28-09-19
Czersk. Czytelniczka: O co w tym wszystkim chodzi?
Pytania w sprawie „kopert” w Czersku

Zgłosiła się do naszej redakcji czytelniczka, która jest oburzona sytuacją dotyczącą wynajmowania miejsc parkingowych czy pasa drogowego w Czersku. Jak wynika z korespondencji z czerskim magistratem kobieta zajmująca się prowadzeniem sklepu chciała w maju br. uzyskać udostępnienie dla niej dwóch miejsc parkingowych w rejonie ul. Ostrowskiego w Czersku.  Otrzymała odpowiedź, że roczny koszt zajęcia pasa drogowego – udostępnienia miejsc wynosi ponad 18 tys. zł.

Czytelniczka zauważa, że oddalone o kilkanaście metrów inne miejsce przeznaczone do parkowania pojazdu (koperta i znak) nie kosztuje innego podmiotu ani złotówki. Nasza rozmówczyni na początku sierpnia br. wysłała do burmistrza pismo, aby wyjaśnił tę sytuację (publikujemy poniżej). Do te pory nie otrzymała odpowiedzi, na która wciąż czeka. Pyta: Dlaczego jedni otrzymują miejsce parkingowe za darmo, a inne osoby mają wnosić wielotysięczną opłatę?

Poniżej odniesienie się do w/w kwestii burmistrza Czerska.

- Sprawa opłat za zastrzeżone miejsca postojowe, czyli tak zwane „koperty” zostanie uregulowana w uchwale zmieniającej uchwałę w sprawie stawek za zajęcie pasa drogowego, której projekt wniosłem na najbliższą, poniedziałkową sesję Rady Miejskiej. Zgodnie z tą uchwałą opłata za takie miejsce wynosić będzie 100 zł rocznie na każdy metr kwadratowy.
Odrębną kwestią jest tworzenie takich zastrzeżonych miejsc postojowych. W mojej opinii konieczność ich wyznaczenia musi być uzasadniona albo charakterem prowadzonej działalności, albo innymi ważnymi społecznie względami. Nie można ich wprowadzać w dużej liczbie kosztem ogólnodostępnych miejsc parkingowych, bo jeszcze bardziej zakorkujemy centrum Czerska. Dlatego nie dopuszczam takiego rozwiązania, że ktoś zażyczy sobie kopertę i zapewni sobie wyłączność miejsca parkingowego tylko dlatego, że go na to stać.
Do indywidualnych wniosków i pism w tego typu sprawach ja i pracownicy Urzędu Miejskiego będziemy się odnosić również indywidualnie – informuje burmistrz Przemysław Biesek – Talewski.

(red)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.