczności oraz do realizacji własnych pomysłów,
które mogą pozytywnie wpłynąć na ich otoczenie i rozwój.
Zamierzamy rozwijać i promować programy wymiany młodzieżowej oraz współpracę z innymi gminami i krajami. Wierzymy, że dostarczanie młodym ludziom możliwości zdobycia międzynarodowego doświadczenia poszerzy ich horyzonty i umożliwi nawiązanie wartościowych kontaktów.
Kluczowym aspektem realizacji tych planów będzie bezpośrednie włączenie młodych
mieszkańców gminy Czersk w proces ich planowania i wprowadzania w życie. Przez otwartość na dialog, organizację konsultacji społecznych, ankiety online oraz wykorzystanie mediów społecznościowych do zbierania opinii i pomysłów, chcemy upewnić się, że nasze działania odpowiadają na rzeczywiste potrzeby i oczekiwania młodzieży. Tylko dzięki takiej współpracy i dostosowaniu oferty do ich interesów i preferencji, gmina Czersk może stać się miejscem, w którym młodzi ludzie chętnie spędzają czas przez cały rok, czerpiąc z tego radość i satysfakcję.

Daniel Szpręga:
Jako jedyni poświęciliśmy młodym ludziom w naszym programie jeden z modułów. Wiemy, że młodzi ludzi wymagają szczególnej uwagi, bo to nasza przyszłość. Jako burmistrz zamierzam spotykać się z młodymi ludźmi i dyskutować na temat ich potrzeb. Nie będzie to forma rozmowy za wielkimi stołami, tylko w luźnej formie bez zbędnych konwenansów. Musimy rozmawiać i słuchać się nawzajem. Proponujemy młodym szeroką gamę warsztatów, spotkań. Nasza oferta dotyczy kultury, sportu i turystyki. Moim marzeniem jest, aby młodzi ludzie byli dumni z naszej gminy i aby się z nią identyfikowali.

8. Czy Plac Kalinowskich w Czersku w następnej kadencji czeka przebudowa, czy nie ma takich planów? Jeśli tak - w jakiej formie?

Przemysław Biesek-Talewski:
Plac Kalinowskich – podobnie jak plac hm. J. Piekarka (plac targowy) zostanie przebudowany w ramach zadania „Przebudowa układu drogowego w centrum Czerska”, na które pozyskaliśmy środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Stanie się to w latach 2024 – 2025. Plac Kalinowskich pozostanie parkingiem. Uzyska nową nawierzchnię, odwodnienie i oświetlenie.

Bogdan Danecki:
Plac Kalinowskich musi zostać dostosowany do dzisiejszych standardów życia społecznego, w tym miejscu należałoby stworzyć miejsce na wypoczynek, odpoczynek, ale również na wspólne gry i zabawy. Przestrzeń Placu Kalinowskich z Placem Ostrowskiego powinno nam służyć do wspólnie spędzanego czasu. Centrum miasta powinno żyć naszym życiem. Zbytnio zagęszczona przestrzeń tego placu w znaczny sposób ogranicza jakiekolwiek możliwości wykorzystania go do wspólnych spotkań i świętowania wielu uroczystości miejskich. Obecne pomysły podzielenia tych placów oraz sprzedanie działki łączącej ten teren jest rzeczą niedopuszczalną jak i to, że na sprzedanej działce powstałaby zapora dzieląca place w postaci kolejnej zabudowy. Nie pozwólmy sprzedać naszego wspólnego majątku i raz na zawsze dać zamknąć nam przestrzeń, na której możemy wspólnie odpoczywać i bawić się. Już raz zepsuto nam projekt pięknego rynku miejskiego poprzez postawienie hotelu w poprzek. Czy chcemy po raz kolejny pozwolić na stawianie barier architektonicznych?
Daniel Szpręga:
Plac Kalinowskich zostanie przebudowany. Na pewno zostanie wymieniona jego nawierzchnia, aby nadać jej charakter miejski w domyśle staromiejski. Po wyborach zweryfikujemy dokumentację, którą dysponuje w tej chwili urząd. Będę chciał przedyskutować tę kwestię z wszystkimi zainteresowanymi, aby osiągnąć jak najlepszy efekt przy maksimum jego funkcjonalności.

Pytania do Pana Daniela Szpręgi:
„Ponieważ wielokrotnie krytykował Pan decyzje obecnego burmistrza Czerska zmuszony jestem zadać Panu poniższe pytania.”

1. Czy będąc burmistrzem w kolejnej kadencji wybuduje Pan nowy dom kultury w Czersku?
Zawsze uważałem, że Czersk zasługuje na nowy budynek Domu Kultury w bezpiecznej lokalizacji, gdzie możliwe byłoby urządzenie parkingu. Jednak decyzje obecnego burmistrza zniweczyły tą szansę. Póki co definitywnie. Teraz trzeba będzie zadbać o to aby oddany niedawno do użytku Dom Kultury był przede wszystkim bezpieczny dla osób korzystających z niego. Mam pomysł, żeby tętnił życiem. Czas pokaże, czy warto myśleć o czymś nowym.

2. Czy będąc burmistrzem w kolejnej kadencji wybuduje Pan nowy żłobek w Czersku?

W poprzedniej kampanii wyborczej wszyscy kandydaci, w tym ja i obecny burmistrz umówiliśmy się, że bez względu na to kto wygra wybory - żłobek powstanie na działce przy Alei 1000- lecia. Niestety  burmistrz Biesek-Talewski zmienił zdanie zaraz po wyborach i sprzedał działkę nie pytając nikogo o zdanie. Ta sprawa bulwersuje tym bardziej, że Pani Burmistrz Fierek zakupiła tę działkę od Parafii Czersk po długich negocjacjach z Biskupem Pelplińskim. Działka miała zostać przeznaczona na inwestycje gminne. Sprzedaż nieruchomości przez Pana Bieska-Talewskiego pokazała, że biskup przy kolejnych tego typu transakcjach może mieć ograniczone zaufanie do samorządowców. Nie było żadnej konieczności sprzedaży tej działki, mogła ona pozostać w zasobach majątku gminy.

3. Ile projektów uchwał przygotował Pan w minionej kadencji?
Jeden z najważniejszych dotyczył gospodarki nieruchomościami. Chodziło o to, aby to Rada Miejska, a nie burmistrz, decydowała o sprzedaży majątku gminnego. Niestety projekt nie przeszedł. Mam zamiar dokładnie się przyjrzeć działaniom, jakie były w tym obszarze podejmowane. Gmina musi być transparentna w tego typu sprawach. Majątek gminy, to majątek wspólny, dlatego trzeba nim roztropnie gospodarować.

Od redakcji:
Zapraszamy do przesyłania kolejnych pytań skierowanych do komitetów oraz kandydatów na burmistrza na adres: [email protected] lub na wiadomość FB, a także wstawiania ich w komentarzach pod postem (FB).

Pytania będziemy przesyłać na bieżąco, a następnie publikować odpowiedzi.

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.